שתף קטע נבחר

זהר: "החוקרים שמו לך דברים בפה?", טלנסקי: כן

פרקליטי ראש הממשלה הבטיחו לערער את עדותו של עד המפתח בפרשת "מעטפות הכסף", וביום השלישי לחקירתו - נראה שהצליחו לעשות זאת. "מה שאמרתי בתחנת המשטרה אלה מלים שהוצאו ממני", אמר משה טלנסקי לעו"ד אלי זהר. עם זאת, טלנסקי אישר שהוא מימן לאולמרט חופשה באיטליה. הדיון בביהמ"ש המחוזי בירושלים החל דווקא במתקפה של פרקליט המדינה והעד המרכזי על פרקליטי רה"מ והתקשורת

ביום השלישי לחקירה הנגדית של טלנסקי - דרמה בבית המשפט. פרקליטי ראש הממשלה הצליחו הבוקר (יום א') לדחוק את עד המפתח בפרשת "מעטפות הכסף", משה טלנסקי, שהודה כי לא דיבר אמת בחקירתו במשטרה. עו"ד אלי זהר עימת את טלנסקי עם קטעי וידאו מחקירתו במשטרה, והעד השיב: "מה שאמרתי בתחנת המשטרה אלה מלים שהוצאו ממני". עם זאת פרקליטו של טלנסקי אמר שמרשו "לא נסדק ולא קרס".

 

לדברי טלנסקי, "בחדר החקירות היתה אווירה של בלבול ותחושה של חוסר התמצאות. אמרתי דברים שאולי הם נכונים במשטרה. לא זוכר בדיוק כל מה שאמרתי". היום השלישי לחקירתו הנגדית של טלנסקי נפתח באווירה מתוחה וטלנסקי עצמו השיב בתקיפות לשאלותיו של פרקליט ראש הממשלה, עו"ד אלי זהר. טלנסקי מעיד למרות צום י"ז בתמוז וביקש יותר הפסקות מבכל יום אחר.

 

מטרתו של עו"ד זהר היא לערער את עדותו ואמינותו של טלנסקי. זהר פנה לטלנסקי: "בחקירה במשטרה אמרת שהעברת לשולה זקן 72 אלף דולר". טלנסקי אישר את העובדות וזהר המשיך בדבריו: "אתה אמרת שנתת לו 10,000 דולר מתוך 72 אלף דולר שנמשכו מחשבון הבנק שלך. זאת היתה העדות שלך בתחנת המשטרה". בשלב זה אמר טלנסקי: "לא נתתי לו את הכסף", ועל כך הגיב זהר: "אז מה שאמרת בתחנת המשטרה הוא לא נכון".

 

טלנסקי הבהיר את דבריו ואמר: "נתתי לו יותר מ-10,000 דולר. את ה-72 אלף דולר נתתי לשולה". פרקליטו של אהוד אולמרט ניצל את ניסיונו של טלנסקי לדייק בדבריו: "אז מה שאמרת בתחנת המשטרה זה שקר?". על כך השיב טלנסקי: "מה שאמרתי בתחנת המשטרה, זה לא מה שקרה. אמרתי לך שמה שאמרתי בתחנת המשטרה אלה מלים שהוצאו ממני".

 

עו"ד זהר לא ויתר: "החוקרים שמו לך דברים בפה?". טלנסקי השיב: "כן, כך זה נראה". לדברי טלנסקי, ''החוקרים הכניסו אותי למצב של פחד. המצב הזה יצר אווירה של חשיבה לא לוגית. זה אותו הלחץ שחשתי כשאמרת שתמחץ אותי''. זהר התעלם מההערה ושאל את טלנסקי: "אז אתה אומר שהמצאת סיפור לא נכון?". טלנסקי נשבר והשיב בפשטות "כן". עם זאת, הבהיר: "אני אומר משהו, החוקר שואל אותי על מה שאמרתי ואני עונה לו. במשטרה ניסו לבלבל אותי, אבל לא אמרו לי מה להגיד".

 

זהר שאל את טלנסקי על מימון חופשה באיטליה לאולמרט "זה עוד דמיון שלך? זה שהעברת לאולמרט 25,000 דולר במזומן לטובת חופשה לאיטליה?". טלנסקי השיב: "את זה אני זוכר והעברתי לו במזומן את הסכום הזה".

 

באחת ההפסקות התבטא פרקליטו של טלנסקי, עו"ד ז'ק חן: "טלנסקי לא נסדק ולא קרס, הוא מסביר את האמת שלו ועומד מאחורי הדברים שאמר. כפי שטען טלנסקי לכל אורך דרכו במשטרה מערכת היחסים שלו עם אולמרט היתה לגיטימית לחלוטין". מנגד אמר עו"ד זהר: "אין דוגמה יותר טובה ליום הזה בו טלנסקי מבולבל, לחוץ מאוד ומתבטא באופן שלא שמענו אותו עד עכשיו. אנו לומדים כיצד שמו לטלנסקי גרסאות שונות בפיו והדברים מדברים בעד עצמם".

 

השופטת: לא מבינים את קטעי הווידאו

בראשית הדיון יצא פרקליט המדינה, משה לדור, נגד הפרסומים וההדלפות לתקשורת בעניין החקירה בפרשה. לדבריו, מסמכיו הפרטיים של טלנסקי נמסרו לתקשורת בניגוד לכל הכללים. "הוא שומע את הצפוי לו ורואה את הפרסומים בתקשורת. אסור לנו, למערכת המשפט, לאפשר דבר כזה", אמר. טלנסקי פתח אף הוא את החקירה הנגדית בנאום "אני מאשים" נגד כלי התקשורת: "אני פותח את העיתון וקורא דברים לא נכונים".

 

מקורבי אולמרט הגיבו מצדם לפרסום תמלילי חקירתו של ראש הממשלה בתקשורת ואמרו, כי "ההדלפה של החקירה לתקשורת מחייבת פתיחה של חקירה פלילית מיידית של פרקליט המדינה". לפי הפרסום, בחקירתו שינה ראש הממשלה גרסאות וסתר את עצמו. בסוף השבוע פורסמו קטעי וידאו שערכו פרקליטי ראש הממשלה בניסיון להצביע על סתירות בחקירתו של טלנסקי. השופטת מוסיה ארד מתחה ביקורת על הפרקליטים שהציגו קטעים קצרים מתוך החקירה. לדבריה, "גם לנו קשה להבין לפעמים את הקטעים האלה, כשלא רואים את ההתחלה או את הסוף".

 

פרקליט המדינה אמר בתחילת הדיון בבית המשפט, כי התנהגות ההגנה אינה לגיטימית. "יש לאסור את הפרסום של העדות של טלנסקי עד מחר בערב או להבהיר לעד שיעשה את המאמץ הגדול ביותר שלא להיות מושפע ממה שקורה בתקשורת", אמר. הוא התייחס גם להתבטאויות פרקליטיו של אולמרט שעדותו של טלנסקי תקרוס, "העדות הזו צריכה להיות באופן שהעד אינו מקבל מסרים מפחידים ביותר".

 

לדור רמז כי ייתכן שהחקירה הנגדית של טלנסקי תימשך מעבר לחמשת הימים שתוכננו מלכתחילה, כדי שתיתנן ההזדמנות לפרקליטות המדינה ולעורך דינה של שולה זקן, מיכה פטמן, לחקור את טלנסקי. "אני מקווה שתינתן לנו הזדמנות לקיים חקירה חוזרת".

 

טלנסקי: אתם הופכים אותי לרשע

לדור פנה לבית המשפט וביקש להבטיח "שהמשפט הזה לא ייראה בעיני מי מאיתנו, היום או בעתיד, כמשפט שבו חצו את הגבולות", בשל חששו שטלנסקי יושפע מההדלפות. השופטת מוסיה ארד השיבה לו: "לעד יש עו"ד וחזקה עליו שהוא הסביר לעד ממה הוא צריך להיות מושפע וממה לא". גם פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, התרעם על דברי לדור ואמר: "אלו דברים פוגעים ברמה האישית. דברים חצופים. אם יש בעיה עם העדות המוקדמת נעצור עכשיו את התהליך הזה".


טלנסקי בדרכו לאולם הדיונים, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) 

 

לאחר דין ודברים בין פרקליט המדינה לעו"ד זהר, בתיווך השופטים, התחדש שלב השאלות במשפט.

עו"ד זהר פנה לטלנסקי ושאל אותו היכן ספר שבו תיעד את ההלוואות. "מה עם הספר שהבטחת לנו?", שאל. טלנסקי השיב לו כי הספר יגיע לישראל. "לא רוצה להטריד את אשתי", אמר. טלנסקי אף מתח ביקורת על זהר ופרקליטי אולמרט. "מה שעשית עד עכשיו זה לחדור ולהרוס את הפרטיות שלי. עד עכשיו אין לזה שום קשר לתיק שלפנינו".

 

עוד אמר טלנסקי: "חשבתי ביום שישי על מה שהיה עד עכשיו ונראה לי שאתם מנתחים אותי. אני תוהה איך הסיפור עם רופא השיניים קשור לפה ולמר אולמרט. מוזר לי שאתם הופכים אותי לרשע. כל דבר שעשיתי בחיי הופך להיות פה רכילות ציבורית". בשלב זה קטעה השופטת את ההתנצחות בין טלנסקי לזהר כדי לאפשר את המשך העדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלנסקי בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
משה לדור. ביקורת על הפרסומים
צילום: גיל יוחנן
עו"ד זהר. לא וויתר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים