שתף קטע נבחר

גורם ביטחוני: נתבע שוב לקבל מידע על רון ארד

למרות שהמודיעין מעריך כי לחיזבאללה אין מידע מהותי על גורלו של הנווט השבוי, ישראל תחזור על תביעתה לקבל מידע לפני שתאושר עסקת השבויים. ההערכה היא שבתוך כשבוע עד שבועיים תובא העסקה להצבעה בממשלה

ישראל תחזור על תביעתה לקבל את כל המידע שיש בידי חיזבאללה על רון ארד, לפני שתאושר עסקת השבויים - כך אמר הלילה (יום ב') ל-ynet גורם ביטחוני בכיר, בעקבות הדיון שערך אתמול ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עם ראשי מערכת הביטחון בעניין העסקה לשחרור החיילים החטופים.

 

בדיון רחב ההיקף שנמשך כארבע שעות, נבחנו מכלול התביעות של חיזבאללה, ובהן התביעה המחודשת, שפורסמה לראשונה ב-ynet, לשחרור מאות אסירים פלסטינים. כן נבחנה השאלה אם יש בידי ישראל מידע מספיק כדי לקבוע שרגב וגולדווסר הם חללים, שמקום קבורתם לא נודע.

 

השתתפו בדיון שר הביטחון, אהוד ברק, הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ראש המוסד, מאיר דגן, ראש השב"כ, יובל דיסקין, השליח המיוחד, עופר דקל, והשליח לשחרור הנווט רון ארד, האלוף (מיל') אילן בירן. בדיון הועלתה מחדש סוגיית הנווט הנעדר זה 22 שנים, רון ארד.

 

בעסקת השבויים הקודמת, בינואר 2004, בה שוחרר אלחנן טננבאום והוחזרו שלושת גופות חיילי הר דוב, עדי אביטן, עומר סואעד ובני אברהם, הוצגה אפשרות לפיה שחרור סמיר קונטאר יהיה חלק מעסקת המשך. רוצח שלושת בני משפחת הרן מנהריה והשוטר אליהו שחר, נחשב כקלף מיקוח לקבלת מידע נוסף על רון ארד.

 

עתה תובע חיזבאללה את שחרורו כחלק מהעסקה להחזרת רגב וגולדווסר, בלא שסיפק מידע נוסף על הנווט הישראלי שמטוסו הופל בלבנון באוקטובר 1986. לפי העסקה האפשרית, יוחזרו אלדד רגב ואהוד גולדווסר, בתמורה לסמיר קונטאר, ארבעה אסירים לבנונים ומספר גופות של חיזבאללה.

 

הממשלה תצביע על העסקה, לא הקבינט

גורם ביטחוני בכיר אמר ל-ynet כי ההחלטה בדיון זה היתה שישראל מתכוונת לתובע מחיזבאללה כל מידע שיש בידי הארגון, לפני שחרור סמיר קונטאר. תביעה זאת תועלה על-ידי המתווך עופר דקל, דרך המתווך הגרמני גרהארד קונרד, אם וכאשר תאשר ממשלת ישראל את העסקה לחילופי השבויים בהן קונטאר מהווה ציר מרכזי.

 

עם זאת, מבהיר הגורם הביטחוני כי על-פי ההערכות שבמערכת הביטחון, אין בידי חיזבאללה עוד מידע מהותי הנוגע לגורלו של רון ארד. כך או כך, התביעה נותרה בלתי מתפשרת, ולו כדי למצות אפשרות זאת. בדיון נקבע עוד, כי מי שיאשר את העסקה תהיה ממשלת ישראל ולא הקבינט.

 

בעסקה הקודמת עברה ההצעה לשחרר כ-450 מחבלים ואחרים על חודו של קול אחד, 12 שרים בעד, מול 11 מתנגדים. ההערכה כיום היא שגם עסקה לשחרור רגב וגולדווסר, אם תוסר לבסוף תביעת חיזבאללה המחודשת לשחרור מאות אסירים פלסטינים, תעבור גם היא בממשלה וייתכן שברוב משמעותי יותר.

 

בירושלים העריכו כי מדובר בתהליך שייארך יותר זמן מהמתוכנן, עקב התביעה של חיזבאללה לשחרור האסירים הפלסטינים, תביעה לה מתנגד בתוקף ראש הממשלה, שאיננו רוצה לתת הישג בידי חסן נסאראללה, המבקש להעלות את קרנו בעולם הערבי. ההערכה היא שבתוך כשבוע עד שבועיים, לאחר סבב נוסף של שיחות עם המתווך הגרמני קונארד ועם חיזבאללה, תובא ההצעה בפני הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארד. 22 שנים בשבי
צילום: דניאל בר און - ג'יני
אולמרט. מתנגד לדרישת חיזבאללה
צילום: דניאל בר און - ג'יני
מומלצים