שתף קטע נבחר

תיעוד: ירי מטווח אפס ליד פלסטיני כפות

פלסטינית בת 14 תיעדה כיצד חייל מכוון את נשקו ויורה ליד פלסטיני כפות. הירי בוצע בשעה שקצין אחז בזרועו של הפלסטיני, שנעצר במהלך הפגנה באזור נעלין. סרטון הוידאו אינו מציג את התמונה המלאה, אך הפלסטיני טוען: נפצעתי מהירי. צה"ל: "מדובר באירוע חמור, הנוגד את ערכי צה"ל. נפתחה חקירת מצ"ח"

צה"ל החל בחקירת ארוע, שבמהלכו נורה כדור גומי ליד פלסטיני כפות, שנתפס בעת הפגנה נגד גדר הביטחון באזור נעלין. נערה פלסטינית בת 14 מנעלין תיעדה את האירוע מחלון ביתה. הצילום הגיע ל-ynet וחסרות בו השניות הראשונות שלאחר הירי. בצה"ל אמרו כי מדובר באירוע חמור, הנוגד את ערכי צה"ל וכי נפתחה חקירת מצ"ח ביחס לארועים, לאחר שהתקבלה הקלטת.

 

הארוע התרחש ב-7 ביולי, כאשר הכפר היה נתון כארבעה ימים תחת עוצר וסגר. פלסטינים, פעילי שמאל ופעילי שלום בינלאומיים קיימו תהלוכה מכיוון הכפר דיר קדיס כדי להכניס אוכל לתושבים הנצורים בנעלין. אחד המפגינים, אשרף אבו רחמה בן 27, תושב בילעין, נעצר למשך כחצי שעה. הוא נלקח לג'יפ צבאי על-ידי סגן אלוף שהיה בשטח. כאשר היה ליד הג'יפ, ירה אחד החיילים בסמוך אליו. העצור טוען כי נפגע מהירי ברגלו.

 

בסרטון נראה חייל מכוון את נשקו, במרחק של כמטר וחצי מהמפגין הכפות,

ויורה כדור גומי. לפי עדותו של אבו רחמה, הוא נפגע בבוהן רגלו, קיבל טיפול מחובש צבאי במקום, ושוחרר על ידי החיילים. אבו רחמה סיפר ל-ynet: "במהלך ההפגנה, תפסו אותי החיילים, עצרו אותי - ולאחר כמה מטרים שמעתי ירי והרגשתי שריפה בגוף. פחדתי ולא הבנתי מה זה". הירי בוצע בשעה שקצין אחז בזרועו של הפלסטיני.

  

ארגון "בצלם" העביר מיד את הסרטון למשטרה הצבאית החוקרת, בתביעה לפתוח לאלתר בחקירת מצ"ח. בשבועות האחרונים מתקיימים כמעט מדי יום הפגנות של פלסטינים ושל פעילי שמאל מישראל והעולם, נגד בניית גדר ההפרדה בנעלין.

 

לעתים קרובות הופכות ההפגנות לאלימות. לפני כשבוע וחצי לפחות עשרה מפגינים, בהם חמישה ישראלים, בעימותים עם כוחות הביטחון. כ-400 פעילי שמאל ישראלים, פלסטינים וזרים, הגיעו אז לכפר - לאחר שצה"ל הטיל עוצר באזור במטרה למנוע את ההפגנות הנערכות במקום.

  

תושבי הכפר מוחים על כך שצה"ל מתכוון להפקיע מחצית מ-7,500 הדונם שנותרו לתושבי הכפר, לאחר שלטענתם אדמותיהם מנו 48 אלף דונם עם הקמת המדינה.

 

צה"ל: האירוע חמור, ומנוגד לערכי צה"ל

מצה"ל נמסר בתגובה לטענות ולתיעוד: "מדובר באירוע חמור, פסול הנוגד את ערכי צה"ל בו בוצע ירי באמצעי לפיזור הפגנות (ירי שאינו "חי") לעבר עצור פלסטיני, שנעצר על-ידי כוחותינו, לאחר שנטל חלק בהפגנה אלימה נגד בניית גדר הביטחון בסמוך לכפר נעלין.

 

"פקודות הצבא קובעות איסור חמור על פגיעה כלשהי בעצורים ומחייבת לשמור על כבודם ושלמות גופם.

אירועים של פגיעה בעצורים מופנים, בהתאם למדיניות צה"ל, לחקירה של המשטרה הצבאית החוקרת. גם במקרה זה, לאחר שהועברה לעיונו קלטת האירוע, הורה הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אביחי מנדלבליט, על פתיחה בחקירת מצ"ח ביחס לאירוע.

 

בצה"ל מציינים עוד כי הפלסטיני נבדק בו במקום על-ידי רופא צבאי ואובחן כי נפצע קל מאוד בבוהן ימין. הוא שוחרר לביתו מבלי שנזקק לטיפול רפואי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות בצלם
תיעוד התקרית
באדיבות בצלם
כף רגלו של אבו רחמה, לאחר התקרית
מומלצים