שתף קטע נבחר

"חילוני? אין דבר כזה"

עשרות אנשי עסקים השתתפו בדינר חגיגי של תנועת התשובה "ראש יהודי". המטרה: שיפוץ בית כנסת ישן בלב תל אביב ש"פשוט מחכה שיבואו אליו". הרב גרוסמן: "40 שנה אני בעסקי התשובה ועוד לא פגשתי חילוני אחד"

כמה שווים מחרוזת ניגונים עתיקים של חסידות מודז'יץ, הצגה בנושא פוסט ציונות, זוג מתוק שמספר על ההיכרות ועל תהליך תשובה משותף והרב גרוסמן אחד? אם תשאלו את שמאֵי תנועת התשובה התל אביבית "ראש יהודי", הסכום עומד על קרוב ל-300 אלף שקלים.

 

עשרות אנשי עסקים, רובם הגדול דתיים, התכנסו אתמול (מוצ"ש) לדינר מיוחד שקיימה התנועה בפתח תקווה, בניסיון לגייס את הסכום הנדרש ל"הפרחת השממה" בבית כנסת עתיק ברחוב בוגרשוב, לב תל אביב. האירוע החגיגי התקיים בביתם של משה וברכה קרמרסקי, מידידי "ראש יהודי", בשכונת בת-גנים היוקרתית. בין המשתתפים היו נשיא אוניברסיטת בר-אילן פרופ' משה קווה, נשיא המכללה למינהל פרופ' צבי ארד, אנשי העסקים שלמה אייזנברג, בנצי וינשטוק, דוד רובנר, יעקב מנקין ואחרים, אבל את ההצגה גנב, כהרגלו, רבה של מגדל העמק, הרב יצחק דוד גרוסמן.


הרב גרוסמן ופרופ' קווה בדינר (צילומים: נתי רום)

 

"מתוך ניסיון חיים אני מאמין בגדלות הנשמה היהודית", אמר גרוסמן, "כל יהודי הוא קדוש. אין חילוני בעולם. עוד לא פגשתי את היהודי החילוני הראשון, ואני עוסק בקירוב כבר 40 שנה". מי שנודע בעבר כ"רב הדיסקוטקים" ריתק את המשתתפים בסיפורי "ניצוץ יהודי" של מתבוללים במזרח הרחוק, עברייני עולם תחתון בישראל ומילואימניקים בדרום לבנון – חלקם, כמובן, הם כיום אברכים ובעלי משפחות מפוארות, ותיאר אפילו סיפור הזוי בו קרא בחג החנוכה את הסליחות לימים הנוראים יחד עם עשרות ישראלים במועדון בלונדון. "אין אחד שלא מחפש את האור, האמונה, האמת, הקב"ה", טען הרב, "כולם בעלי נשמות טהורות וקדושות ורק צריך להראות להם איך ואיפה לפגוש את זה".


ניגוני מודז'יץ בבוגרשוב 

 

הרב גרוסמן הודה כי בכל עשרות שנותיו בתחום היה חסר מישהו ש"יודע להתעסק עם תל אביב" עד שהוקם "ראש יהודי". "כשנכנסים לבית הכנסת הזה שהם קיבלו והוא נראה כמו שהוא נראה זה ממש חילול השם", הוא זעק, "צריך להפוך אותו לפנינת חן ולמקום שאליו יבואו הצעירים שמחפשים את הקב"ה". בהמשך החל הרב להתרים את הנוכחים בסכומים מכובדים של עשרות אלפי דולרים, והבהיר: "את מה שאני עושה כאן לא עשיתי אף פעם אפילו למוסדות שלי".

 

בחלקו הראשון של הערב ניצח עו"ד דוד זעירא, ממייסדי "ראש יהודי" ואביו של המנכ"ל ישראל זעירא, על מקהלה ספונטנית ששרה מניגוני חסידות מודז'יץ. בנוסף הציג שחקן התיאטרון חגי לובר קטע העוסק בפוסט-ציונות – תופעה שפעילי התנועה מזהים כאחד המכשולים בדרך לתשובת תל אביב.

 

מנהל תיכון הרא"ה ברמת גן, יהושע קמפינסקי, שהנחה את האירוע, תיאר כיצד חילחלה התשובה לכל ערי גוש דן. הוא סיפר כי את תיכון בליך הנחשב מנהל כיום אדם חובש כיפה ובבתי הספר האחרים באזור יש ביקוש למורים דתיים "כי רק הם יכניסו יידיש-קייט וערכים". 

 

אל מסע השכנועים הצטרפו בהמשך גם שלמה ואושר, שני צעירים תושבי העיר שהכירו בתהליך התשובה והפכו לזוג. "יש בתל אביב בית כנסת שפשוט עומד ומחכה שיגיעו אליו. צריך להשקיע בחיצוניות שלו כדי שיעריכו את השפע בפנימיות", אמרה אושר וסיכמה: "ישתבח שמו". שלמה הוסיף כי המיוחד ב"ראש יהודי" הוא התחושה שהפעילים שם חוזרים בתשובה יחד עם היהודים בתל אביב. "זה מקום מסוג אחר", אמר.

 

פרופ' משה קווה אמר ל-ynet כי בשנים האחרונות עוברים הצעירים תהליך של חיפוש רוחני ורצון להתחבר למסורת ולשורשים. לדבריו, הוא מזהה את זה לא רק בנהירה למזרח אלא גם במספר הכנסים האקדמאים שעוסקים בנושא, שלטענתו זינק במאות אחוזים בשל רצון הציבור. "בעיר כמו תל אביב יש לזה היום צורך וביקוש גדול", אמר קווה, "כל גוף שמספק את זה בלי כפיה ובדרכי נועם צריך רק לעודד אותו ולתמוך בו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נתי רום
הרב גרוסמן. גנב את ההצגה
צילום: נתי רום
מומלצים