שתף קטע נבחר

אולמרט למזוז: לחקור מיד את ההדלפות

במכתב ליועץ המשפטי דורש עורך דינו של ראש הממשלה לחקור את הפרסומים בעיתונות של תמלילי החקירה המלאים בפרשת "מעטפות הכסף". במערכת אכיפת החוק מגיבים בזעם, ומעלים את האפשרות שמקור ההדלפה בצוות הגנה: "אולי זה 'הפוך על הפוך', כדי ליצור אווירה של רדיפה"

בעוד החקירה הנגדית של עד המפתח בפרשת מעטפות הכסף נמשכת בבית-המשפט בירושלים זה היום הרביעי, מחריף החשוד המרכזי הפרשה - ראש הממשלה - את הקרב נגד הפרקליטות.  

 

קצפו של אהוד אולמרט יצא על פרסום הפרוטוקולים של חקירותיו. בפנייה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, מבקש היום (ב') עורך דינו, אלי זהר, להורות למשטרה על פתיחת חקירה באופן מיידי, כדי לבוא חשבון עם המדליפים. לחקירה מבקש זהר להוסיף נציג מהמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) במשרד המשפטים.

 

ביומיים האחרונים פורסמו בעיתונות תמלילים מלאים מחקירותיו של ראש הממשלה בפרשת "מעטפות הכסף", וכן תמליל העדות שנגבתה מבנו, שאול אולמרט. עוד קודם לכן פרסמו פרקליטיו של אולמרט סרטונים מתוך חקירת טלנסקי במשטרה. הפרוטוקולים כללו התנצחויות בין אולמרט לחוקרי המשטרה, כשהאחרונים קובלים על משיכת זמן מצדו.  

 

במכתבו למזוז, מציין עו"ד זהר: "ההדלפות מחקירתו של ראש הממשלה עברו כל גבול. אני פונה אליך בבקשה לפתוח לאלתר בחקירה רשמית לאיתור הגורם או הגורמים המדליפים". 


טלנסקי בבית-המשפט, הבוקר (צילום: טס שפלן, ג'יני)

 

במשטרה מבהירים היום, כי גם שם זועמים על הפרסומים. בשיחה עם ynet הזכיר גורם במערכת אכיפת החוק את הכותרת על פעילת הליכוד לשעבר, שרון צור, שאפשר שהייתה עדה לאחד המפגשים בין טלנסקי לאולמרט - וזאת עוד בטרם היא עצמה נחקרה. "השכל הישר מצביע על כך שמקור ההדלפה יכול בהחלט להיות גם מכיוון

יחסי הציבור של אולמרט, וזאת רק דוגמה אחת מיני רבות". גם את הדיונים בצוות ההגנה, שבעקבותיהם התפטר פרופ' רון שפירא מייצוג אולמרט, מזכיר אותו גורם - כראיה נוספת לכך, ש"ההדלפה יכולה לבוא מכל מיני מקומות".

 

המקור מנה שורת פרסומים בתקשורת - חלקם ממזערים את הפרשה וחלקם משחירים את פני אולמרט - והעלה את האפשרות של "הפוך על הפוך", כלומר: לייצר באופן מלאכותי דינמיקה של רדיפה-לכאורה והדלפות מרושעות מצד גורמי האכיפה.  

 

"יש לנו תחושה לא נוחה מכך שצוות ההגנה עוסק בתדרוכי כתבים במהלך ההפסקות בבית-המשפט ומעביר לעיונם את כל החומרים, המסמכים וקטעי הווידיאו הערוכים שהוצגו באולם. מדובר בדברים המתבצעים במהלך העדות ממש, ולא לאחר שהסתיימה. מה גם, שיש בהם פרטים רבים הגורמים לעד לחוש שפרטיותו הופרה ושהוא מושחר על-ידי היח"צנים של אולמרט בעודו על דוכן העדים. מבחינתנו, זהו זיהום קלאסי של הליך משפטי תקין". הוא סיכם: "קשה להאמין שאיש במערכת אכיפת החוק יסכן את פרנסתו וידליף ראיות של ממש לעיתונות".

 

יועץ התקשורת של ראש הממשלה, אמיר דן, התייחס לדברים ואמר: "אם למשטרה ולפרקליטות אין מה להסתיר, אז בוודאי לא יתנגדו לחקירת הנושא אחת ולתמיד. מדובר בהדלפות שיטתיות, דווקא בימי החקירה הנגדית, שנועדו לפגוע בצורה ברורה בראש ממשלה מכהן".

 

ההתכתשות בבית-המשפט

ההדלפות כיכבו היום גם בחקירת טלנסקי. לפני הדיון התייחס עו"ד זהר לפרסומים הנרחבים מתוך חקירותיו של מרשו, ואמר כי אלה "לא גילו כל חדש". לטענתו, טרם הוצגה כל ראיה להלוואות לא כשירות שקיבל אולמרט בתפקידיו השונים.

 

לדברי יועץ התקשורת של אולמרט, "ההדלפות השערורייתיות בימים האחרונים הן ההוכחה הטובה ביותר לכך שגרסת הפרקליטות והמשטרה מתפוררת בבית-המשפט. ככל שאנחנו מצליחים יותר בתוך האולם, כך ההדלפות מחוץ לאולם הולכות ומתרבות".

 

הוויכוח על זהות המדליף לעיתונים נמשך גם בתוך בית-המשפט. עו"ד נבות תל-צור, שניהל היום את החקירה מטעם ההגנה, העיר שהדבר גובל בשיבוש הליכי משפט, וקרא לפרקליט המדינה לפעול בנושא. האחרון, משה לדור, הסכים - אך הוסיף כי אין כל סיבה להעלות על הדעת שמקור ההדלפה הוא דווקא במשטרה או בפרקליטות. 

 

חקירת טלנסקי, שנמשכה היום בבית-המשפט בירושלים, התקמדה בטיב יחסיו של הנדבן היהודי-אמריקני עם מקורבו של ראש הממשלה, אורי מסר. הסניגורים ניסו שוב ושוב לקעקע את אמינותו של העד, שהשיב לרוב שאלותיהם: "אינני יודע, אינני זוכר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לחקור לאלתר: עו"ד זהר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים