שתף קטע נבחר

איראן ביצעה ניסוי בטיל "שיהאב 3" משופר

הטלוויזיה הממשלתית של איראן דיווחה כי מדובר בגרסה משופרת של הטיל, המסוגל לשאת ראש נפץ במשקל של טונה אחת ובעל יכולת להכות בישראל. הטיל שוגר על-ידי אנשי משמרות המהפכה האיראניים במסגרת תרגיל המשותף לחיל היבשה ולחיל הים

משמרות המהפכה האיראניים ביצעו הבוקר (יום ד') ניסוי בטיל בליסטי מסוג "שיהאב 3", המסוגל להגיע לישראל. כך דיווחה הבוקר (יום ד') הטלוויזיה הממשלתית באיראן. הרשת דיווחה כי הטיל ששוגר הוא גרסה "משופרת" של השיהאב-3. מלבדו, שוגרו גם שמונה טילים מסוגים אחרים, בכלל זה טילים מסוג זילזאל ופאתח.

 

שיגור הטילים נערך במסגרת תמרונים נרחבים שעורכים כוחות משמרות המהפכה האיראניים במפרץ הפרסי, שהחלו שלשום ונועדו "לשפר את היכולת הימית והמוכנות למלחמה". טיל השיהאב 3 שנוסה מסוגל לשאת ראש חץ במשקל טונה אחת, ובעל טווח משופר של כ-2,000 קילומטרים, בעוד שלטילי זילזאל טווח של כ-400 קילומטרים ולטילי פאתח - טווח של 170 קילומטרים בלבד. בתמרונים, המכונים "תרגיל הנביא הגדול 3", משתתפות יחידות טילים של חיל היבשה וחיל הים של משמרות המהפכה. בטילי זילזאל מחזיק גם ארגון חיזבאללה.

 

 

"מטרת התרגיל היא להפגין את חוזקה וסמכותה של איראן - בפני אויביה, שאיימו עליה בשבועות האחרונים", צוטט חוסיין סלאמי, מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה, בתחנת הטלוויזיה האיראנית. "אנחנו משגרים את הטילים האלה לכבודה של איראן, כדי להמחיש כי זהו רק חלק קטן מיכולתה ומעוצמתה ההגנתית", הוסיף.

 

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווחה כי סלאמי הזהיר כי "אצבעינו תמיד תהיה על ההדק והטילים שלנו תמיד יהיו מוכנים לשיגור. התגובה האמיתית שלנו לאיומי האויבים תהיה מהירה יותר, נחרצת וכואבת יותר". באשר למסר של התרגיל הצבאי אמר מפקד חיל האוויר האיראני כי "המסר הוא הגנתי, הרתעתי ועוצמתי עבור האויבים שלנו".

 

בהתייחסו לישראל אמר הגנרל סלאמי כי "אנחנו חושבים מעבר למשטר הציוני, אין זה מכבודה של האומה שלנו להשוות את עצמה למשטר הציוני, תגובתנו לאיומים תהיה מעבר למשטר הציוני".

 

ארה"ב: על איראן להפסיק לפתח טילים ולנסותם

ארצות הברית גינתה את ניסוי הטילים האיראני, ודרשה מטהרן להפסיק לאלתר את פיתוחם של טילים בליסטיים. בהודעה שפרסם דובר הבית הלבן, גורדון ג'ונדרו, נכתב כי איראן צריכה "להימנע מניסויי טילים עתידיים אם היא מעוניינת באמת ובתמים לזכות באמונו של העולם". "האיראנים צריכים להפסיק מייד את פיתוחם של טילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים פוטנציאליים", הוסיף.

 

הדיווחים וההצהרות בדבר תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין של איראן התרבו מאז דיווח לראשונה העיתון "ניו-יורק טיימס" בחודש שעבר על כך שחיל האוויר תירגל תקיפה שכזו מעל הים התיכון. החשש בעולם מפני הסלמה בעימות בין איראן למערב, יצואנית הנפט הרביעית בגודלה, גרם למחירה של חבית נפט לחצות את רף 140 הדולרים.

 

חיל הים האמריקני הבהיר בשבוע שעבר כי במקרה של הסלמה, לא יאפשר לאיראן לחסום את הנתיבים הימיים במפרץ הפרסי. שלשום הודיע הצי החמישי האמריקני כי שתיים מספינותיו ערכו תרגיל ימי במפרץ ביחד עם ספינת מלחמה בריטית וספינה מבחריין. "מטרת התרגיל לתרגל טקטיקות ונהלים הנוגעים להגנה ימית על תשתיות כגון מתקני גז ונפט", אמר דובר החיל.

 

איש הדת, עלי שירזי, יועצו של מנהיגה הרוחני של איראן האייתוללה עלי חמנאי, אמר אתמול כי "המשטר הציוני מפעיל לחץ על אנשי הבית הלבן שייערכו לתקיפה צבאית נגד איראן" והוסיף כי "אם הם יבצעו תקיפה כזאת, המטרה הראשונה תהיה תל אביב והספינות של ארה"ב במפרץ הפרסי, שיושמדו בתגובה המוחצת הראשונה של איראן". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיגור השיהאב-3 המשופר, הבוקר
צילום: רויטרס
מומלצים