שתף קטע נבחר

אפל תובעת את החברה ששיווקה "תואמי מק"

חודשים ספורים אחרי שהחלה לשווק מחשבים דמויי מקינטוש, Psystar נתבעת על-ידי אפל על הפרת זכויות יוצרים, ונדרשת להחזיר את כל המחשבים שכבר מכרה. עורך דין מעריך כי סיכויי ההצלחה של Psystar במשפט קלושים

שלא במפתיע, אפל הודיעה כי היא מגישה תביעה נגד חברת Psystar, שמשווקת מחשבים דמויי מקינטוש, בטענה כי זו הפרה את זכויות היוצרים שלה, זאת לפי דיווח PC Magazine. בנוסף, אפל דורשת מ-Psystar לערוך מבצע החזרה במסגרתו ייאספו כל המחשבים שכבר נמכרו ללקוחות החברה.

 

Psystar היא חברה אמריקנית שהחלה לשווק מחשבים "תואמי אפל" באפריל האחרון. מדובר במחשבים זולים יותר

ממחשבי מקינטוש מקוריים, שניתן להריץ עליהם את מערכת ההפעלה OS X ליאופרד - שמותקנת בדרך כלל על מחשבים מתוצרת אפל בלבד. אפל, יש לציין, לא מתירה התקנת OS X על מחשבים שאינם מתוצרתה בתנאי הרשיון שלה.

 

בתביעה, מסמך בן 16 עמודים שהוגש ב-8 ביולי בבית המשפט המחוזי בקליפורניה, אפל מאשימה את Psystar בהפרת זכויות יוצרים, הפרת חוזה, הפרת סמל מסחרי ותחרות בלתי הוגנת. בין היתר טוענת אפל כי Psystar שיווקה את המערכת עם גירסה מעובדת של OS X, שהחברה פיתחה למטרה זו בהתבסס על OS X המקורית, והציעה טלאים להורדה המבוססים על הטלאים של אפל.

 

"המעשים של Psystar הזיקו ללקוחותיה, בכך שמכרו להם מוצר עלוב, שמשווק ונמכר באופן שקרי, ומשתמע ממנו שהחברה עובדת מול אפל", נכתב בתביעה.

 

סיכויי ההצלחה של Psystar נמוכים

אפל דורשת פיצויים מוגדלים - פי שלוש מהסכום הקבוע בחוק - על כל מחשבי Open Computer ו-Openserv Server,

דמויי המק ש-Psystar מכרה, צו מניעה שיאסור עליה מכירת מחשבים נוספים מסוגים אלו ואיסוף של כל המחשבים ש-Psystar כבר הספיקה למכור. PC Magazine מעריך כי אם תיאלץ Psystar לשלם את דמי הפיצויים, ייתכן כי תיאלץ לפשוט רגל.

 

ג'ון פרל, עורך דין בכיר במשרד קאר ופרל המתמחה בקניין רוחני, אמר ל-Cnet כי סיכויי ההצלחה של Psystar במשפט נמוכים וכי הוא סקרן לגבי קו ההגנה שבו תנקוט החברה. "מוצרי אפל מוגנים בשורה ארוכה של פטנטים, זכויות יוצרים וסמלים מסחריים. זה לא צירוף מקרים שעד היום לא ראינו יצרניות בסגנון 'גם-אני' כאלו ברבע המאה האחרונה", ציין.

 

פרל אף ציין כי "רצפת רחוב Infinite Loop מס' 1, בו נמצאים משרדי אפל, מכוסה בתוכניות עסקיות של חברות של חברות שניסו להעתיק ולמכור חיקויי אפל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים