שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התזמורת האנדרלמוסית

  נגני התזמורת האנדלוסית באשדוד לא מבינים איך נותנים למי שהכניס אותם לחובות, הלין את שכרם ומונע מהם אוכל לחזור לתפקיד המנכ"ל. מוטי מלכא, המנכ"ל החוזר , טוען שמדובר בקומץ מתנגדים ושהכל זו מלחמה פוליטית שמתנהלת על גבו

  נגני התזמורת האנדלוסית אשדוד עזבו ביום חמישי האחרון במחאה סוערת חזרה גנרלית לקראת קונצרט בכורה בסדרת המנויים. הסיבה למחאת ההזהרה, שזכתה לגיבוי מלא של יו"ר איגוד האמנים בהסתדרות דוד גלנוס, קשורה במה שהם מגדירים כ"הרעת תנאים ואווירה של טרור", בעקבות חזרתו לכסא המנכ"ל של מייסד התזמורת מוטי מלכא.

   

  לפני שבועות ספורים הודיע מלכא, שהקים בשנה האחרונה את אגודת ידידי התזמורת ועמד בראשה, על כוונתו לחזור לתפקיד המנכ"ל.

  סעיף בחוזה שחתם עם עזיבתו את התפקיד לפני שנה וחצי מול הוועד המנהל של התזמורת והמנכ"ל שהחליף אותו עופר אמסלם, מאפשר לו לעשות כן בכל זמן שיחפוץ בהתראה של 120 יום.

   

  השמועות על כוונתו של מלכא לחזור לכסא המנכ"ל החלו לצוץ בערב פורים וכבר אז החלה להתגבש בתזמורת קבוצה גדולה של מתנגדים לחזרתו, שהתאגדה תחת ועד פעולה על פי הוראת הסתדרות העובדים.

   

  ביום חמישי כאמור הגיע המשבר לשיאו עם הפסקת החזרה. "בשבועות האחרונים היו לנו שלוש הופעות בוקר והופעה נוספת בערב. במסגרת התנאים אמורים הנגנים, שחלקם יוצאים מהבית בשעה שש בבוקר מערים מרוחקות, לקבל ארוחות והחזרים על מוניות. מדובר באנשים שמשכורת הבסיס שלהם 1,250 שקל בחודש. הרבה מתחת לשכר המינימום. אבל בשבועות האחרונים אין החזרי כספים בהוראת המנכ"ל. היו פעמים שלא ניתנו ארוחות או שהאוכל לא הספיק", מספר ל-ynet אחד הנגנים.

   

  גם ביום חמישי נתקלו הנגנים בבעיות דומות. נגנית ותיקה בתזמורת אמרה ל-ynet: "זה לא יחס אנושי והחלטנו שהולכים הביתה כדי שידע שנמאס לנו. תחת ניהולו של עופר אמסלם התרגלנו אחרת. אין לנו אמונה לא בהנהלה ולא בצוות האמנותי, כולם אינטרסנטים. מי שדואג לאמנות נותן לאלה שעושים במלאכה לאכול ולשתות ומספיק כסף לחזור הביתה. אנחנו מותשים פיזית ונפשית.

  לתזמורת מגיע מישהו שמסוגל לנהל את העסק".

   

  נגן נוסף אומר: "בתקופה של מלכא היה ברדק. לא קיבלנו משכורות בזמן, הוא לא עמד במילה שלו וגרר חובות. בגלל אי העברת משכורות אני סובל עד היום מחובות. הכל היה באיומים. אי אפשר לעשות ככה אמנות".

   

  מרגע כניסתו של מלכא בחזרה למשרד המנכ"ל, טוענים בתזמורת, הולכים ומצטברים חובות לספקים. ביום חמישי בוטל אישור תשלום חוב לנהג מונית שהסיע במהלך השבוע האחרון את הזמרת והשחקנית שרונה אלימלך שמופיעה עם התזמורת. רק אחרי צעקות נפרע החוב ואלימלך יכולה היתה להמשיך להופעות בתל אביב.

