שתף קטע נבחר

רגיעה בעזה - תושבי שדרות בכוננות ספיגה

בבוקר תיכנס הרגיעה לתוקף, אולם אחרי שבע שנים של מטחי קסאם מסרבים בשדרות להאמין שיוכלו לישון בשקט. "נישן במרחב המוגן ונקום ליום רגיל - רק עם הרבה יותר חששות. אין דבר כזה הודנה. בפעם הקודמת נפל קאסם ליד ביתי", אמרה תושבת העיר. חקלאי האזור: "מקווים לעבוד בלי שיירו עלינו"

הרגיעה בין ישראל לארגוני הטרור בעזה נכנסת לתוקף הבוקר (יום ה') ב-6:00, אולם גם עתה תושבי שדרות לא סבורים שיילכו לישון בשקט. התושבים בעיר שספגה מטחים רבים בשבע השנים האחרונות מביטים לעבר רצועת עזה בחשדנות. תושבים רבים אומרים כי בכוונתם להמשיך לישון בחדרים הממוגנים.

 

עדות אחת למגמה הרווחת בעיר המותקפת היא החלטת עיריית שדרות להמשיך בשיגרת החירום. גורמים בעירייה מדווחים כי דבר לא השתנה, כמו גם נהלי הביטחון. לטענתם, אלו הן ההנחיות של מערכת הביטחון. "כנראה שגם בצבא יודעים דבר או שניים על המהות האמיתית של הרגיעה", אמר גורם בשדרות.

 

חווה גד, תושבת העיר, תמשיך ללון עם בני משפחתה בממ"ד ובמסדרון הסמוך אליו. בשיחה עם ynet היא נשמעה לחוצה מתמיד. "כשאני שומעת את המילה

הודנא, אני ישר נלחצת ונכנסת לכוננות ספיגה. במהלך היום הלכתי לרכוש מוצרי מזון כמו למלחמה - קמח, סיגריות, שימורים וסיגריות", ציינה.

 

"אני מאוד מפחדת", הוסיפה גד. "נישן במרחב המוגן ונקום ליום רגיל כמו בכל יום - רק עם הרבה יותר חששות. אין דבר כזה הודנה. בהודנה הקודמת נפל לי קאסם ליד הבית".

 

אבירם דרעי משדרות הולך לישון אף הוא בתחושה לא טובה. "אני שומע בחדשות על הרגיעה, וזה נראה כל כך מגוחך. אולי יהיה קצת שקט, אז התחמשות ושוב ירי. הם לא צריכים חצי שנה כדי להתחמש. זה מה שהיה בעבר וזה מה שיהיה גם עכשיו וכך הלאה - כל עוד לא תהיה פעולה אמיתית", טען דרעי.

 

מטחי הקסאמים שנורו במהלך היום כוונו גם לאשקלון ורקטות רבות נחתו מדרום לעיר. רס"ן (מיל') רן ידעי, שהקים את המטה המשותף להפסקת הטרור הפלסטיני, אמר כי "מי שבאמת חושב שתהיה הפסקת אש וכולם יקומו עם שיר בלב זקוק כנראה לאשפוז. מי שמביט על המציאות מבין עד כמה זה הזוי. גם מחר ואולי מחרתיים יהיה שקט, ואחר כך מה?".

 

בינתיים, לוחמי צה"ל קיבלו הנחיות חדשות על אודות הרגיעה, לפיהן הוחלט לבטל את כל הפעולות היזומות שתוכננו להתבצע בימים הקרובים. כמן כן, במקרים בהם יזוהו חמושים שמבקשים לבצע פיגוע -  שיגור רקטות או פצצות מרגמה, הנחת מטענים ונסיונות חדירה - יהיה לצה"ל חופש פעולה, בעיקר באמצעות חיל האוויר. גורמים צבאיים ציינו כי הימים הקרובים רגישים מאוד ולכן מפקדים בכירים יקבלו את ההחלטות.

 

חקלאים: "מקווים לעבוד בלי שיירו עלינו"

החקלאים במועצה האזורית אשכול תולים תקוות ברגיעה, אך גם הם סקפטיים בנוגע להצלחת המהלך. בחודשים האחרונים עיבדו החקלאים את שדותיהם תחת אש ואומרים כי הפגיעה הכלכלית היתה גדולה. הם הביעו תקווה שהרגיעה תוביל לכך שיוכלו לעבד את אדמותיהם ביעילות רבה יותר.

 

אילן פרץ, מנכ"ל מושבי הנגב ששדותיהם סמוכים לגבול, אמר ל-ynet: "אנחנו מקווים שתהיה רגיעה. אם אכן יישמר השקט, נוכל לחזור ולרסס בעזרת מטוסי ריסוס את הגידולים, דבר שלא התאפשר לנו בחודשים האחרונים. אני לא יודע אם המהלך יצליח, אבל אני כן יכול לומר שזה מהלך נכון מבחינת הממשלה. כדאי לנסות לבדוק אם השקט יישמר".

 

יוחי קפלר, חקלאי מעין השלושה, טען כי "הרגיעה לא משנה לו יותר מדי". לפני כמה חודשים נהרג מתנדב מאקוודור בשדה של קלפר. "אנחנו מעבדים

את אדמותינו למרות המצב ולמרות הקשיים הרבים, שאנו נתקלים בהם. עם זאת אני מקווה שעם הרגיעה נוכל לעבד את האדמות בשקט ובנוחות, כשלא יורים לעברנו", הוסיף.

 

במטח רקטות הקסאם האחרון נפגעה החממה של מנחם קוזלובסקי, חקלאי ממושב ישע. בשיחה עם ynet הביע קוזלובסקי חשש מהול בזעם: "אני נמצא מעבר לקו שמשרד הביטחון החליט למגן. אני לא מבין מדוע הקסאם שנפל אצלי לא יודע שמערכת הביטחון החליטה שאסור לו לנחות אצלי. אני מקווה שאכן תהיה רגיעה ושנוכל לעבוד בשקט, אך אין לדעת".

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם הצבא נערך
צילום: AFP
צילום: זאב טרכטמן
ממשיכים לישון בממ"ד
צילום: זאב טרכטמן
החקלאים רוצים שקט
צילום: יונת אטלס
מומלצים