שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "אולמרט - סרט גנוז" יוקרן בסינמטק תל אביב

  "חביב, נחמד, אנושי ומלא הומור", כך מתאר אלון גרבוז את אהוד אולמרט, לאור "אולמרט - סרט גנוז", סרטה של ונסה לאפא שיוקרן בסינמטק תל אביב. עכשיו גם לכם יש הזדמנות לצפות בסרט ולהחליט בעצמכם

  שלושה חודשים לאחר שנגנז על ידי "שידורי קשת", יוקרן סרטה התיעודי מעורר המחלוקת של הבימאית ונסה לאפא על ראש הממשלה אהוד אולמרט, בסינמטק תל אביב. הסרט הוקרן עם גניזתו מול קהל של אנשי תקשורת ומוזמנים. ההקרנה הנוכחית, שתיערך ביום שבת, 2 באוגוסט, בשעה 16:00, תהיה פתוחה לקהל רוכשי הכרטיסים.

   

  "אולמרט – סרט גנוז", כך שמו, מתעד חמישה שבועות בהם ליוותה הבמאית את ראש הממשלה במפגשי פסגה, אירועים משפחתיים ורגעי קבלת החלטות. בסרט נחשפים רגעים אינטימיים נדירים בחייו הפרטיים והפוליטיים של אולמרט ובהם צילומים של ראש הממשלה בקבר הוריו ובחופשה משפחתית.

   

  עם התפוצצות פרשת טלנסקי, הפך הסרט ללא רלבנטי בעיני קברניטי "שידורי קשת" שרכשו את זכויות השידור בסכום של 70 אלף דולר. יורם זק, מנהל המחלקה הדוקומנטארית בקשת, אמר בראיון לעיתון "הארץ" שבשלב זה ביקש מהבימאית לנצל את הנגישות שלה לאולמרט ולהמשיך לצלם.

   

  לאפא, מצדה, ערכה ראיון נוסף עם ראש הממשלה ששולב בסרט. ראיון זה, גם אם תכניו אינם משמעותיים, הוא ההתייחסות התקשורתית הראשונה של אולמרט לפרשת המעטפות. ב"שידורי קשת" לא התרצו וטענו: "אי אפשר לשדר את הסרט מבלי שיחשדו בנו שיש כאן איזו אג'נדה סמויה לעזור לאולמרט".  


  אולמרט במטבח ביתו (צילום: RealWorks) 

   

  הסרט, כאמור, נגנז לשידור. כעת מנסה לאפא למצוא לו פלטפורמות שידור אלטרנטיביות מחוץ לישראל. בינתיים יוקרן הסרט הקרנה יחידה בסינמטק בתל אביב.

   

  דמות חיובית

  "ההקרנה הקודמת היתה למוזמנים ולאור העניין שהיא עוררה החלטתי לפתוח הקרנה נוספת גם למנויי הסינמטק ולקהל הרחב שיוכלו לשפוט אותו בעצמם", אומר אלון גרבוז מנהל הסינמטק, "זה סרט שמעורר תחושות קשות ומציף את השאלה למה לוקח לאדם להגיע לדעות הנכונות כשמאוחר מדי.

   

  "זה ללא ספק סרט שמראה צד אחר באישיות של אולמרט מזה המוכר לנו מכותרות העיתונים ומהכתבות בטלוויזיה. הוא יוצא איש חביב, נחמד, אנושי מאד ומלא הומור, אדם שעמדותיו הפוליטיות לא היו מביישות את הקיצוניים מבין חברי מפלגת העבודה.

   

  "אני משוכנע שהסרט הזה נגנז כיוון שהוא מביא למסך דמות מאד חיובית. אני חושב שבקשת התייחסו לזה כאל כתבה עיתונאית ולא כאל סרט דוקומנטרי שבו יש זכות לבמאי לנקודת מבט משלו, תהא מניפולטיבית ככל שתהא".  


  אולמרט עם טומי לפיד בחופשה משפחתית (צילום: RealWorks) 

   

  כשגרבוז מדבר על מניפולציה הוא נסמך בין היתר על קשריה ארוכי השנים של היוצרת עם ראש הממשלה. לאפא, 32, היא בתו של איש עסקים מאנטוורפן, חניך בית"ר וידיד של אולמרט.

   

  עם עלייתה לישראל עבדה במשך שלוש שנים בלשכתו של אולמרט, אז ראש עיריית ירושלים. קשריה מאז סייעו לה בעשיית הסרט ובנגישות ישירה ובלתי אמצעית לראש הממשלה ולמשפחתו.

   

  היום אומרת לאפא ל-ynet: "הסרט הזה עומד בפני עצמו, הוא מעניין וחבל שהוא ילך לאיבוד. כל מה שעניין את התקשורת היתה גניזתו, אף אחד לא התייחס אליו ברמה הדוקומנטארית. חשוב לי שיראו אותו ושיבקרו אותו. שידברו על הנרטיב, על העריכה.

   

  "המציאות החדשותית שמה אותי בפרונט. אנשים דיברו על הסרט מבלי שראו אותו בכלל. זו יצירה, יש בה דקויות וראוי שיתייחסו אליה כאל כזו. אף אחד לא מצליח לרדת לנימים הדקים שלה כי כולם עסוקים במעטפות".

   

  את לא חושבת שבדרישה של שידורי קשת להמשיך לצלם רגעים כל כך דרמטיים בחייו הפוליטיים של ראש ממשלה מכהן היא לגיטימית?

   

  "אני לגמרי לא מסכימה עם הטענות שלהם. לא עשיתי כתבת חדשות. סרט על ראש ממשלה מכהן יכול להתעדכן מדי יום והפרק הזה של הצילומים הסתיים לפני התפוצצות הפרשה. אני לא חוקרת. לא באתי לחקור את אולמרט. זה לא תפקידי. בשביל זה יש משטרה, כתבי פלילים וחדשות ובתי משפט.

   

  "אני במאית של סרט תעודה. אני חוששת שיש פה בלבול ועירוב תחומים. הסרט הזה מציע נגישות שלא היתה מעולם ליוצר מול ראש ממשלה מכהן ומכאן הבלבול. זה מפתה מאד לשפוט אותו. הם רצו לראות ראש ממשלה מתפטר וזה לא קרה.

   

  "הסרט הזה מביא את עמדותיו של אולמרט, הוא לא מסתיר ולא מכסה. הם טוענים שלא שאלתי שאלות קשות. מה זה שאלות קשות? אתמול זה היה וינוגרד, היום זה המעטפות ומחר זה עזה. המונח הזה כללי מדי והסרט הזה, הרי, מתייחס לנקודת זמן נתונה".

   

  ובכל זאת עכשיו כשתשומת הלב הציבורית נתונה כולה לחדר החקירות ולפרשת טלנסקי מה בעצם מביא הסרט?

   

  "הסרט מראה מהפך תודעתי אצל אולמרט. גם ברמת המציצנות הוא מעניין. כל דבר הוא שחור ולבן וזו הסיבה שאני עושה דוקומנטארי ולא חדשות. הסרט הזה מראה מציאות. הוא מעורר שאלות קיומיות.

   

  אין דבר קל יותר ומניפולטיבי יותר מלצלם אם שכולה ברגע שמודיעים לה את החדשות. זו בדיוק הסיבה שאני לא בחרתי לעסוק בכתבוּת חדשותית. הפרשה הזו התפוצצה באופן לא צפוי ואפשר לראות את זה על הפנים של אולמרט מתוך החומרים. חשבתי שלעשות סרט על אדם חצי גוסס לפני שהוא מתאושש, זה קל מדי. זו לא היתה המטרה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאפא. רלבנטי מתמיד
  צילום: דודו בכר
  לאתר ההטבות
  מומלצים