שתף קטע נבחר

השר אדרי: הרמטכ"ל שיכנע אותי לתמוך בעסקה

שר הקליטה הסביר מדוע תמך בעסקה עם חיזבאללה: "מי ששכנע אותי היה הרמטכ"ל, והוא המפקד של כולם - של החיים והמתים". השר ישי הוסיף: "ההסכם של היום הוא במחיר יחסית נמוך, בהשוואה לעסקאות קודמות". השר בר-און שהתנגד: "יש לי בעייה עם ההבטחה למשפחת ארד"

התלבטות עד הרגע האחרון: חלק מהשרים, כמו ראש הממשלה אהוד אולמרט, התלבטו עד הרגע האחרון האם לתמוך בעסקה עם חיזבאללה - שתחזיר את החיילים החטופים, אהוד גולדווסר ואלדד רגב, לישראל. בסופו של דבר 22 שרים הצביעו בעד העסקה ושלושה - רוני בר-און, דניאל פרידמן וזאב בוים - התנגדו.

 

 

בין המתלבטים, שהצביעו אחר הצהריים (יום א') בעד העסקה היה שר הקליטה יעקב אדרי, שלדבריו התלבט על הרגע האחרון. "ראש המוסד דיבר דברים ענייניים וחזקים, אבל מי ששכנע אותי היה הרמטכ"ל, והוא המפקד של כולם - של החיים והמתים", אמר השר אדרי.

 

סגן ראש הממשלה אלי ישי הסביר כי תנועתו קיבלה את ההחלטה לתמוך בעסקה, בלי שום קשר לפגישתו עם קרנית גולדווסר. "ההסכם של היום הוא במחיר יחסית נמוך, בהשוואה לעסקאות קודמות. היתה תמיכה ולחץ ציבורי לטובת העסקה, אך כל שר הצביע לפי מצפונו הוא".

 

השר ישי הוסיף כי "הרמטכ"ל אמר כי אין קשר בין מצבם של החטופים - חיים או מתים - למהות העסקה. זה לא צריך להשפיע על משא ומתן בעתיד".

 

שרת החינוך, יולי תמיר, שתמכה גם היא בעסקה אמרה כי לשרי הממשלה היה קשה להרים את ידם בעד שחרורו של סמיר קונטאר.

 

בר-און: יש לי בעייה עם ההבטחות למשפחת ארד

שר האוצר בר-און, הסביר מדוע הצביע נגד העסקה. "לא יכולתי לקבל את הטענה שאין לתבוע על כך שלא מספקים מידע אודות גורלו של הנווט הנעדר, רב סרן רון ארד. יש לי בעיה עם ההבטחה השלטונית שנתן ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, למשפחתו של ארד - לכן הצבעתי נגד", אמר בר-און ל-ynet.

 

בר-און הוסיף כי סיבה נוספת להתנגדותו לעסקה, היא שיחרורם של פלסטינים. "העובדה היא ששחרור פלסטינים יפגע בהחלטה 1701 וייתן לחיזבאללה יתרון פאן-ערבי, כאילו הם דואגים גם לפלסטינים. כמו כן, היתה לי בעיה קשה עם שחרורו של הרוצח סמיר קונטאר". הוא הוסיף ש"המחיר לעסקת שליט יהיה גדול יותר בעקבות העסקה הזאת".

 

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) אמר: "פעמים הרצון הציבורי והחוסן הלאומי חשובים וחזקים יותר מהאינטרס המדיני ביטחוני. אני מברך את הממשלה על החלטתה".

 

גם חברי כנסת באופוזיציה בירכו על החלטת הממשלה. יו"ר השדולה להשבת החיילים החטופים, ח"כ זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל): "אישור עסקת החטופים משדר מסר חשוב כי 'תדע כל אם עברייה שמדינת ישראל לעולם לא תפקיר את חייליה'". לדבריו, "גם אם הממשלה כשלה בהתנהלותה וגם אם היו נימוקים צודקים וכבדי משקל להתנגד לעסקה - עתה, משנפלה ההחלטה, יש להתלכד מאחוריה, לשים בצד את כל המחלוקות ולחבק את משפחות החטופים".

 

מי שעוד בירך על ההחלטה היה ח"כ אבשלום וילן (מרצ), זאת בניגוד לעמדתו של חברו למפלגה יוסי ביילין. "אני מברך את הממשלה על שקיבלה את ההחלטה השפויה היחידה, אך התהליך היה לקוי, מסורבל וארוך מדי", אמר ח"כ וילן.

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדרי. הרמטכ"ל - מפקד של כולם
צילום: דודי ועקנין
ישי. מחיר נמוך
צילום: דניאל בראון – ג'יני
מומלצים