שתף קטע נבחר

החילוץ של בטאנקור בקולומביה: הקשר הישראלי

השבחים שהרעיפה אינגריד בטאנקור על המבצע הנועז לשחרורה, שכללו התייחסות לישראל, כנראה לא היו מקריים: בשנה האחרונה שהה בקולומביה צוות ייעוץ ישראלי, בראשות אלוף (מיל') ישראל זיו, שסייע לכוחות הצבא. עד כמה ניתן לזקוף את ההישגים לזכות היועצים הישראלים? זו התעלומה הגדולה

"אני לא מכירה תקדימים למבצע כל כך מושלם. אולי רק הישראלים... מבצעי הקומנדו המדהימים שלהם אולי מזכירים את המבצע שהיה כאן" - במילים אלה תיארה החטופה הקולומביאנית, אינגריד בטאנקור, את מבצע החילוץ הנועז שהחזיר אותה לחיק משפחתה.

 

מבצע השחרור בקולומביה: סיקור נרחב ב-ynet

 

בטאנקור שוחררה ביום רביעי במבצע צבאי מורכב שהיה כרוך בחודשים ארוכים של הכנה. הוא יצא לפועל בלי שנורתה ולו ירייה אחת. חילוצם של בטאנקור ו-14 חטופים נוספים התאפשר לאחר שהצבא הצליח להפיל בפח את המורדים שהחזיקו בה, וגרם להם להעלות את בטאנקור ושאר בני הערובה על מסוק בלתי מזוהה, שכביכול היה אמור להעבירם למחנה אחר. 


בטאנקור מחבקת את בתה לאחר השחרור (צילום: AP) 

 

התייחסותה של בטאנקור להיסטוריה הצבאית של ישראל כנראה אינה מקרית. בשנה האחרונה שהתה בקולומביה קבוצת יועצים צבאים ישראלים שסייעו לצבא קולומביה, ובעיקר לכוחות המיוחדים, באישור משרד הביטחון הישראלי. הייעוץ הישראלי התמקד בעיקר בתחומי המודיעין, מבצעים מיוחדים ושילוב ותיאום בין כל הגורמים העוסקים בביטחון. זאת, במטרה להביאם לפעולה מתואמת ויעילה בלוחות זמנים קצרים.

 

בראש הקבוצה הישראלית עמד האלוף (מיל') ישראל זיו, שעמד בראש אגף המבצעים במטכ"ל עד לפני ארבע שנים. זיו ולפחות חלק מאנשיו חזרו לא מכבר לארץ, אבל סביר כי הייעוץ שהעניקו לכוחות הביטחון בקולומביה מסייע להם לזכות בסדרת ההצלחות שהם נוחלים לאחרונה נגד ארגון המורדים FARC.

 

ההערכה היא כי היועצים הישראלים לא השתתפו במבצע החילוץ המרשים. בשיחות עם מקורביו הדגיש זיו, כשעוד היה בקולומביה, כי הוא נמנע

בקפדנות ממעורבות מעשית בפעילות הצבאית והביטחונית בקולומביה ומסתפק בייעוץ בלבד. עם זאת, אין ספק כי הייעוץ הישראלי, בעיקר בתחום המודיעין והשימוש בטקטיקות של פעילות חשאית, סייע מאוד לכוחות הביטחון הקולומביאנים לשפר את יכולותיהם.

 

בשנה החולפת ספגו המורדים מכות קשות: הריגתו של מס' 2 בארגון - פעולה שהובילה למשבר דיפלומטי חמור בין קולומביה, לוונצואלה ולאקואדור - ומעצרה של אחת ממנהיגי המורדים, שהסגירה את עצמה לידי הצבא. הבכירה, נלי אבילה מורנו, אף אמרה לאחר מעצרה כי הארגון נמצא "על סף קריסה". עד כמה ניתן לזקוף את ההישגים לזכות היועצים הישראלים? זו התעלומה הגדולה.


פורסם לראשונה 03/07/2008 23:32

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבצע מושלם. בטאנקור
צילום: רויטרס
המסוק שהשתתף בחילוץ
צילום: AFP
המורדת הבכירה. הארגון על סף קריסה
צילום: רויטרס
מומלצים