שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס

דיווח מיוחד מטביליסי: מבססים קו הגנה אחרון

אחרי ההתפרקות והנסיגה הבהולה מהעיר גורי - התייצבו החיילים הגאורגים כ-12 ק"מ מהבירה, בניסיון למנוע כיבוש רוסי. תושבים בטביליסי: "אנחנו משלמים מחיר בגלל הטמפרמנט הנוח שלנו". שליח ynet ממשיך לעקוב אחר הארועים

"אנחנו משלמים מחיר בגלל הטמפרמנט הנוח שלנו – והרוסים עושים את מה שהם יודעים לעשות". כך אמרו אמש (יום ב') ל-ynet תושבים בבירת גאורגיה, טביליסי.

 

דיווחים אחרונים מהחזית:

  

חיילים גאורגים, בהיקף כוחות הדומה לאוגדה, נמלטו מהעיר גורי מבלי שנורתה ירייה אחת לעבר הצבא הרוסי. הצבא הגאורגי, שנבנה בשנים האחרונות בהשקעה של מיליארדים - בין היתר בעזרת סיוע ישראלי - לא עמד במבחן ברגע האמת ופשוט התפרק.

 

על כל נגמ"ש הצטופפו עשרות חיילים, רבים תפסו "טרמפ" על גבי טרקטורים, עגלות, ומשאיות.

באזור שבו מרוכזים החיילים - ניתן היה לראות ויכוחים בין הכוחות השונים. חיילים רבים רצו להמשיך במנוסה לעבר עיר הבירה, בעוד שמפקדיהם הורו להם להישאר בעמדות.

 

הצבא הגאורגי נערך מחדש לאחר ההימלטות ההמונית, כ-12 ק"מ מעיר הבירה. לא ברור האם מדובר בהיערכות בקו ההגנה האחרון לפני נפילתה של טביליסי, אך זהו ריכוז כוחות סמוך לשרשרת הרים, המהווה קו הגנה טבעי.

 

בינתיים, בטביליסי נראה כאילו החדשות מהחזית טרם הגיעו, למרות שבשעות הערב הורגש כי מדובר בעיר מוכה - בעיקר מוראלית. זאת, אחרי דבריו של הנשיא, סאאקשווילי כי הרוסים שולטים למעשה במרבית שטחי המדינה. העיר מתנהלת כמעט כרגיל, פרט לעומס רב על קווי התקשורת.

 

"הרוסים עושים לנו את מה שהם יעשו לכולם"

אזרחים רבים בבירה מבינים כעת כי הפריחה שהורגשה במדינה בשנים האחרונות - ייתכן שהגיעה לקיצה. "הרוסים עושים לנו את מה שהם יעשו לכולם", אמר אחד מהתושבים, וכיוון לשאיפות הרוסים להשתלט על מדינות נוספות באזור, שפעם היו חלק מברית המועצות הגדולה.

 

הדיווחים האחרונים מגאורגיה לא מבשרים טובות. עד עתה נפלו הערים גורי,

עיר הנמל פוטי בים השחור, העיירות סנאקי, זוגדידי וקורגה. זאת, למרות הצהרות מצד הצבא הרוסי כי אין כל כוונה לפלוש לשטח הגאורגי. 

 

לבקשת גאורגיה, מועצת הביטחון של האו"ם תדון הלילה במשבר, אך זו תהיה הפעם החמישית שהם עושים זאת בחמשת הימים האחרונים. ראש מועצת הביטחון של גאורגיה, אלכסנדר לומאיה, אמר כי לא ברור אם הכוחות הרוסים יתקדמו לעבר הבירה טביליסי ומשרד ההגנה הרוסי הכחיש כי בכוונת הכוחות לנוע לעבר העיר. כזכור, ההכחשות הקודמות מצד הרוסים לא ממש עמדו במבחן המציאות.

 

נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש, קיצר את שהותו במשחקים האולימפיים בבייג'ינג ושב לוושינגטון, על מנת לקיים התייעצויות בנושא המלחמה בגאורגיה. בשיחה עם עיתונאים בבית הלבן הוא תקף את פעולותיה של רוסיה וקרא לה להסיג את חייליה מאדמת גאורגיה. לדבריו, "רוסיה פלשה למדינה ריבונית שכנה ומאיימת על ממשלתה הדמוקרטית - שנבחרה על ידי אזרחיה. פעולה כזו אינה מקובלת במאה ה-21".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המנוסה מגורי, אמש
צילום: רויטרס
שליח ynet ברחובות גורי
הכוחות נסוגים
צילום: רויטרס
מומלצים