שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נגני התזמורת האנדלוסית השביתו קונצרט

  כחצי שעה לפני הקונצרט, שאמור היה להיערך בתיאטרון ירושלים, נודע לנגנים על כישלון המשא ומתן מול ההנהלה על שיפור תנאי העבודה. הסתדרות העובדים גיבתה את הנגנים

  פרסום ראשון: המשבר בתזמורת האנדלוסית הישראלית הגיע הערב לשיאים חדשים כשנגני התזמורת, תוך גיבוי מלא של הסתדרות העובדים בישראל, השביתו קונצרט של עונת המנויים שנערך בתיאטרון ירושלים. כחצי שעה לפני תחילת הקונצרט כינס נציג האמנים בהסתדרות, דוד גלנוס, את הנגנים והודיע להם על כישלון המשא ומתן מול ההנהלה בכל הנוגע לשיפור תנאי העבודה ופתיחת דיונים על הסכם קיבוצי.

   

  בשבוע שעבר היה אמור ועד הנגנים, שהכריז על סכסוך עבודה, להיפגש לשיחת קישור עם הנהלת התזמורת תחת פיקוחה של האחראית על יחסי העבודה במשרד העבודה. המפגש בוטל לאחר שנציגי ההנהלה לא הופיעו. בוועד הנגנים של התזמורת ראו בהתעלמות ההנהלה כאקט של בוז וזלזול.

   

  המשבר בתזמורת האנדלוסית החל לפני חודשים ספורים כאשר מייסדה ומי שכיהן לאורך שנים ארוכות כמנכ"ל, מוטי מלכא, החליט לנצל סעיף בתוך חוזה העסקתו שמאפשר לו לחזור לכיסא המנהל הכללי בכל רגע נתון והדיח את מחליפו בתפקיד בשנה האחרונה, עופר אמסלם. הדחתו של אמסלם וחזרתו של מלכא עוררו הדים והובילו למשבר שקשור בין היתר בתלונות על פערים בלתי סבירים בתנאי השכר והעסקה של נגנים ממגזרים שונים ועל שורה של התנכלויות מצד ההנהלה החדשה.

   

  בעקבות המשבר החליט רוב מוחלט של נגני התזמורת לקיים לפני כשבועיים קונצרט מחאה על תנאי העסקתם בכיכר מלכי ישראל בתל אביב. יום למחרת נערכה בוועדת הכספים של הכנסת ישיבת חירום שכינסה ח"כ שלי יחימוביץ בנושא. במהלך הדיון התעמתו הצדדים ובסופו הבטיח מלכא לנסות ולהביא את המצב בתזמורת לכדי רגיעה.

   

  היום אומרים נגנים באנדלוסית ל-ynet: "יש אווירה קשה מאוד בתזמורת. מתברר שבשעת משבר המרצע יוצא מהשק. מול מסכת הדיבורים היפים של המנכ"ל על הכרה בזכות ההתארגנות שלנו, ראינו בשבועות האחרונים שדיבורים לחוד ומעשים לחוד. יש התנכלויות חוזרות ונשנות כלפי חברי הוועד. נגנים עוברים מסכת של השפלות יומיומיות ובגדול מרגישים מאוימים. ההנהלה מסרבת להכיר בכך שיש לנו ועד פעיל ומנסה בכל פעם מחדש לדבר על קומץ אנשים שמתסיסים את המערכת על מנת להפוך את הוועד ללא לגיטימי. הם מנסים לסמן אנשים ולא מבינים שיש פה סולידריות מוחלטת בגיבוי ההסתדרות. זו הסיבה להשבתה".

   

  דוד גלנוס, נציג האמנים בהסתדרות, אמר הערב ל-ynet: "אנחנו מרגישים שההנהלה משחקת איתנו ואינה מעוניינת לקדם עניינים. מצד אחד היא טוענת שהיא מוכנה להידברות ומהצד השני מודיעה שאינה מעוניינת בהסכם קיבוצי. לאחר ההודעה על אי קיום הקונצרט עלה לבמה המנצח הראשי של התזמורת, שמואל אלבז, והטיח האשמות מהאשמות שונות. מאוחר יותר הוא גם רמז על חיסול חשבונות עם כל הנגנים הרוסים בתזמורת ועם חברי הוועד. אפליות ואיומים לא מקובלים עלינו. אנחנו נאבק למען העובדים ונמשיך לנקוט בצעדים עד שהעניין ייפתר".

   

  בקשת תגובה משמואל אלבז נענתה בתשובה: "אני לא מעוניין לדבר". מוטי מלכא, מנכ"ל התזמורת, אומר בתגובה: "גם למחלוקת, שביתה והשבתה יש כללי משחק. כללי המשחק הבסיסיים פה נשבו ביד גסה ובחוסר תום לב מוחלט של נציג ההסתדרות שהוביל את העובדים לנקודה מסוכנת. למרות התחייבות מפורשת של דוד גלנוס שסדרת הקונצרטים תתקיים כסדרה, הוא החליט להפר את הבטחתו, מה שיפגע נואשות בתזמורת. זכות כל עובד לשבות קיימת ואנחנו מכבדים את זה אבל הם היו צריכים להודיע לנו בכדי שנתכונן לכך. זה מעשה שלא יעשה. אנחנו מוקיעים את ההתנהגות הבוטה הזו.

   

  "אנחנו מתעוונים לעשות על הבוקר סדרת התייעצויות עם היועצים המשפטיים שלנו ועם מומחים בתחום. נעשה הכל כדי שאם המערכת תעבוד, היא תעבוד באופן מסודר ויציב כמו כל השנים. צר לנו מאוד וכואב לנו מאוד לשמוע את הנגנים שבאופן בודד ניגשים אלינו ומדברים על החרדה הגדולה שלהם לעתידם

  ולשכרם. מי שמאיים על נגנים זה קומץ אנשים שמפעילים עליהם לחץ גדול. תרבות העדר עובדת. צריך לזכור שרק 18 מתוך 60 עובדי ונגני התזמורת לקחו חלק בהשבתה. אנחנו מאוד מקווים שנתגבר על המעשה הזה".

   

  מלכא טוען כי בניגוד לטענות ועד הנגנים, מי שאחראי על ביטול המפגש במשרד סגנית הממונה על יחסי עבודה במשרד העבודה, היו דווקא הנגנים. "הם התקשרו אלינו כשכבר היינו בתל אביב והודיעו שהפגישה מבוטלת".

   

  לא בטוח אם התזמורת האנדלוסית, שזכתה רק לפני שנתיים בפרס ישראל, תצליח לצאת מהמשבר. לעת עתה מנסים הצדדים להגיע להידברות. פגישה נוספת מתוכננת להיערך ב-17 בחודש. בימים הקרובים יוחלט אם להמשיך את המו"מ או לצאת להשבתה כוללת.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התזמורת האנדלוסית. המו"מ נכשל, הקונצרט בוטל
  לאתר ההטבות
  מומלצים