שתף קטע נבחר

מבצע חילוץ בטאנקור - הפרה של אמנת ז'נווה?

רשת CNN דיווחה הבוקר כי מתצלומים חדשים המתעדים את מבצע שחרורה של אינגריד בטאנקור משבי המורדים המרקסיסטים עולה כי צבא קולומביה עשה שימוש בסמל הצלב האדום כדי להטעות את החוטפים - והדבר מהווה הפרה של אמנת ז'נווה ואפילו עשוי להיחשב כפשע מלחמה

הרבה כבר נכתב על המבצע המוצלח לשחרורה של אינגריד בטאנקור משבי ארגון המורדים המרקסיסטים "צבא המהפכה של קולומביה" (FARC). המבצע היה כרוך במאמץ מודיעיני רב, וזכה לשבחים גם מצדה של החטופה המשוחררת.

 

ואולם, מתצלומים שטרם התפרסמו ומסרטון וידיאו המתעדים את המבצע שהגיעו לידי רשת CNN, עולה כי המודיעין הקולומביאני עשה שימוש בסמל הצלב האדום במבצע השחרור כדי להפיל בפח את המורדים. הבוקר (ד') דיווחה הרשת כי שימוש שכזה עשוי להיחשב כפשע מלחמה על פי אמנת ז'נווה והחוק הבינלאומי, ועלול לסכן את גורלם של עובדי סיוע הומניטרי בעתיד. 

 

תצלומים של הצוות ששחרר את בטאנקור, שאותם הראה לכתב הרשת גורם צבאי קולומביאני, מראים כי אחד מסוכני המודיעין שהשתתפו במבצע לובש סינר שעליו מופיע סמל הצלב האדום הבינלאומי. (לצפייה בסרטון באתר CNN הקליקו כאן) מארק אליס, מנכ"ל לשכת עורכי הדין הבינלאומית ופרשן משפטי, סבור שהדבר הוא משום הפרה של אמנת ז'נווה. "האמנה מתיחסת בצורה נוקשה מאוד לכל שימוש בסמל זה, בשל מה שהוא מסמל - נייטרליות. החשש הוא שכל שימוש לרעה בסמל הזה יפגע בנייטרליות שהוא מסמל ויחליש את הצלב האדום", אמר אליס.

 

"שימוש שקרי בסמל הצלב האדום מהווה הפרה של אמנת ז'נווה", מוסיף אליס. "ממה שהוסבר לי, השימוש שעשתה בו ממשלת קולומביה עשוי אפילו להיחשב כפשע מלחמה".


נשיא קולומביה אוריבה עם בטאנקור, שעות לאחר השחרור (צילום: AFP)

 

אמינותם של התצלומים ושל סרטון הווידיאו - שהוצעו לרשת בתשלום - טרם הוכחה. ואולם בתחילת החודש, לאחר המבצע, דחו נשיא קולומביה אלבארו אוריבה וראשי צבאו את הטענות כי עשו שימוש בסמלים הומניטריים בינלאומיים במהלך המבצע.

 

ביום שני השבוע שבו דוברי הממשלה והצבא הקולומביאני והכחישו את הטענה שעשו שימוש בסמלים קיימים - וטענו שכל הסמלים שבהם נעשה שימוש היו סמלים מפוברקים ומומצאים. כזכור, במבצע, הפילו סוכני המודיעין הקולומביאנים בפח את המורדים שהחזיקו בבטאנקור וב-14 בני ערובה נוספים, ושכנעו אותם שקיבלו הוראה מראשי הארגון

להעבירם למחנה מורדים אחר. רק לאחר שהועלו בני הערובה על המסוק, גילו שמדובר במבצע לחילוצם.

 

בנספח הראשון לאמנת ז'נווה מתיחסים סעיפים 37, 38 ו-85 לסוגיות של שימוש לרעה בסמל הצלב האדום. הסעיפים אוסרים על "זיוף המעמד המיוחד באמצעות שימוש בסמלים" של גופים נייטרליים, וקובעים כי שימוש לרעה שכזה נחשב להפרת החוק הבינלאומי, השקול ל"פשע מלחמה". קולומביה חתמה על אמנת ז'נווה ב-1949.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אינגריד בטאנקור, מיד לאחר שחרורה
צילום: רויטרס
המסוק שעליו שוחררו החטופים
צילום: AFP
מומלצים