שתף קטע נבחר

מקיין מאשים את אובאמה בשימוש ב"קלף הגזע"

אובאמה הזהיר השבוע שהמועמד הרפובליקני ואנשיו ינסו להפחיד בוחרים בגלל צבעו השחור, ומקיין משיב אש ואומר שהמועמד הדמוקרטי השתמש ב"קלף הגזע". למרות ששני המועמדים טוענים שאין להם עניין להעלות את הנושא הגזעי, הנושא הזה מככב בתקשורת האמריקנית

זו היתה שאלה של זמן עד שהנושא הגזעי יעלה במערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית, שבה מתמודד מועמד שחור לראשונה בהיסטוריה האמריקנית - ועכשיו זה קורה. מטה המועמד הרפובליקני, ג'ון מקיין, האשים אתמול (ו') את המועמד הדמוקרטי, ברק אובאמה, בשימוש ב"קלף הגזע", לאחר שאובאמה הזהיר ביום רביעי, שמקיין ואנשיו ינסו להפחיד בוחרים בגלל צבעו השחור.

 

בהופעה במיזורי אמר אובאמה שהוא צופה התקפה דמוקרטית עליו, מכיוון שהוא "לא נראה כמו הנשיאים האחרים על השטרות". התגובה של מטה מקיין היתה מיידית. היא נועדה לדברי הרפובליקנים למנוע מאובאמה לצבוע כל התקפה עליו כגזענית.

 

ההתקפה של ראש מטה הבחירות של מקיין, ריק דייויס, מצטיירת כחלק ממסע הכפשה מתוכנן נגד אובאמה, שבאה לידי ביטוי בימים האחרונים בתשדירים המנסים לצבוע את אובאמה כסלבריטי כמו - בריטני ספירס ופריס הילטון, שמסוגל למשוך רבבות מעריצים, אבל כמוהן הוא ריק מתוכן.

 

כניסה למשחק הגזעי הוא מהלך שיש בו סיכויים וסיכונים לשני המתמודדים. ייתכן שבמטה מקיין הגיעו למסקנה שלאור יחסי הכוחות בין שני המתמודדים, כניסה לשדה הגזעי תעניק להם יתרונות בקלפי. מומחים רבים מתקשים עדין להעריך את היקפה של ההצבעה הגזעית בבחירות לנשיאות, שיתקיימו ב-4 בנובמבר.

 

במטה מקיין טוענים כי הם למדו את הלקח של התנהלות אובאמה מול הילארי קלינטון ובעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון, שהואשם על ידי אובאמה בהתנהלות גזעית.

 

הווארד וולפסון, מבכירי תומכיה של הילארי קלינטון, אמר בראיון לרשת פוקס כי "מטה מקיין עקב אחרי הפריימריז במפלגה הדמוקרטית והגיע למסקנה שכל האשמה של יצירת מחלוקת גזעית, עלולה להיות מאוד מזיקה לסיכויים של המועמד". הוא אמר שההאשמות נגד הילארי היו בלתי הוגנות וכי אנשי מקיין "שמעו משהו שסנאטור אובאמה אמר, שהם חשו שעליהם להגיב במהירות ולהבטיח שאף אחד לא יחשוב שהם מעורבים בפוליטיקה גזעית מסוג זה".

 

למרות ששני המועמדים טוענים שאין להם עניין להעלות את הנושא הגזעי, הנושא הזה מככב עכשיו בתוכניות המלל ברדיו, בערוצי החדשות בכבלים ועמודים הראשונים של העיתונים הגדולים.


פורסם לראשונה 01/08/2008 23:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקיין. תוקף
צילום: AP
אובאמה. הזהיר
צילום: AFP
מומלצים