שתף קטע נבחר

טלנסקי בביהמ"ש: הכל קרה, אולי טעיתי בסכום

עד המפתח בפרשת "מעטפות הכסף" השיב בחקירה הנגדית לשאלות פרקליטי אולמרט. הוא עמד מאחורי עדותו הקודמת, והדף טענות על כך שלא כל העובדות בחקירתו היו נכונות: "אולי טעיתי בתאריך או סכום מסוים, אבל כל שתיארתי התרחש". בא כוחו של אולמרט: הפרקליטות התנהלה כ"ישראבלוף"

העד המרכזי ב"פרשת המעטפות", משה טלנסקי, הגיע הבוקר (יום ה') לבית המשפט לענות על שאלות פרקליטי ראש הממשלה בחקירה הנגדית. טרם הדיון אמר ל-ynet עו"ד אלי זהר, המייצג את אולמרט, כי "האמת תצא היום לאור. אנחנו מתכוונים לעשות עבודה שהוכנה על ידי כל הצוות שלנו, ומה שצריך לקעקע בגרסת המשטרה והפרקליטות - נשתדל לקעקע".

 

עורך הדין נבות תל צור, אחד מפרקליטיו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, אמר כי "החקירה הנגדית של משה טלנסקי מגלה כי הפרקליטות התנהלה כ'ישראבלוף'. אני המום ממה ששמעתי". 

 

בפתח הדיון נשאל טלנסקי האם כל מה שאמר בחקירה הקודמת בבית המשפט היה נכון, והוא השיב בחיוב. "התרגום של החקירה בפרוטוקול לא היה מדויק", העיר טלנסקי אך שב וציין כי כל מה שאמר היה אמת.

 

בהמשך ניסה זהר להטיל ספקות בנוגע לחקירת טלנסקי, ופרש בפניו רשימת תאריכים ושעות שבהם עמד מול החוקרים. הפרקליט שאל את העד אם הוא זוכר את כל המקרים, וטלנסקי הגיב כי אינו זוכר את הזמנים המדויקים. או אז תקף אותו זהר ואמר: "אתה טוען שאתה זוכר דברים שקרו לפני 25 שנה", אך טלנסקי הגיב: "יש הבדל גדול".

 

טלנסקי סיפר שבביקורו הקודם בישראל "גררה" אותו המשטרה מביתו בשש בבוקר, והוא עדיין חש טראומה מההתנהלות. עו"ד זהר שאל אותו מדוע היתה החקירה כה קשה לו, וטלנסקי השיב: "הדפיקה על הדלת בלי אזהרה מוקדמת, וההגעה לתחנת משטרה, זו אווירה שונה... אתה לא יודע מה הם רוצים ממך, לא מבין מה אתה עושה שם... זה היה לחץ גדול מאוד. הם אמרו לי שמבחינתם אני פושע".

 

אי-דיוקים בפני החוקרים

זהר שאל את טלנסקי האם בלחץ החקירה אמר דברים שלא היה בטוח לגביהם, אך הוא השיב: "זה לא נכון. אולי טעיתי בתאריך מסוים או לגבי סכום מסוים, אבל כל אירוע שתיארתי התרחש".

 

הפרקליט טען מנגד כי חלק מהתשובות במשטרה שנתן היו נכונות וחלק לא, אך טלנסקי לא חזר בו, והכחיש את הטענה: "אתה מנסה להוביל אותי למקום לא נכון, אני עניתי תשובות לגבי אירועים מדויקים". הפרקליט חידד את הטענה, וחזר ושאל: "האם אתה מאשר שחלק מהעובדות שנתת בחקירה היו עובדות לא נכונות?" - וטלנסקי השיב בחיוב, אם כי לאחר ההפסקה בדיון אמר שהיה די מדויק בעניין הסכומים שנקב.


טלנסקי נכנס לבית המשפט, הבוקר (צילום: גיל יוחנן)

 

מכאן המשיך זהר למספר שאלות על אופן החקירה במשטרה: "האם היית עייף בחלק מהחקירות?", "האם טכניקת החוקרים בלבלה אותך?", "האם זה נכון שהיית מאוד נרגש?", "האם בכית לפעמים?" - ועל כולן השיב טלנסקי ב"כן".

 

במהלך הדיון שאל זהר את טלנסקי האם הובטח לו דבר מה תמורת עדותו, ופנה אליו: "המסר שאתה קיבלת מהפרקליטות זה שאתה צריך להעיד, אתה צריך למסור כל מה שרק אפשר, ושאתה תהיה בסדר מהסיפור הזה". אלא שטלנסקי ענה באופן ברור: "לא". גם פרקליט המדינה נגע בנקודה, וטלנסקי חזר על עמדתו.

 

כנשאל טלנסקי האם הוא נוהג להלוות כספים, ענה: "כן, אני נותן הלוואות בתקווה שאנשים יחזירו לי עם ריבית. "האם כל הלוואה היתה מלווה במסמך?", שאל הפרקליט, "לא עבור חברים", ענה העד, "ולא אם מדובר בסכומים קטנים. לחברים אני מלווה בלי ריבית". עו"ד זהר הבהיר כי הצגת דרכי פעולתו של טלנסקי יוכלו להשליך מאוחר יותר על האופן שבו התנהל גם מול אולמרט.  

 

טלנסקי, בתשובה לשאלות הפרקליטים, אמר כי החתים אנשים על מסמכי הלוואות. "אתה רושם את ההלוואות איפשהו?", התעניין זהר, וטלנסקי ענה כי יש בביתו ספר עם הרשימות המלאות. "אתה מוכן להביא את הספר?", שאל זהר, וטלנסקי אמר כי יבקש מאשתו לשלוח את הספר לישראל.

 

כועס או לא כועס?

לאחר ההפסקה שינה זהר כיוון ופנה אל טלנסקי: "אי אפשר היה שלא להתרשם בעדותך שאתה כועס על מר אולמרט", אך

הוא ענה: "אני לא כועס, אני פשוט מרגיש מחוּלל".

 

זהר המשיך: "האם זה נכון שכעסך לאולמרט נבע מן העובדה שחוקרים גרמו לך להבין שאולמרט השתמש בכסף לצרכים פרטיים?", והעד השיב: "אני מכיר אותו 15 שנה, אנחנו חברים טובים, וכששאלו אותי הופתעתי... אני לא כועס, אם כבר אני רוצה להתקשר אליו ולשמוע מה יש לו לומר".

 

לאחר מכן הקרינו פרקליטי אולמרט קטע מצולם מחקירתו של טלנסקי, שם נשאל מדוע הוא כועס, והשיב: "כי גיליתי שהוא השתמש בכסף בשבילו... מכעיס אותי שזה לא היה למטרות ראויות". 

 

טלנסקי סיפר בבית המשפט כי יחסיו עם אולמרט היו חמים, וכשנשאל האם החוקרים ניסו להגדיל את תסכולו כלפי אולמרט, ענה שאינו רואה זאת כך. 

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלנסקי, הבוקר בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
אלי זהר ומשה לדור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים