שתף קטע נבחר

חשיפה: חיזבאללה שב ודורש מאות פלסטינים

ל-ynet נודע כי בניגוד לרוח האופטימית ששרתה בימים האחרונים, מתברר כי חיזבאללה הציב מכשול בפני מימוש עסקת השבויים. חסן נסראללה דורש כעת לשחרר מאות אסירים פלסטינים. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, דוחה את הדרישה בתוקף

חיזבאללה חזר לתביעתו המקורית לשחרור מאות אסירים פלסטינים בתמורה לחיילים החטופים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר. כך נודע ל-ynet, בעקבות פגישתו של השליח המיוחד, עופר דקל, עם המתווך הגרמני גרהרד קונראד בשבוע שעבר בברלין. תביעה זו נדונה בצהריים (יום א') בדיון הביטחוני שנערך בלשכת ראש הממשלה. אחת האפשרויות שהועלתה לאחרונה בידי גורמי ביטחון בכירים היתה להכריז על שני החיילים כחללים שמקום קבורתם לא נודע.

   

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כינס לדיון את כל גורמי המודיעין והביטחון הקשורים למשא ומתן על שחרורם של רגב וגולדווסר. אולמרט מתנגד נחרצות לתביעה המחודשת הזו של חיזבאללה. בדיון השתתפו שר הביטחון, אהוד ברק, הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, ראש המוסד, מאיר דגן, ראש השב"כ, יובל דיסקין, השליח עופר דקל וכן אילן בירן, המשמש כשליח מיוחד בעניין שחרורו של רון ארד.

 

ישראל הודיעה שלא תהיה מוכנה בשום פנים ואופן לשחרור אסירים פלסטינים במסגרת שחרור רגב וגולדווסר, ואילו חיזבאללה מתעקש לכלול בעסקה מאות אסירים פלסטינים, כדי לחזק את מעמדו בעולם הערבי כ"פטרונם של הפלסטינים".

 

במהלך השנתיים שחלפו מאז פרוץ מלחמת לבנון, עמד ראש הממשלה אולמרט על שני עקרונות במסגרת ניהול המשא ומתן מול חיזבאללה לשחרור החטופים:

  • העסקה תתנהל בשלב אחד, ולא בשני שלבים כפי שדרש חיזבאללה כדי להגדיל את המחיר.
  • לא לתת לנסראללה בתמורה אסירים פלסיטינים.

 

בשעה שעקרון חילופי השבויים בשלב אחד סוכם עם המתווך הגרמני וחיזבאללה, מתעקש כעת נסראללה על שחרור אסירים פלסטינים, כדי לחזק את מעמדו, שהתערער מאז מלחמת לבנון. בנוסף, הפניית הנשק לצרכי מאבקים פנים-לבנוניים הביאה לתרעומת רבה על הארגון.

 

במקביל, הביעו גורמי הביטחון בדיונים המוקדמים את התנגדותם לעסקה, כפי שנרקמת, על בסיס ההערכה, שהחייילים החטופים אינם בין החיים. במצב עניינים זה, אומרים גורמי הביטחון, לא יעלה על הדעת שישראל תשחרר אסירים חיים תמורת גופות: "בכך עלולה ישראל לשבור עקרונות קודמים". אחת האפשרויות שהועלתה לאחרונה בידי גורמי ביטחון בכירים היתה להכריז על שני החיילים כחללים שמקום קבורתם לא נודע.

  

כעת נבחנת אפשרות שהקבינט המדיני-ביטחוני יכונס ביום רביעי, כדי לסכם את עמדתה של ישראל בנוגע להצעת חיזבאללה. עד אז מתכוונות משפחות החטופים להפעיל לחץ כבד על השרים. הבוקר נפגשו עם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף.

 שלמה גולדווסר סיפר כי הרב בירך כל אחד מהם בנפרד: "הרגשנו שהוא מאוד מעורב רגשית במקרה שלנו. הוא היה נרגש מאוד, ובירך כל אחד מאיתנו בתקווה לשובם של הבנים בריאים ושלמים לביתם".

 

אחר כך נפגשו משפחות החטופים עם יושב ראש ש"ס, אלי ישי, שהבהיר להם כי אחד השיקולים ההלכתיים החשובים בפרשה הוא מצב העגינות בו נתונה קרנית גולדווסר. "אם יתברר שהחיילים לא בחיים הרי שזו לא עסקה של אסירים לבנונים חיים תמורת חיילים מתים, אלא באסירים לבנונים חיים תמורת חייה של קרנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה מאות פלסטינים. נסראללה
צילום: רויטרס
אולמרט ולבני בישיבת הממשלה, הבוקר
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים