שתף קטע נבחר

גאורגיה: עשרות יהודים פונו; "העיר תחת הפצצה"

הסוכנות היהודית יצרה קשר עם היהודים המתגוררים בדרום אוסטיה ובסביבתה והציעה להעבירם לבירת גאורגיה, טביליסי. יהודי שנמלט מהעיר גורי, הנמצאת באזור הקרבות, סיפר ל-ynet: "אנשים מפחדים לצאת לרחובות והכל סגור. אי אפשר להשיג אפילו לחם". משלחת בינלאומית אמורה לקדם הפסקת אש בין הצדדים

נמלטים - גרסת הקווקז. הסוכנות היהודית יצרה אתמול (שבת) קשר עם יהודים המתגוררים בסמוך לאזורי הקרבות בגאורגיה והציע להם סיוע. הסוכנות עוסקת בפינוי כ-200 יהודים המתגוררים באזור העיר גורי, הסמוך לגבול עם דרום אוסטיה ומעבירה אותם לבירה טביליסי. ההפגזה בגורי כללה פגיעה בבניין מגורים בן חמש קומות. במקום נהרגו מספר אזרחים. הסוכנות היהודית פתחה חדר מצב, המאפשר לברר את מצבם של היהודים במדינה.

 

לחימה בקווקז - דיווחים אחרונים:

 

בינתיים, נעשים ניסיונות ראשונים להפסיק את הלחימה, שהחלה שלשום. שר ההגנה הבריטי הודיע כי משלחת שמורכבת מנציגי האיחוד האירופי, נאט"ו וארה"ב עתידה לצאת לגאורגיה, בניסיון להשיג הפסקת אש. דובר נאט"ו הכחיש שהארגון מעורב במשלחת, אך אמר שמתנהלים מגעים בין הצדדים, תוך קריאה לרוסים ולגאורגים להפסיק את הלחימה.

 

נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, ציין כי ארצו מעוניינת בהפסקת אש מיידית. הוא ביקש לפתוח במשא ומתן לפתרון המשבר. ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין,

האשים כי "גאורגיה שואפת להצטרף לנאט"ו ומנסה לגרור מדינות נוספות להרפתקאות העקובות מדם בדרום אוסטיה". הרוסים טוענים כי 2,000 בני אדם נהרגו עד עתה. הגרסה הגאורגית הרשמית מציינת כ-130 הרוגים. 

 

מהסוכנות היהודית נמסר כי בצחינוואלי שבדרום אוסטיה ישנן ארבע משפחות של יהודים שלא מצליחים ליצור עימן קשר. זאת משום, שהתקשורת גם בגאורגיה וגם בדרום אוסטיה קרסה. בסו מנשרוב המתגורר בגורי סיפר ל-ynet כי חלק מהתושבים פונו ביומיים האחרונים על ידי הסוכנות ובמקום נותרו כ-50 יהודים, רובם גברים שהחליטו לשמור על ביתם ורכושם.

 

"יש עוד שישה אנשים שאני לא מצליח למצוא עבורם מונית או מישהו שיסכים להסיע אותם לטביליסי כי הדרך עצמה מאוד מסוכנת, כל הזמן מפציצים", הוא הסביר, "מדובר בשתי משפחות כאשר אחת מהן עם אישה נכה והשנייה של זוג קשישים. אני עושה את המאמצים כדי להוציא אותם מכאן", סיפר מנשרוב.

 

משפחת דוברשווילי פונתה היום בסיוע הסוכנות היהודית מגורי לטביליסי. "העיר שלנו מופצצת באופן קבוע", סיפר ל-ynet שלבה דוברשווילי, "אנשים מפחדים לצאת לרחובות והכול סגור. אי אפשר להשיג אפילו לחם. אנשים בפאניקה ויש הרבה פצועים. כשרצינו לעזוב בקושי הצלחנו להשיג רכב שיסיע אותנו כי כולם מפחדים לנסוע".

 

"אני נשאר עד שיעזוב היהודי האחרון"

בסו מנשרוב הוסיף כי פרט ליהודים שהתגוררו בגורי, הגיעו לעיר גם ישראלים שהתכוונו לעלות לקברים הנמצאים במקום לקראת תשעה באב. לדבריו, כל הישראלים עזבו לאזור הבירה. "דיברתי עם נציג הסוכנות והוא מברר כעת אם יש אופציה להוציא אותם חזרה לישראל", הוא אמר.

 

צילום: רויטרס

 

מנשרוב עצמו החליט להישאר בעיר, למרות הסכנה: "שלחתי את אשתי, שני ילדיי וחמותי מכאן, אבל אני אשאר כאן עד שהיהודי האחרון יעזוב", אמר, "התמונות כאן קשות, יש הרבה פצועים והרוגים אבל למרות שאני רופא אני לא נמצא כעת בבית החולים, משום שאני מנסה להוציא מכאן את כל היהודים".

 

הוא הוסיף: "יש פאניקה בקרב התושבים, במיוחד כשהם רואים את המפעל והבתים בוערים.

יש גם הרבה פצועים והרוגים בקרב האוכלוסייה האזרחית. יעצתי לכל היהודים כאן לעזוב את גאורגיה מייד ולעבור לישראל ונתתי לכולם את הטלפון של נציג הסוכנות כדי שייצרו איתם קשר".

 

על פי נתוני הסוכנות, הקהילה היהודית בגאורגיה מונה כיום כ-12 אלף יהודים, רובם מתגוררים במרכז המדינה, בעיקר בבירה טביליסי.

 

מספר הטלפון של חדר המצב לברור מצבם של היהודים בגאורגיה דרך הסוכנות היהודית הוא 02-6202202.


פורסם לראשונה 09/08/2008 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טנקים ברחובות העיר
צילום: AP
צילום: AP
בניין בוער בעיר גורי
צילום: AP
צילום: רויטרס
שרידי מטוס רוסי שהופל בקרבות
צילום: רויטרס
צילום: AFP
עשן מיתמר באזור הקרבות
צילום: AFP
מומלצים