שתף קטע נבחר

קריאה: "לא לתרום למוסדות תורה חרדים"

הרב חגי גרוס, לשעבר מנכ"ל ארגון רבני צֹהר, קורא להימנע ממתן תרומות למוסדות החרדים, כתגובה ל"מסע השיסוי נגד הרב דרוקמן". המטרה: "לגרום להבנה אצל החרדים כי למלחמה הרוחנית שהכריזו על עולם התורה הציוני דתי יש גם מחיר כלכלי". וגם: לא להשתתף באירועים עם ירקות מ"יבול נוכרי"

כמעט חודשיים חלפו מאז קבע בית הדין הגדול כי גיוריו של הרב חיים דרוקמן בטלים, ובציונות הדתית עדיין לא שוכחים. אחרי עצרות התמיכה והמחאה נקרא הציבור הדתי-לאומי לראשונה גם להחזיר מלחמה, בין היתר בהפסקת התרומות הכספיות למוסדות התורה החרדיים. במאמר שכתב הרב חגי גרוס, לשעבר מנכ"ל רבני צֹהר ואחד מבכירי הארגון, הוא מציע לנעול דלת בפני מתרימים חרדים, ומסביר: "הדבר מתבקש מצד הצורך לגרום להבנה אצל החרדים כי למלחמה הרוחנית שהכריזו על עולם התורה הציוני דתי יש גם מחיר כלכלי". המאמר יפורסם בעלון "השבת" שיחולק מחר בבתי הכנסת. 

 

תחת הכותרת "הרב דרוקמן וכבודה של הציונות הדתית" טוען הרב גרוס כי ציבור זה חייב לחשוב על תגובות שונות מאלה שהורגל להם בעבר, ולהראות כי לא ניתן להמשיך ולבעוט בו. "אם כדבר הזה היה קורה אצל החרדים האדמה כבר מזמן הייתה רועדת", הוא כותב, ומתאר תחושה קשה "לחץ בחזה המורגש אצל רבים בציונות הדתית מאז החל מסע השיסוי נגד הרב דרוקמן שליט"א ובית דינו". 

 

"להבהיר שגם לנו יש עקרונות"

מנכ"ל צֹהר לשעבר מספר על שני מהלכים שהציע לו חבר ש"בכוחם להוביל להכרה אצל החרדים כי מולם עומד ציבור נחוש לא פחות", והוא, כמובן, תומך בהם. על פי ההצעה הראשונה יימנע הציבור הדתי-לאומי מהשתתפות באירועים ובשמחות משפחתיות שמקיימים חרדים, אם אלה לא יספקו להם מנות בכשרות של הרבנות עם ירקות מהיתר מכירה או מאוצר בית דין. "תמיד לפני שהם מגיעים לשמחות אצלנו הם דואגים להבהיר מראש כי הם יבואו רק אם הכשרות תהיה בהתאם להשקפת עולמם", הוא כותב, "אם אלו הם העקרונות שלנו עלינו לעמוד עליהם בתוקף לפחות כמו הצד השני... רק אם נבהיר כי יש לנו עקרונות הדבר יחלחל לציבור החרדי". 

 

ההצעה השנייה קוראת להימנע ממתן תרומות למוסדות חרדים. "כל מי שמתגורר באחד מישובי הציונות-הדתית יודע כי כמעט ואין ערב שבו אין דפיקה על הדלת שלאחריה מופיע בפתח אברך חרדי ומבקש סיוע לישיבה חרדית, להכנסת כלה או לכל מטרה אחרת", מציג הרב גרוס את עמדת החבר, "מדוע שלא נאמר לכל אותם מתדפקים על הדלתות משהו בנוסח: 'אנחנו בעד תמיכה בעולם התורה אולם אנו תומכים בעולם התורה הציוני דתי, בישיבות ובאברכים אשר שייכים לציונות הדתית?". 

 

הרב גרוס טוען כי "הדבר מתבקש מבחינה כפולה ומכופלת. פעם אחת מצד המצוקה בה שרויים מוסדות התורה בציונות הדתית, שאינם נהנים בשנים האחרונות מתקציבים ממשלתיים, ופעם נוספת מצד הצורך לגרום להבנה אצל החרדים כי למלחמה הרוחנית שהכריזו על עולם התורה הציוני דתי יש גם מחיר כלכלי". לדבריו, לא ייתכן שהחרדים ימשיכו לנהל את ענייניה הרוחניים של המדינה ויקבעו את זהותה היהודית, בעוד הם אינם שותפים בעשייה, בביטחון, בכלכלה ובחברה.

  

"אני חושב כי מדובר ברעיונות לא רעים בכלל, ואת חלקי הדל אני תורם בפרסומם", הוא מסכם, "גם אם ייתכן והדברים יפסלו על ידי גדולי התורה של הציונות הדתית, מסיבות כאלה ואחרות, חשוב לכל הפחות לתת במה לתסיסה ולרוח הקרב המפעמת בקרב הציבור הדתי-לאומי. חשוב לנתב כוחות אלה לחשיבה ולכיוונים של עשייה ולו בכדי שבמלחמה על כבוד התורה לא נצא מובסים פעם נוספת". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב חגי גרוס. "לחץ בחזה"
צילום: אורי פורת
הרב דרוקמן. "מלחמה רוחנית"
צילום: אורי פורת
מומלצים