שתף קטע נבחר

עדות מדרום אוסטיה: הרחובות מלאים בגופות

כ-1,400 בני-אדם נהרגו בקרבות עם צבא גאורגיה בדרום אוסטיה. אזרחים שנמלטו מהכפרים והערים סיפרו על מראות מזעזעים. "ראיתי גופות שרועות ברחוב, ליד בניינים הרוסים ובתוך מכוניות", סיפרה אשה שנמלטה לגבול הרוסי. בארה"ב ובמדינות נוספות קראו להפסקת אש

סופרים את המתים: אחרי יום של לחימה קשה, בו נהרגו כ-1,400 בני אדם בדרום אוסטיה, סיפרו אמש (יום ו') תושבים מחבל הפרו-רוסי בגאורגיה על הקרבות ועל הקורבנות. "ראיתי גופות שרועות ברחוב, ליד בניינים הרוסים ובתוך מכוניות. אי אפשר למנות את מספר הגופות. כמעט כל הבניינים נהרסו", כך סיפרה לודמילה אוסטיבה מדרום אוסטיה, שנמלטה יחד עם בני משפחתה לגבול עם רוסיה.

 

לחימה בקווקז - כל הדיווחים

 

מזכיר מועצת הביטחון בגאורגיה מסר הלילה כי הנשיא מיכאיל סאאקשווילי צפוי להכריז תוך שעות ספורות על משטר צבאי במדינה בעקבות הלחימה הקשה. מאוחר יותר הודיע משרד הפנים כי שלושה בסיסים, אחד מהם סמוך לבירה טביליסי, הופצצו וישנם נפגעים רבים.

 

על-פי דיווחים, נמלטים אזרחים רבים מדרום אוסטיה לגבול בין גאורגיה לרוסיה. מריה, אחת הנשים שהגיעו לגבול סיפרה: "ראיתי את הגאורגים מפציצים את הכפר שלי". לדבריה, היא ותושבים רבים נמלטו מהמקום בשעות הלילה. לאחר שבילו את הלילה בשדות הם עשו את דרכם לגבול.


דרום אוסטיה. האזרחים מבוהלים (צילום: AFP)

 

כתב AP שהגיע לאזור הגבול עם רוסיה דיווח כי בעוד הכפריים מדרום אוסטיה עושים את דרכם לרוסיה, מביא צבא רוסיה לגבול טנקים ונשק כבד. כדי לתגבר את הכוחות הגאורגים, שהודיעו כי כבשו את החבל הבדלני דרום אוסטיה, הוחלט להוציא מעיראק כ-1,000 חיילים שיצטרפו ללחימה. 

 

נשיא גאורגיה סאאקשווילי התייחס לכך שרוסיה פעלה נגד גאורגיה בדיוק ביום בו החלו המשחקים האולימפיים בבייג'ינג שבסין. "רוב המנהיגים בחופשה. זה זמן מצוין ביותר לתקוף מדינה קטנה", הוא אמר.


אש כבדה על הכפרים והערים (צילום: AFP)

 

מנגד, שר ההגנה הרוסי אמר כי ארצו מביאה תגבורת לאזור. חיל האוויר הרוסי, שהודיע כי הטיל עוצר אווירי באזור, תקף כמה בסיסים בגאורגיה. בטביליסי דיווחו כי 30 בני-אדם נהרגו באותן תקיפות.

 

החשמל והמים לבירת דרום אוסטיה נותקו

הצלב האדום דיווח כי בית החולים המרכזי בבירת מחוז דרום אוסטיה חדל לתפקד. דוברת ארגון הצלב האדום הבינלאומי בטבליסי, מיה קרדובה, אמרה כי החדשות "מדאיגות מאוד" משום שכוחות ההצלה אינם יכולים להגיע לבירת המחוז. לדבריה, אמבולנסים אינם יכולים לפנות פצועים מהבירה צחינוואלי. מפקדי המשקיפים הרוסיים בדרום-אוסטיה כי בירת מחוז הבדלנים "נהרסה כמעט לגמרי". עוד דווח כי זרם החשמל והמים וקווי הטלפון לצחינוואלי, נותקו.

 

שר החוץ הגאורגי הודיע כי ארצו השתלטה על החבל המורד, אך ברוסיה הכחישו את הדברים ואמרו כי כוחותיהם מפגיזים את הגאורגים. ראש מועצת הביטחון של גאורגיה אמר: "אנחנו נתקלים בהתנגדות רוסית. הם הביאו כלי נשק רבים והרוסים מפציצים את הערים שלנו". עם זאת, דיפלומט רוסי בכיר הכחיש כי רוסיה תקפה בשטח גאורגיה.

 


טנק גאורגי בוער (צילום: AP) 

 

מוקדם יותר גינה ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, את הפלישה של גאורגיה לדרום אוסטיה. "מצער שדווקא לפני פתיחת המשחקים האולימפיים, הממשל בגאורגיה החליט לתקוף בדרום אוסטיה", הוא אמר. "גאורגיה החלה בתוקפנות באמצעות טנקים וירי תותחים. זה עצוב, אבל הדבר יגרור צעדים צבאיים".

 

בעקבות הקרבות הקשים התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדון בנושא, אך הדיון הסתיים הלילה בלי שהצדדים הגיעו להחלטה. מנהיגים בעולם קראו לצדדים להכריז על הפסקת אש. מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, קראה לרוסיה להפסיק את ההפצצות מן האוויר וההפגזות מן הקרקע. 

 

בהודעה שפרסמה, אמרה רייס כי ארצות הברית מבקשת מרוסיה לכבד את ריבונות גאורגיה ולהסכים לתיווך בינלאומי כדי להביא להפסקת אש. נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, נפגש עם פוטין בבייג'ינג - השניים דנו בלחימה.


נשיא גאורגיה בביקור פצועים (צילום: רויטרס) 

 

הקרבות פרצו אתמול בלילה לאחר שכוחות של צבא גאורגיה כיתרו את בירת מחוז דרום אוסטיה. במקום פרצו חילופי אש קשים לפנות בוקר, וכעבור שעות ספורות פלשו כוחות הצבא לעיר. מועצת הביטחון של האו"ם הביעה דאגה מהקרבות, בהם לוקחים חלק מטוסי קרב גאורגים. במהלך הקרובות הצליח צבא גאורגיה להפיל שני מטוסים רוסיים.

 

ההסלמה במצב אירעה בעקבות חילופי אש שפרצו בין בדלנים לכוחות צבא בסוף השבוע שעבר במהלכם נהרגו שישה בני אדם. דרום אוסטיה הוא אחד משני מחוזות מורדים שנפרדו מגאורגיה במלחמת אזרחים עקובה מדם שהתנהלה בתחילת העשור הקודם. עמה נפרד מחוז מורד נוסף, אבחזיה. מאז, נמצאים בשני המחוזות משקיפים רוסיים. גאורגיה ודרום אוסטיה האשימו כל אחד את השני באחריות להסלמה האחרונה באלימות.


פורסם לראשונה 08/08/2008 23:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האזרחים נמלטים בדרום אוסטיה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הצבא הגאורגי בדרך לחזית
צילום: רויטרס
צילום: AFP
אש גם ממטוסים
צילום: AFP
מומלצים