שתף קטע נבחר

כנס 'החינוך הטהור' בי-ם: "לא לכספים מהשלטון"

מפגן כוח של העדה החרדית נגד תוכנית הליבה: אלפי ילדים הגיעו לירושלים כדי להשתתף בכנס לציון 30 שנה ל"קרן ההצלה" המממנת את מערכת החינוך של העדה החרדית. הרב יצחק טוביה וייס קרא לנוכחים ללכת בדרכו של האדמו"ר מסאטמר ולא לקחת כספים מהמדינה הציונית

במפגן כוח גדול ברחבה ליד הר החוצבים בירושלים, בנוכחות אלפי ילדים, קיימו היום (ב') אנשי העדה החרדית כנס לציון 30 שנה לייסודה של "קרן ההצלה" אותה הקים האדמו"ר מסאטמר, הרב יואל טיטלבאום, כשנה לפני מותו.  

 

המטרה לשמה הוקמה הקרן היא איסוף כספים למימון "החינוך הטהור" אשר אינו נהנה מכספי המדינה הציונית. אל המעמד הובאו מכל רחבי הארץ, צפת, באר שבע קרוב ל-4,000 מתלמידי המוסדות הממומנים מכספי הקרן - בנים מכתות ה'-ט'. בעדה החרדית מוסרים כי מספר התלמידים הלומדים באותם מוסדות מגיע היום ל-50 אלף תלמידים. בפתיחת הכנס הכריז המנחה כי "פה ברחבה נמצאים ילדים המוסרים נפשם ללימוד על טהרת הקודש 365 ימים בשנה בלי להזדקק לטובות זרים. כאן נמצאים היסודות של היהדות החרדית".  


אלפי הילדים בכינוס (צילומים: דודי ועקנין) 

 

הרב דוד סולובייצ'יק, בנו של הרבי מבריסק, אמר בכנס: "אני לא יכול להגיד שאלו שלוקחים כסף מהמדינה, שהתורה שלהם היא לא תורה, אבל אני כן יכול להגיד שאלו שלא לוקחים כסף מהמדינה – התורה נלמדת על ידי אלו היא כציוויו של הקדוש ברוך הוא על ידי משה רבנו".

 

גאב"ד הרב יצחק טוביה וייס, ראש בד"ץ העדה החרדית, הנחה את הילדים להמשיך ולקדש שם שמיים ברבים וציין בדבריו את זכרו של האדמו"ר מסאטמר אשר בעקבותיו ישנם אלפים ורבבות ההולכים בדרכו ומתחנכים במוסדות החינוך הטהור, שלא לוקחים כסף מהמדינה.


"המשיכו לקדש שם שמיים" 

 

בחוברת שהופצה במיוחד לרגל האירוע מתוארת השתלשלות המאבק של היישוב הישן והעדה החרדית בשלטון העברי והעמידה על כך שלא לקחת כספים מהמדינה הציונית. בסוף החוברת הודפסו קטעי קומיקס המתארים את אנשי משרד החינוך המנסים לשדל את מנהלי תלמודי התורה בתמורה להכנסת בחינות המיצ"ב ותוכנית הליבה לתוכנית הלימודים בתלמוד התורה. בקומיקס נראים ילדים היושבים סביב המלמד ונבחנים בבחינות המיצ"ב של משרד החינוך, כשאברכים מסתכלים עליהם מהחלון ואומרים: "ה' ישמרנו, שורפים את נשמות ילדנו". 


כנס "החינוך הטהור", ירושלים 

 

בסוף החוברת מצוטטים דבריו של האדמו"ר מסאטמר שנאמרו עם הקמת קרן

ההצלה: "הישמרו והיזהרו שהתלמוד תורה הקדוש לא יקבל מממון הבא מאותו שלטון המבקש לעקור את הכל. חוסו על נפשות בניכם ובל תתנו המשחית לנגוף חס וחלילה. זה כבר מנויה וגמורה היא מאת הגאונים שאשר הנתמך ממקורות הרשע לא יינקה ובהכרח יינתק ממקור הקדושה וייכבה שלהבת י-ה היוקדת בקרבו".

 

בכרזה צבעונית שהודפסה בחוברת נראה ילד המושיט ידיו לשמיים ומעליו נכתבו המילים: "אוי, ריבונו של עולם! הרשעים אינם שקטים, הם רוצים לצוד גם אותנו ברשתם חס וחלילה. שמור עלינו אבינו, הגן על הילדים היהודים הנאמנים לתורה שלא סרו מן הדרך. עזור! שלא ישלטו חס וחלילה ידי הרשעים עלינו!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
הכינוס ממעוף הציפור
צילום: דודי ועקנין
מומלצים