שתף קטע נבחר

"ישראל הפרה את הרגיעה 7 פעמים תוך שבוע"

לדברי מקור באו"ם, מרבית ההפרות מצד ישראל בוצעו כאשר חיילי צה"ל ניסו להבריח חקלאים שביקשו להגיע לאדמותיהם שעל גדר המערכת. ההפרה היחידה עליה היו אחראים הפלסטינים היתה ירי רקטות הקסאם לעבר שדרות. צה"ל: אירעו תקריות ספורות בהן חיילים ביצעו פעולות לבחינת ניסיונות להפר את הפסקת האש

מאז שנכנסה לתוקפה לפני כשבוע, נרשמו לפחות שמונה הפרות של הסכם הרגיעה בדרום - כך מסר היום (ה') ל-ynet מקור באו"ם. על-פי המקור, שבע מההפרות בוצעו על-ידי כוחות צה"ל ואילו הפלסטינים אחראים רק לתקרית אחת. הרישום של אנשי האו"ם לא כולל את ירי הרקטה לעבר הנגב בשעות הצהריים. "חשוב מאד ששני הצדדים יכבדו את הפסקת האש, על מנת שזו תהיה הצעד הבונה הראשון לתהליך רחב וממושך יותר של שלום בין הצדדים", מסרו אנשי האו"ם.

 

רוב ההפרות מצד ישראל קשורות בירי שביצעו חיילי צה"ל לעבר חקלאים

 פלסטינים שביקשו להגיע לאדמותיהם שעל גדר המערכת. להלן ההפרות הישראליות, לפי המקור: ב-20 ביוני בשעה 10:05 ירו כוחות של צה"ל לעבר חקלאים פלסטינים שעמדו בסמוך לגדר המערכת ממזרח לרפיח. החיילים ירו במשך כעשר דקות על מנת להבריח את החקלאים מהאזור. לא דווח על נפגעים בתקרית.

 

בשעה 19:20 באותו יום נרשמה תקרית דומה, כאשר כוחות צה"ל ירו לעבר חקלאים פלסטינים באזור מחנה הפליטים מגאזי. הירי לעבר החקלאים, שניסו להתקרב לאדמותיהם שעל גדר המערכת, נמשך כחמש דקות ובסיומו לא דווח על נפגעים. כשעה מאוחר יותר ירו כוחות של חיל-הים לעבר דייגים פלסטינים, סמוך לבית להיא. גם בתקרית הזו ניסו הכוחות לגרום לפלסטינים לעזוב את המקום.

 

ב-21 ביוני, סמוך לשעה 6:00 בבוקר, דווח על ירי נוסף של כוחות חיל הים באותו האזור. בשני המקרים לא דווח על נפגעים או נזק. סמוך לשעה 10:00 בבוקר באותו יום דווח על תקרית נוספת באזור מחנה הפליטים מגאזי. גם כאן נורתה אש לעבר חקלאים פלסטיניים ואיש לא נפגע.

 

אחרי יומיים של שקט, דווח ב-23 ביוני בשעה 7:00, על תקרית בה כוחות צה"ל ירו לעבר קבוצת פלסטינים שאספה עצים בסמוך לבית להיא. מהירי נפצע קשה ג'אמיל אל-גהול בן השבעים. ההפרה הראשונה של הרגיעה מצד הפלסטינים אירעה ב-24 ביוני בין השעות 15:40 ל-16:10, כאשר ארגון הג'יהאד האסלאמי שיגר שלוש רקטות מבית חנון לעבר שדרות.

 

אתמול בשעה 8:30 ירו כוחות צה"ל באזור חאן יונס לעבר חקלאים פלסטינים.

כתוצאה מהירי שנמשך דקות ארוכות נפצע באורח קשה קשיש בן 82.

 

בכל הקשור לטענות על הפרת ההסכם מצד ישראל, אמרו בצה"ל כי לא בוצעה שום פעילות התקפית בימים האחרונים ברצועת עזה ואירעו כמה תקריות ספורות, בהן חיילים ביצעו פעולות לבחינת ניסיונות להפר את הפסקת האש.

 

עוד נמסר מגורמים צבאיים כי באירועים הספורים בהם ביצע כוח צה"ל ירי הרתעתי, פעלו הכוחות על-פי הנהלים, על-מנת להרחיק חשודים מגדר המערכת. בצה"ל מבהירים כי כוחות צה"ל לא יאפשרו שום התקרבות לגדר המערכת ברצועת עזה וזאת מטעמים מובנים.

 

ישראל וחמאס מאשמים זה את זה בהפרות הדדיות של הרגיעה. לאחר ירי רקטות הקסאם לעבר שדרות אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי הירי מהווה הפרה בוטה של הרגיעה. בעקבות הירי החליט שר הביטחון, אהוד ברק, להשאיר את מעברי הסחורות לרצועה סגורים. בתגובה, האשימו בחמאס את ישראל בהפרת הרגיעה.

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הירי על שדרות
צילום: זאב טרכטמן
צילום: AP
לא הפסיקו לגמרי לירות. כוחות צה"ל
צילום: AP
מומלצים