שתף קטע נבחר

ארה"ב: ההתקדמות בגרעין האיראני - צנועה

בכיר במחלקת המדינה האמריקנית אמר שלמרות הרושם שאיראן מנסה ליצור, ההתקדמות שחלה בתוכניתה הגרעינית מתונה, וזאת בשל הצלחת הסנקציות נגדה. בתוך כך דווח שהמשא ומתן על תוכנית הגרעין מול מתאם מדיניות החוץ של האיחוד האירופי יתחדש בימים הקרובים

"איראן מנסה ליצור רושם של התקדמות גדולה בתוכניתה הגרעינית, אך התקדמותה בפועל צנועה יותר", כך אמר הערב (ד') תת-מזכירת המדינה האמריקנית לעניינים פוליטיים, וויליאם ברנס. בשימוע בגבעת הקפיטול בוושינגטון הזהיר ברנס כי טהרן תשלם מחיר גבוה אם לא תשעה את פעילות הגרעין הרגישה.

 

הדיפלומט האמריקני הבכיר אמר בעדות מוכנה מראש שהקריא בשימוע בוועדת יחסי החוץ של בית הנבחרים כי הלחץ על איראן יילך ויגבר. "ניכר שאיראן טרם שיכללה את תהליך העשרת האורניום וכתוצאה ישירה מהסנקציות של האו"ם, יכולתה להשיג טכנולוגיה או פריטים בעלי חשיבות לתוכנית הטילים, אפילו כאלו בעלי שימוש כפול, נפגעה", אמר ברנס.

 

ברנס, הפקיד הבכיר ביותר במחלקת המדינה המטפל בנושא האיראני, הזהיר כי אם טהרן תעמוד בסירובה להשעות את העשרת האורניום, יהיו לכך השלכות, אך לא פירט. איראן עומדת על זכותה לפתח תוכנית גרעין למטרות מחקר והפקת חשמל, ואולם בישראל ובמערב חוששים כי התוכנית תשמש לפיתוח כלי נשק גרעיניים.

 

בכיר איראני אמר היום שארצו מצפה לחידוש השיחות על תוכנית עם נציגי המעצמות כבר בימים הקרובים בעקבות הצעת חבילת התמריצים. "המערב הסכים לפתיחת השיחות עם איראן וזו הדרך הטובה ביותר", אמר מוחמד סעידי, סגן ראש הארגון האיראני לאנרגיה אטומית. דוברת מטעמו של מתאם מדיניות החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, אישרה כי צפויה פגישה בקרוב, אך אמרה כי טרם נקבע מתי ואיפה תיערך. 

 

הבוקר ביצעו משמרות המהפכה של איראן ניסוי בגרסה "משופרת" של טיל בליסטי מסוג "שיהאב 3", המסוגל להגיע לישראל. הטיל שוגר במסגרת תמרונים נרחבים שעורכים הכוחות במפרץ הפרסי במטרה "לשפר את היכולת הימית והמוכנות למלחמה". מפקד חיל האוויר של משמרות

 המהפכה אמר כי מדובר רק ב"חלק קטן מיכולתה ומעוצמתה ההגנתית" של איראן.

 

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה שהיא בוחנת את הניסוי בניסיון לברר מה בדיוק שוגר ומה משמעות הדבר מבחינת יכולותיה של הרפובליקה האיסלאמית. ארה"ב קראה לאיראן להימנע מביצוע ניסויים נוספים מסוג. מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס אמרה שהניסויים מהווים ראיה נוספת לכך שהעולם זקוק לתוכנית אמריקנית להגנה מפני טילים. אתמול חתמה בצ'כיה על הסכם להצבת המכ"ם של מערכת ההגנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברנס. לא מתרשם?
צילום: איי אף פי
שיגרו השיהאב המשופר, היום
צילום: רויטרס
מומלצים