שתף קטע נבחר

הוארך מעצרו של אבי מצלמת הסרטון בנעלין

ג'מאל עמירה, בן 53, הואשם בעבירות שונות, בהן תקיפת חייל באמצעות מקל, במהלך הפגנות המחאה בנעלין. לטענת עורכת דינו, "מדובר כבדיחה עצובה. לא מובן למה אדם שמאבד אדמה לא יכול להפגין נגד הגדר"

מעצרו של ג'מאל עמירה, אביה של הנערה סלאם שצילמה את סרטון הווידאו שבו נראה חייל צה"ל יורה כדור גומי לעבר פלסטיני כפות בנעלין, הוארך אמש (יום ג') עד תום ההליכים. הארכת המעצר נקבעה בבית הדין הצבאי שבכלא עופר, ליד רמאללה.

 

 

עמירה, בן 53, הואשם בפגיעה בביטחון האיזור, בהשתתפות בהפגנה, בהפרת צו שטח צבאי סגור, ובתקיפת חייל באמצעות מקל. את האישום האחרון מכחיש עמירה בתוקף.

 

בדיון אמר השופט הצבאי: "כאשר אדם מגיע להפגנה וברשותו מקל רב מימדים ואין לו תשובה מניחה את הדעת מדוע החזיק באותו המקל - ומנגד קיימת עדות ברורה של חייל, המציין כי אותו אדם השתמש במקל כדי לתקוף את החיילים, הדעת נותנת כי אכן הנאשם נתן חלק פעיל ואלים באותה הפגנה. אני יכול להבין לליבו של הנאשם אשר סבור כי אדמתו נקלחה ממנו בעטיה של אותה גדר, אך על כל הכבוד אין בכך כדי להצדיק התפרעות אלימה ובתקיפה של החיילים במהלך ההפגנה".

 

על מעמדו של עמירה בכפר נעלין, אמר השופט: "אני למד כי הנאשם הינו דמות מרכזית בכפרו. אני סבור כי אדם אשר מיוחסת לו כזו חשיבות ציבורית אשר מתנהג בצורה כה חמורה כלפי כוחות הביטחון, יש לו השפעה ניכרת על סביבתו. אין לשכוח כי אדם כזה גם משמש דוגמה לאנשים רבים שבסביבתו".

 

עורכת דינו של עמירה, גבי לסקי, אמרה ל-ynet כי היא מתכוונת לערער על ההחלטה, אותה הגדירה כבדיחה עצובה. לדבריה, "לא מובן לי מדוע אדם שמאבד 140 דונם אדמה, לא יכול להפגין נגד הגדר".

 

לסקי אף אמרה כי בית המשפט לא הטה אוזן לדברי עמירה, לפיהם החיילים במקום אמרו לו כי הם יודעים שהוא אביה של מצלמת הסרטון וכי הם "יסגרו איתו את החשבון". 

 

לדברי לסקי, "בעוד החייל היורה שוחרר אחרי 24 שעות, ובעוד המג"ד שנתן את הפקודה זוכה לעשרה ימי חופש, האב נידון למעצר עד תום ההליכים.

לא יכול להיות מצב כזה של איפה ואיפה. גם אם הוא היה תוקף את אחד החיילים, כשמשחררים את החייל היורה, ונותנים חופש למג"ד, אין מקום להשאירו במעצר. במיוחד שמדובר באדם בן 53, הסובל מבעיות בריאות, ואב לעשרה ילדים".

 

לסקי אמרה בבית המשפט כי אנשי המת"ק (מפקדת תיאום וקישור) משתמשים לעתים בעמירה כדי שירגיע את השטח. "עמירה הוא כתובת להרגעת השטח", אמרה, "וזה רק מוכיח כי כתב האישום נראה לא נחוץ, ובוודאי לא השארתו במעצר עד תום ההליכים – החלטה, במיוחד ביום כזה, נראית כמו בדיחה עצובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה בנעלין
צילום: AFP
באדיבות בצלם
מתוך הסרטון שצילמה הבת
באדיבות בצלם
מומלצים