שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  5 שעות אחרי שהוכרזה כמתה, החלה הפגה לנשום

  נס גדול או רשלנות? אישה עברה הבוקר הפלה בבית החולים נהריה. ה"עובר המת", ממין נקבה, הועברה למקררי בית החולים. אחרי חמש שעות הגיע הבעל לאסוף את ה"עובר המת" לקבורה. כשהוצאה מהמקרר, החלה לגלות לפתע סימני חיים והובהלה למחלקת פגים, שם נאבקים כעת על חייה. מנהל בית החולים: "אני 35 שנים רופא ומעולם לא שמעתי על מקרה כזה. זה כמו נס רפואי"

  עובר שהוכרז כמת התעורר לחיים לאחר חמש שעות בבית החולים נהריה. הילודה, שהייתה במקרר בית החולים גילתה סימני חיים וכעת היא מטופלת במחלקת הפגים של בית החולים. ההערכה בבית החולים היא שההקפאה היא שגרמה לכך ש"העובר המת" חזר לנשום.

   

  על פי הפרטים הידועים עד כה עולה כי האשה, בת 26, מאחד הכפרים באיזור הגליל המערבי, אשר הייתה בחודש החמישי להריונה, נכנסה לסדרת בדיקות, במהלכן התברר כי היא סובלת מדימום וכי העובר שבבטנה הפסיק להראות סימני חיים ומוגדר כמת.

   

  האישה הוכנסה מיידית לחדר הניתוח לביצוע הפלה, שבסופה הוצא מרחמה עובר (נקבה) במשקל 610 גרם ללא דופק וללא סימני חיים, לדברי בית

  החולים. רופא בכיר קבע את מותה של הילודה והיא הועברה לקירור, הליך שיגרתי ורגיל המתבצע עם עוברים אשר נולדים ללא סימני חיים.

   

  חמש שעות הייתה גופת העובר בתוך מקרר בית החולים במחלקת היולדות בבית החולים בנהריה, כאשר הגיע בעלה של האישה והתלווה אל הצוות הרפואי כדי לאסוף את ה"עובר המת" לקבורה. ואז אירע ה"נס": כשהוצאה הילודה ממקרר בית החולים, היא החלה להראות סימני חיים ולנשום. בעקבות המקרה העבירו הרופאים את הפגה לטיפול במחלקה לטיפול נמרץ בילוד, שם נאבקים ברגעים אלו הרופאים על חייה.

   

  "אני 35 שנים רופא ומעולם לא שמעתי על מקרה כזה"

  ד"ר משה דניאל סגן מנהל בית החולים בנהריה אמר בתגובה: "בית החולים הופתע כולו. אני 35 שנים רופא ומעולם לא שמעתי על מקרה כזה. זה כמו נס רפואי. הודענו למשרד הבריאות על המקרה. אני מניח שתמונה ועדת בדיקה.

  במקרים כאלו אנחנו מבקשים ועדה חיצונית. אנחנו בודקים לעומק כל מקרה ומנסים להפיק לקחים, אם לא למקרה הזה אז לפחות למקרים אחרים".

   

  עוד אמר ד"ר דניאל כי הנהלת בית החולים והרופאים המטפלים עדכנו את בני המשפחה בכל המידע שברשותם. לדבריו: "הסיכוי של התינוקת לחיות הוא נמוך בגלל הגיל שלה ובגלל המשקל הנמוך אבל כבר היה לה מזל מאלוהים פעם אחת אז קשה לומר מה הלאה. אנחנו נעשה את כל המאמצים לטפל בה".

   

  עוד עדכן כי התינוקת אינה מונשמת כרגע ומראה סימני חיים. ד"ר דניאל משער כי הקירור שבו הייתה נתונה התינוקת שמר על מטבוליזם נמוך ותצרוכת חמצןן נמוכה, כפי שדווח בעבר במקרים נדירים של מבוגרים שחזרו לחיים לאחר שקפאו בתאונות שונות. לדבריו, בספרות המקצועית לא נמצא דיווח דומה על תינוקות.

   

  לגבי הטיפול שקיבלה האישה במחלקה סיפר ד"ר דניאל: "כשמבצעים לידה מוקדמת בשבוע 23 זה נחשב כמו הפלה אבל אם היו סימני חיים היו עושים את כל המאמצים לטפל בתינוקת. במקרה הזה לא היו. רק כשבאה המשפחה לקחת אותה לקבורה הם הרגישו שמשהו זז".

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: האירוע דווח למשרד וייבדק כמקובל.

    

  גם בוולפסון זה קרה: אחרי ההפלה התברר - התינוק חי

  מקרה דומה אירע לפני כעשרה ימים בבית החולים וולפסון: בני הזוג לנה

  ומיכאל מושייב החליטו להפסיק את ההריון לאחר שהרופאים קבעו שהעובר שבבטנה של לנה סובל ממומים רבים, ומצבו הפיזי לא יאפשר לו לחיות חיים נורמלים. אלא שבהפלה, התרחשה תקלה - והתינוק נולד בחיים.

   

  מאוחר יותר דווח כי תהליך ההפלה, שהיה אמור להתבצע בחודש השביעי להריונה של האם, נכשל - והתינוק נולד בחיים, עם פגמים גופניים קשים. בתהליך הוזרק אל ליבו של העובר חומר שאמור לגרום להפסקת פעילותו. אחרי הלידה, הצוות בבית-החולים היה משוכנע שהתינוק מת. הפעוט אף נעטף בסדין לבן, וכבר היה בדרך לחדר המתים - כשהתחיל לצווח.

   

  סייעה בהכנת הכתבה: מיטל יסעור בית-אור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו בקר
  5 שעות אחרי ההפלה, ולאחר שהוכנסה למקרר, שבה הפגה לנשום. הפגייה בנהריה
  צילום: עידו בקר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים