שתף קטע נבחר

תיעוד: הסתירות של טלנסקי בחקירתו במשטרה

עורכי דינו של ראש הממשלה פרסמו קטעי וידאו קצרים מחקירתו של העד המרכזי בפרשת "מעטפות הכסף", שמאירים את עדותו באור בעייתי. טלנסקי סותר את עצמו בכמה מקרים ומספק תשובות מבולבלות. פרקליט המדינה: "זו תמונה חלקית בלבד"

קטעים שנחשפים אמש (שישי) מחקירתו של העד המרכזי בפרשת "מעטפות הכסף", משה טלנסקי, מאירים את עדותו באור בעייתי. טלנסקי סותר את עצמו מספר פעמים בשורה של שאלות שמפנים אליו החוקרים. יובהר כי קטעי הווידאו מהחקירה הוצגו על ידי פרקליטיו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ופרקליט המדינה, משה לדור, אמר בתגובה כי זו "תמונה חלקית בלבד".

 

הקטעים מחקירת טלנסקי נחשפו בסופו של יום נוסף של חקירתו הנגדית בבית המשפט המחוזי בירושלים. פרקליטיו של אולמרט מנסים לקעקע את עדותו ולהוכיח כי מדובר בעד לא מהימן. גם אתמול וגם היום הציגו עורכי הדין במהלך הדיונים את קטעי הוידאו.

 

טלנסקי נשאל בחקירתו במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה בבת-ים, מי ביקש את הכסף - שולה זקן או אהוד אולמרט. תשובותיו, לפחות בקטעים שנחשפו, מבולבלות. כמו כן, הוא נשאל כמה כסף התרים עבור אולמרט - וגם כאן תשובותיו מאוד לא חד-משמעיות. הוא נשאל אם הכסף שנתן לאולמרט שימש אותו למטרות פרטיות, והשיב לחוקרים כי כך הוא למד בחקירה וכי כלל לא ידע למה שימש הכסף.

 

"זה לא תיק תקשורת - זה תיק פלילי"

יצויין כי מדובר בקטעים קצרים של החקירות, ובסך הכל נחקר טלנסקי במשך שעות במשטרה, ואילו עורכי הדין הציגו רק מספר קטעים קצרים. כך, לדוגמה, הראו קטע מ-21 במאי, שבו נשאל טלנסקי על פגישת התרמה שנערכה במסעדה בניו יורק ב-2002. בחקירת המשטרה טען טלנסקי כי מי שביקש את הפגישה היה אולמרט, ואילו היום בבית המשפט טען העד כי מי שביקש אותה היה עורך הדין אורי מסר.

  

קטע אחר שהובא התרחש בחקירה ב-5 במאי, כאשר טלנסקי טען בפני החוקרים כי יוכל לתת שמות של אנשים שתרמו כסף למסע הבחירות של אולמרט. אולם בבית המשפט סתר העד את דבריו. כשהתבקש לומר מי הם אותם תורמים, השיב כי אין לו רשימה וכי הוא צריך לחשוב. עוד אמר כי הוא ישתדל להביא בפני בית המשפט את השמות עד יום ראשון.

  

קטעי הווידאו מוצגים לראשונה בעקבות בקשה של ynet וכלי תקשורת נוספים. פרקליט המדינה, משה לדור, אמר בתגובה כי "הצגה של הדברים בצורה כזו היא תמונה חלקית בלבד, והיא הרבה יותר מורכבת, גדולה ורחבה". הדיונים צפויים להתחדש בבית המשפט ביום ראשון בבוקר.

 

גורמים במערכת האכיפה אמרו ל-ynet בעקבות פרסום קטעי הווידאו כי "זה לא תיק תקשורת, זה תיק פלילי. תנו לציבור החכם את כל חומר החקירה ולא רק מה שבחרתם". עוד טענו הגורמים כי במהלך השבוע האחרון נרשמה התקדמות משמעותית בפרשת "אולמרטורס". לדבריהם, בשבוע האחרון נגבו עדויות נוספות ונאספו מסמכים הקשורים לפרשה.

 

טלנסקי אמר אתמול במהלך החקירה הנגדית בבית המשפט: "כשהגעתי לפה חשבתי שהחקירה תיארך שלושה ימים. אין לי את האנרגיה להישאר אחרי יום ראשון". שופטי בית המשפט יצאו להתייעצות וכעבור כשעה - דחו את בקשתו. ביום ראשון, שבו תימשך העדות, חל צום י"ז בתמוז. טלנסקי הוא אדם שומר מצוות וצפוי לצום באותו יום.

 

"חודשים זה הטריד אותי, את משפחתי והטריד את עסקיי", הוסיף טלנסקי טרם ההחלטה וביקש את עזרת בית המשפט כדי לשחררו לביתו שבארה"ב,

תוך התחייבות לשוב לארץ להמשך החקירה הנגדית במועד מאוחר יותר. במהלך הדיון הוא נראה עייף והתקשה לשבת לאורך זמן רב.

 

מקורביו של טלנסקי בתום הדיון בבית המשפט: "גם אחרי היום השני לחקירה מתברר שאין מחלוקת על העברת כספים לאולמרט וקבלתם על ידו. הניסיון להסית את הדיון לשאלות שוליות הנוגעות לדרכי התשלום נועד לבלבל את השופטים והציבור. החקירה העלתה בברור שאולמרט קיבל כסף הן במזומן והן בצ'קים".


פורסם לראשונה 18/07/2008 17:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אור בעייתי. טלנסקי
צילום: גיל יוחנן
צילום: AP
הגנה במתקפה. אולמרט
צילום: AP
מומלצים