   

  "כעסתי נורא. מדובר בנהג שהביא אותי לעבודה ומגיע לו תשלום. יש בתזמורת אנשים מקסימים אבל יש בעיות של ניהול בעייתי, יחס לעובדים וחוסר כבוד לספקי שירות", אומרת אלימלך, "זה מתנקם בי כשצריך לקבל שכר וזה תמיד מגיע למצב של איומים. כמישהי מהצד, שלא נמצאת שם ביומיום, אני יכולה להעיד שכולם ממורמרים בשבועות האחרונים, יש שם בלגן רציני ומתח באוויר".

   

  האפיזודה עם אלימלך היתה זו ששברה את גב הגמל. "כאות מחאה ביקשנו לבטל את החזרה לקונצרט ואחרי שקיבלנו את אישור ההסתדרות, החזרה בוטלה", מוסרים חברי ועד העובדים והנגנים, "ביקשנו לשבת למו"מ עם ההנהלה בעניין תנאי העבודה כפי שמתחייב לפני הכרזה על סכסוך עבודה". הפגישה תיערך ככל הנראה ביום שלישי הקרוב.

   

  "הביא עלינו את הגרעון"

  העובדים והנגנים אינם היחידים שמתנגדים לחזרתו של מלכא. גם ליו"ר הוועד המנהל של המוסד אשר כנפו, יש בטן מלאה. "מלכא הודיע לי על כוונותיו לחזור למנכ"לות ובתגובה כתבתי לו שאין סיבה שיחזור כעת.

  עופר אמסלם עשה עבודה מצוינת והצליח מאוד. אין סיבה להזיז אותו מתפקידו. השנה האחרונה היתה השנה הטובה ביותר של התזמורת מאז ומעולם מכל הבחינות. ביקשתי ממלכא לדחות את חזרתו עד שעופר יגמור את התכניות בהן החל. מלכא חזר לתזמורת בניגוד לדעתי".

   

  למה אתה בעצם מתנגד לחזרתו של מלכא?

   

  "מוטי מלכא הוא זה שהביא עלינו את הגירעון. הוא הגיש לנו דו"ח ורוד לפיו מאזן התזמורת בסוף 2006 תחת הנהלתו היה פלוס 138 אלף שקל. חודש אחר כך קיבלנו דו"ח של רו"ח שהראה שאנחנו בגרעון של 3 מיליון שקל. קמה מהומה. לא היה לנו מושג על הגרעון הזה. אני לא מבין גדול בכלכלה אבל אני יודע שבשנה שבה אתה בתכנית הבראה, לא מוציאים מעבר ליכולת".

   

  איך קורה שאתה כיו"ר ועד מנהל מאשר חזרתו של מנכ"ל שלטענתך כשל?

   

  "זו שאלה קשה ונכונה, מה אני אגיד? אני לא הייתי מחזיר אותו. הצעתי היתה שלא יחזור. הייתי מתפטר אבל אני מבין שזו לא שעה להתפטר לטובת התזמורת. הוועד המנהל מורכב בצורה כזו שמלכא יהיה תמיד מנכ"ל. אני חוזר ואומר, התנגדתי לכל המהלך הזה".

   

  הכל פוליטיקה?

  מלכא מצדו מדבר על ניסיון לפוליטיזציה של התזמורת מכיוונה של לשכת ראש עיריית אשדוד צבי צילקר. ערב בחירות, הוא אומר, מנסה ראש העיר, שמתמודד נגד ממלא מקומו יחיאל לסרי, ממייסדיה של התזמורת ומי ששימש כיו"ר הנהלת התזמורת בתקופתו כמנכ"ל, לגרום לסכסוכים פנימיים במוסד.

   

  "לפני 10 שנים ערב הבחירות צילקר הפסיק את ההקצבה לתזמורת. היום הסיפור חוזר על עצמו", אומר מלכא, "הבחישה הפוליטית חוזרת על עצמה. לצערי הרב אנשים בתזמורת, שלא בטובתם ורובם המכריע גם שלא ברצונם, נשאבו לעניין.

  אנחנו, בהנהלת התזמורת, מאוד כואבים את מה שקורה למפעל התרבותי החשוב והייחודי הזה".

   

  לטענתו בשנה החולפת היו עיכובים קשים בשכר ובעקבות גיוס תרומה של 500 אלף שקל שהשיג כראש אגודת הידידים, לצד סיוע של 1.5 מיליון שקל שהעמיד יחיאל לסרי מתוקף תפקידו כממונה על התרבות בעיריית אשדוד, יצאה התזמורת מהגרעון.

   

  "לסרי רתם את מועצת העיר שהקציבה הקצעה מיוחדת. בנוסף לתרומת אגודת הידידים, צמצמנו את הגירעון ל-700 אלף שקל בלבד. זה גרעון שאפשר לעמוד בו", הוא אומר, "אבל בהסתדרות העובדים בתל אביב עשו מעשה שלא יעשה נגד חוקי העבודה ונגד התקנות ונתנו הנחיה להפגנת מחאה של הנגנים והעובדים".

   

  אתה מדבר על כוחות פוליטיים שמעורבים אבל העובדים מדברים על תנאי עבודה בלתי נסבלים, על אוכל ונסיעות שאתה לא מאשר.

   

  "בימים הקצרים שאני נמצא בתזמורת כל מה שביקשה מנהלת המחלקה החינוכית, היא קיבלה. היא לא דאגה להעברת תשלומים לאנשים למרות שהכסף היה מוכן. הוצאתי מכתב על רשלנותה. המחלקה החינוכית לא השכילה לדאוג לדברים שהיתה אחראית עליהם".

   

  "כשאנשים צריכים לאכול, אין זמן לפרוצדורות"

  בדבריו מכוון מלכא לשירה אוחיון, בין חמשת חברי ועד העובדים של התזמורת, שמגיבה: "זו אחריות של המנכ"ל להבין את המצוקה של הנגנים. על הסנדוויץ' יקום וייפול דבר כשמדובר באנשים שרעבים ללחם. אני לא אומרת שהוא עושה דווקא, אבל יש רגישויות ולחצים במערכת שנמשכים כבר חודשים. אנשים איבדו אמון.

   

  "הוא טוען שאני מתסיסה את המערכת אבל בשביל לבלום את המחאה של הנגנים הוצאתי 1,194 שקל מכיסי ושילמתי על כיבוד ומוניות לנגנים. כשאנשים צריכים לאכול, אין זמן לפרוצדורות. אנחנו מכבים שרפות. ברור היה מהיום שמלכא חזר שהוא יעשה הכל כדי להביא לפיטורי הוועד ולערער את מעמדנו. הוא טוען שאנחנו פועלים לא כחוק למרות שמרגע הקמתנו הכל נעשה בייעוץ משפטי. הוא מנסה לערער את הלגיטימיות שלנו ובאופן אישי מאיים עליי בתביעת נזיקין על ביטול החזרה, למרות שאת האישור לזה קיבלנו מההסתדרות".

   

  דוד גלנוס, ראש ארגון האמנים בהסתדרות, אמר בתגובה: "לעובדים ולנגנים באנדלוסית כמעט ואין זכויות, ואני אומר את זה בצורה עדינה. ברור מאליו שמוציאים להם את הנשמה ובנוסף הם סובלים מהלנת שכר. יש גם לכאורה בעיות פוליטיות פנים-עירוניות ומשחקי כוחות שפוגעים בהם.

   

  "כששמעתי היום שאחרי שלושה קונצרטים אנשים נכנסו לחזרה בלי אוכל, אמרתי שיש גבול להשפלה ושילכו הביתה. אנשים רוצים לאכול לפני שהם חוזרים לעבוד. זה לא מקובל. הם קודם כל בני אדם ואחר כך עובדים. לצד זה אני שומע איומים ממשיים. אז אומר באופן ברור - ההסתדרות תומכת בעובדים ועומדת מאחוריהם ונעשה הכל כדי להסדיר את זכויותיהם".

   

  גם בפני ynet טוען מלכא כי ביטול החזרה נעשה שלא כחוק. "גלנוס עשה מעשה שלא ייעשה והתזמורת שומרת לעצמה את הזכות לבדוק את התנהלותו בדיקה משפטית", הוא אומר, "אם נגלה שזה נעשה בניגוד לכללי ההסתדרות, נתבע".

   

  על השאלה מדוע שנה וחצי אחרי שפרש מהמנכ"לות החליט לחזור, מלכא מעדיף שלא לענות. גם מהשאלה האם התנגדות רוב נגני התזמורת לחזרתו אינה מפריעה לו, הוא מתחמק. "בתזמורת יש קרוב ל-60 איש ועל המסמך שמתנגד לחזרתי חתמו 20. אני לא רוצה לדון בזה. יש חמישה אנשים שיש להם בטן מלאה עלי וזה לא בטובתם.

   

  "באיגרת לעובדים כתבתי שאין סיבה שבגלל כעס אישי של חמישה עובדים, חשובים ככל שיהיו, שווה לגרום נזקים למוסד תרבותי שהוא גם מקור פרנסה. זה גרעין קטן ולשמחתי מרבית העובדים, ובהם המנצח הראשי שמואל אלבז, היועץ המוזיקלי יורם אזולאי והסולן אמיל זריהן, תומכים בי".

   

  פחדים וחובות

  התמונה שמציג מלכא אינה שלמה. למעשה יותר ממחצית מנגני ועובדי התזמורת מתנגדים נחרצות לחזרתו וקוראים להתפטרות הוועד המנהל עקב מה שמוגדר כ"תפקוד לקוי". "החזרת מלכא לתפקיד מנכ"ל אינה אחראית, הרת אסון ומוכיחה פעם נוספת שטובת התזמורת אינה עומדת נגד עיני חברי הועד המנהל", הם כותבים. "אין שום הגיון בלהשיב לתזמורת אדם שהכניס אותה לגירעון כה גדול שבעקבותיו לא קיבלנו משכורות חמישה חודשים. אדם שבגלל חריגות השכר שלו כמנכ"ל נקנסה התזמורת בסכום של 100 אלף שקל בזמן ששכרנו קוצץ פעמיים".

   

  מלכא מצדו מייחס גם לטענות אלה בחישות פוליטיות. "יד ימינו הפוליטית של צבי צילקר, יגאל מזרחי, היה פעמיים אצל יו"ר ההסתדרות באשדוד חיים שייב ודרש ממנו במפגיע לדאוג לסכסוכי עבודה בתזמורת", הוא אומר.

   

  מזרחי מצדו רותח. "שקר וכזב. מעולם לא הייתי במשרדו של שייב או דיברתי איתו על התזמורת. את הפנטזיות של מלכא שישמור לעצמו", הוא אומר ומדגיש,"ראש עיריית אשדוד לא היה מתערב בנושא התזמורת לולא בקשת הנגנים להיפגש איתו.

  קל להפוך את העניין למלחמה פוליטית, אבל הנושא המרכזי הוא ש-40 מנגני ועובדי התזמורת לא מוכנים לחזור לימים של מלכא. הוא טוען שלסרי השיג 1.5 מיליון שקל לסגירת הגירעון של התזמורת אבל מדובר בכספי עירייה שאת העברתם, מן הסתם, אישר ראש העיר.

   

  "נגנים מדברים על רודנות וכוחניות שאין כדוגמתה, הם חיים בפחד. איפה נשמע כדבר הזה? ואיפה הוועד המנהל בתוך כל זה? האם הוא מנותק מהקרקע? התערבותו של ראש העיר נובעת מקריאה של הנגנים לבדיקה של מבקר העירייה".

   

  במכתב שנשלח למבקר עיריית אשדוד ולמנהל תרבות נכתב בין היתר: "התזמורת היא מפעל חיינו ואיננו סומכים על ועדת הביקורת הפנימית שמנועה מכתיבת דו"ח אמיתי המשקף את המציאות. עד אשר יוודעו תוצאות הבדיקה של מבקר העירייה אנו מבקשים להקפיא את כל ההחלטות הקשורות בחילופי המנכ"לים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התזמורת האנדלוסית. האם הספינה שוקעת?
  לאתר ההטבות
  מומלצים