שתף קטע נבחר

משאל עם על הגולן: החקיקה מתקדמת

בדיון משותף לוועדות הכנסת והחוקה, אושר לקריאה ראשונה החוק המחייב משאל על נסיגה משטח ישראלי. אולמרט, שניסה לסכל את היוזמה בקריאה טרומית, נתן הפעם חופש הצבעה

בעוד ישראל מנהלת משא-ומתן עקיף עם סוריה על אדמת טורקיה, המחוקקים עושים היום (ד') צעד נוסף שיקשה על נסיגה מרמת-הגולן: ועדה משותפת לוועדות הכנסת והחוקה אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק, שתחייב לקיים משאל עם על כל נסיגה משטח שבריבונות ישראלית.

 

על פי הצעת החוק, שתועלה כנראה כבר בשבוע הבא להצבעה במליאה, באם תאושר נסיגה משטח ישראלי בממשלה - יובא הנושא להחלטת הכנסת. באם יאושר בכנסת - ייערך משאל עם בתוך 180 יום. רק אישור של 80 ח"כים ויותר ייתר את הצורך במשאל עם.

 

בקריאה הטרומית ניהל ראש הממשלה מאבק והפסיד ליו"ר הקואליציה שלו - ח"כ לשעבר אביגדור יצחקי, שהוביל את החוק. עתה, לאחר שהתברר כי יש ליוזמה רוב מוצק, החליט כנראה אולמרט שלא להיאבק עוד - ואיפשר חופש הצבעה לסיעת קדימה.

 

הסיעות הערביות ומרצ התנגדו לחוק. זהבה גלאון הסבירה שמדובר בפגיעה

 במעמדה של הכנסת, הריבון עליו מוטלת האחריות להחלטות מסוג זה. טאלב א-סנע אמר: "הצעת החוק הזו היא בגדר הבעת אי-אמון של הכנסת בעצמה וביכולתה לקבל החלטות". דב חנין תקף את יו"ר העבודה ברק, בשל החלטת סיעתו לתמוך בהצעת החוק. הוא דיבר על "האבסורד של הפוליטיקה: כמה בקלות אפשר להחליט על מלחמה - באמצעות שני אנשים - ואילו את השלום אפשר וצריך לסנדל". לטענתו, "משאל עם זו רולטה רוסית - תראו מה קרה באירלנד. לפעמים זו החלטה של מיעוט".

 

יו"ר סיעת הליכוד גדעון סער בירך בציניות את העבודה וקדימה, על השינוי בעמדתן. הוא הוסיף: "הצעת החוק היא מסר לאולמרט - שאדם אחד, שאין לו מנדט, לא יוכל להכריע את גורלו של חבל ארץ. זה מסר מדיני חשוב, שאני בטוח שיובן בכל העולם". משה שרוני מסיעת הגמלאים תקף את סער ואמר: "זה לא פייר - גם הבוס שלך רצה למכור את רמת הגולן".

 

במפלגת השלטון הדעות חלוקות. יו"ר ועדת הכנסת, דוד טל: "אני שמח על החלטת הוועדה. אני בטוח שחוק זה לא יפריע לראש הממשלה במשא-ומתן עם סוריה, ורק יסייע לו במניעת ויתורים מסוכנים". יו"ר ועדת החוקה, מנחם בן ששון, ממתנגדי ההצעה: "מדובר בשינוי של ההסדר הדמוקרטי ואסור שייעשה בחקיקה רגילה, אלא בחוק יסוד בלבד. בסטייתה מעיקרון זה, העבירה היום הכנסת העבירה היום מסר רע לציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאגר מים בגולן
צילום: ניר שטיינברג
מומלצים