שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פורנו - ממכר ומייצר השקפות מוטעות על נשים

  ממצאי מחקר שנעשה בארה"ב, המייצרת כ-150 סרטי סקס בשבוע, מראים שלאחר שגברים צפו בפורנו והתנסו בסיטואציות פורנוגרפיות, אמונתם שנשים אוהבות מין כוחני התחזקה מאוד. תעשיית הסקס העולמית מגלגלת 57 מיליארד דולר בשנה. לקראת הסרט התיעודי "למבוגרים בלבד" המשודר בערוץ 8

  צפייה בפורנו היא דבר ממכר, שבעקבותיו משתנים הרגלי ההתנהגות של אנשים כלפי בני הזוג שלהם, כלפי נשים, ובעיקר כלפי עצמם. כך לפחות עולה מהסרט התיעודי "למבוגרים בלבד", שיוקרן הלילה (21.7.08) בערוץ 8 של HOT. הסרט התיעודי בודק את השיח האקדמי סביב יחסי מין, צפייה בפורנוגרפיה לסוגיה והשלכותיה על אנשים.

   

  באמצע שנות ה-70 היה היקף תעשיית הפורנו האמריקנית כעשרה מיליון דולר בשנה. היום עומד הסכום על 12 מיליארד דולר, גידול של יותר מ-120 אלף אחוזים. בעולם כולו מדובר ב-57 מיליארד דולר בשנה.

   

  אבל ארה"ב עדיין נחשבת יצרנית הפורנו הגדולה בעולם ומייצרת כ-150 סרטי סקס בשבוע. תעשייה זאת נמצאת במקום גבוה מאוד בסולם הפקת הרווחים באמריקה. רווחי הפורנו גדולים יותר מהכנסות הפוטבול, הכדורסל והבייסבול גם יחד. אם תרצו, מספר עסקי הפורנו בארה"ב גדול יותר ממספרם הכולל של סטארבקס ומקדונלד'ס בכל העולם כולו.

   

  הגיל הממוצע בו נחשפים ומתחילים לצפות בפורנו מקוון, לפי הסרט, הוא 11. מאז שנות ה-70 ניסו פוליטיקאים באמריקה להגביל את הצפייה בפורנוגרפיה ואת העיסוק בה, בטענה שהיא גורמת בעיות רבות, בהן התמכרות ומעשי אלימות - אך ללא הצלחה.

   

  לצפות בפורנו במשך 30 יום

  המחקר שמובא בסרט מתרכז בעימות בין מצדדי תעשיית המין, כמו יצרני סרטים, בעלי מגזינים (לארי פלינט, למשל) וכוכבי סקס, לבין המתנגדים לה, כגון אנשי אקדמיה ובעלי מכון גמילה למכורים למין. השאלות שנבדקו, בין השאר: האם הפורנו ממכר כמו סמים, הימורים ואלכוהול? האם הוא משנה את התייחסותנו כלפי בני ובנות המין השני? האם הוא משפיע על חיי הנישואים? האם הוא מגביר את הדחף המיני שלנו?

   

  כדי לענות על שאלות אלו ואחרות, ביקשו יוצרי הסרט לערוך ניסוי שהתבסס על מחקר זהה שנערך במקביל באוניברסיטה בקליפורניה ובדק שתי קבוצות של 100 אנשים. אחת הקבוצות צפתה בפורנו במשך 30 יום והשנייה לא. לנבדקים נאמר שנושא נחלק לארבעה נושאים: ספורט, משפחה, רומנטיקה ופורנוגרפיה. שתי הקבוצות מילאו סקר בתום החודש, וסקר נוסף כחודש לאחר מכן, שבו אף קבוצה לא נחשפה לפורנו. הסקר נתמך על ידי מחקר דומה שנערך ב-1984 ובדק אף הוא את השפעות הפורנו על אנשים.

   

  כיוון שנערך מחקר אקדמי במקביל, נבחרו שלושה נבדקים מתוך עשרות מועמדים: רווק וזוג נשוי, כשהגברים בכל אחד מהמצבים נדרש במשך 30 יום לצרוך פורנו, שסופק על ידי יוצרי הסרט: סרטים, אתרי אינטרנט, מגזינים, ביקור במועדוני חשפנות או בחנויות ספרים המתמחות בתחום.

   

  הממצאים הראו שלאחר 30 יום בהם צפו הגברים בפורנו והתנסו בכל מיני סיטואציות פורנוגרפיות, חלו תמורות בהרגלי ההתנהגות והמחשבה שלהם. כך למשל, אמונתם שנשים אוהבות מין כוחני ואוהבות לגרות גברים התחזקה מאוד. הרווק האמין שחיי הנישואים יילכו וייעלמו עם הזמן ושיחסי מין טרם החתונה עוזרים לחיי הנישואים.

   

  הגבר הנשוי האמין פחות מבעבר שיישאר נשוי לנצח, משיכתו לאשתו פחתה ואמונו בה נחלש. החודש בו בעלה צפה בפורנו השפיע גם על האשה, והיא דיווחה על ירידה במשיכה לבעלה, בנוסף לתמורות שליליות אחרות שחלו בחייהם.

   

  לאחר 30 יום נוספים, בהם לא נדרשו הנבדקים להיות חשופים לפורנו, הם מילאו סקר נוסף. התוצאות הראו שהתוצאות התאזנו, ומשיכתו של הבעל לאשתו השתקמה ואמונו בה שב לאיתנו. כמו כן, שני הגברים סברו פחות שנשים אוהבות מין כוחני ולגרות גברים.

   

  ההשוואה לקבוצת הנבדקים באוניברסיטה מתבקשת, ושם גילו החוקרים שאלו שצפו בפורנו במשך חודש מקבלים בחיוב קיום מערכות יחסים מחוץ לנישואים, ב-20 אחוז יותר מהקבוצה שלא נחשפה לפורנו. בנוסף, הם רואים בחיוב הפקרות גברית ומאמינים שגברים צריכים לשלוט בנשים שלהם יותר מהקבוצה השנייה. בנוסף, הם מתייחסים בחיוב אל תהליכי גירושים יותר מהקבוצה המקבילה וסיפוקם מחייהם האישיים פחת ב-15 אחוז בהשוואה לנבדקים האחרים, שלא צפו בפורנוגרפיה.


  זוג נשוי נתבקש לצפות יחד בפורנו (צילום באדיבות ערוץ 8)

   

   

  בסרט מזכירים מה היו תוצאות המחקר שנערך ב-1984 ובדק 160 איש, אז נמצא שהקבוצה שצפתה בפורנו תמכה ב-46 אחוז פחות בזכויות נשים לעומת הקבוצה שלא נחשפה אליו. תקופת המאסר שהיא הציעה כעונש על אונס היתה קצרה בחצי מהקבוצה שלא צפתה בפורנו, ובנוסף, הם האמינו שמין קבוצתי, סאדו-מאזוכיזם וסקס עם בעלי-חיים הם עניין נורמלי.

   

  הצעה: מיסוי על רווחי תעשיית הפורנו

  אם כן, ייתכן שצפייה ועיסוק בפורנוגרפיה משפיעים על התנהגותנו ועל השקפותינו, ופורנו משפיע על חלק גדול מהצרכנים שלו. אבל במקביל, ישנה גם סוגיית חופש הביטוי והבחירה של כל אחד מאיתנו, לכן הוויכוח לגבי נחיצותו והשלכותיו של הפורנו כנראה יישאר בעינו.

   

  אחד הפתרונות המוצעים בסרט הוא להטיל מיסוי על רווחי תעשיית הפורנו בעולם, ובכך לעזור ולטפל באלו המכורים לסקס ופורנוגרפיה, ובמקביל לחתור לחינוך מיני הולם. אם ישתמשו אפילו במעט מ-57 מיליארד הדולרים שמגלגלת תעשיית הפורנו בעולם, אולי נוכל להקטין את ההתמכרות, הפשיעה וההתעללות המינית, ובאותה מידה ליהנות מפורנו איכותי, שיוויוני ומהנה.

   

  • הסרט "למבוגרים בלבד" ישודר ביום ב' (21.7) בערוץ 8 של HOT בשעה 22:30 ובשידורים חוזרים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים