שתף קטע נבחר

רה"מ בסדרת דיונים: האם רגב וגולדווסר בחיים?

ראש הממשלה ייפגש היום עם גורמים המעורבים בניסיון השבתם של החיילים שנחטפו ללבנון. ל-ynet נודע כי סדרת הדיונים שיערוך לאולמרט נועדה לוודא האם ישראל מסוגלת לקבוע מה מצבם של רגב וגולדווסר, משום שהדבר ישפיע על נכונות ישראל להיענות ל"מחיר" שדורש חיזבאללה

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יקיים היום (א') סדרת דיונים, כדי לוודא אם ישראל מסוגלת לקבוע שהחיילים החטופים אלדד רגב ואהוד גולדווסר בחיים, או לא. זאת, מאחר שחיזבאללה לא היה מוכן לנדב מידע חיוני זה, בטרם חתימה על הסכם חילופי שבויים. כך נודע ל-ynet.

  

עוד נודע כי השליח המיוחד של ראש הממשלה, עופר דקל, הציג למתווך הגרמני מתווה עסקה שלימה מצד ישראל. העסקה, בניגוד לתביעה מוחלטת של חיזבאללה, היא בת שלב אחד. חיזבאללה דרש לבצע עסקה בת שני שלבים: בשלב הראשון יועבר מידע על מצב החטופים, שתמורתו יקבלו חלק מתביעותיהם - ובשלב השני העסקה לחילופי השבויים עצמה.

 

ראש הממשלה ייפגש עם גורמי הביטחון והגורמים המקצועיים, המעורבים בניסיון השבתם של שני חיילי המילואים, שחטיפתם, ב-12 ביולי 2006, היוותה

את העילה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה. בין הגורמים שישתתפו בדיונים: נציגי המוסד, אמ"ן, גופי הערכה נוספים, המתווך דקל, גורמי רפואה צבאיים ועוד. ייתכן שגם שר הביטחון, אהוד ברק, ייוועד עם אולמרט בסוגיה זאת.

 

גורמים רשמים בירושלים סירבו לענות על השאלה אם חיזבאללה מסר לישראל מידע אודות מצבם של השניים. אולם, על פי דברי מקור רם דרג - לא העביר המתווך הגרמני גרהארד קונארד לעופר דקל תשובה חד משמעית בפגישתם האחרונה בברלין. זאת הסיבה, לדבריו, לקיום הדיונים הללו בלשכת ראש הממשלה.

 

"שאלה מהותית למשפחות ולממשלה"

שאלת מצבם של גולדווסר ורגב נחשבת גורלית באשר לנכונותה של ישראל לשלם את המחיר שאותו תובע חיזבאללה: הרוצח מנהריה סמיר קונטאר וארבעה אנשי חיזבאללה חיים, ועוד גופות של לוחמי הארגון שמוחזקות בידי ישראל.

 

"השאלה מהותית מאוד כמובן לבני משפחות רגב וגולדווסר, אך גם לממשלת ישראל. אם מדברים בהחזרת גופות החיילים שלנו - הרי שהעיקרון הוא שאין משחררים אסירים חיים תמורתם", הבהיר גורם מדיני בכיר בירושלים.

"אין ספק שמדובר בנושא סבוך ביותר. המשפחות עומדות מנגד, ויש כמובן את עמדת גורמי הביטחון, שחלקם מתנגדים להחזרת אסירים חיים תמורת גופות", הוסיף.

  

השלב הבא, לאחר שראש הממשלה יגבש עמדתו בהתאם למה שישמע מהגורמים המקצועיים, יהיה זימון משפחות רגב וגולדווסר לפגישה. תיתכן גם פגישה עם סמדר הרן, ששכלה את בעלה דן ואת שתי בנותיה בפיגוע הרצחני שביצע סמיר קונטאר. אחר כך יכונס הקבינט לדיון בפרטי העסקה.

 

ההערכה היא שבתוך עשרה ימים עד שבועיים מיום החלטת הקבינט לביטחון לאומי, תבוצע העסקה.

 

אלדד רגב ואהוד גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 711 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכרעה קשה. אולמרט
צילום: AFP
אהוד גולדווסר
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
מומלצים