שתף קטע נבחר

מבוי סתום בדיונים: "שנת הלימודים לא תיפתח"

נציגי משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי נפגשו פעם נוספת בניסיון להגיע לפשרה שתאפשר לפתוח את שנת הלימודים ב-1 בספטמבר. יו"ר מרכז השלטון המקומי אמר בתום הפגישה: "ההצעות של משרד החינוך היו מעליבות. המפתח לפתרון הבעיה נמצא בידי האוצר"

האם תיפתח שנת הלימודים? נציגי השלטון המקומי נפגשו אמש (יום ב') עם נציגי משרד החינוך במטרה להגיע להסכמה על הקיצוץ בתקציב בניסיון נואש למנוע את השביתה המתוכננת ל-1 בספטמבר. הצדדים טרם הצליחו להגיע לעמק השווה וגורל שנת הלימודים עדיין לוט בערפל.

 

אתמול התקיימה פגישה נוספת בין הדרג המקצועי במשרד החינוך לנציגי מרכז השלטון המקומי.

היתה זו פגישת המשך לזו שהתקיימה לפני כמה ימים שגם בה לא הושגה התקדמות. יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, אמר ל-ynet "בפגישה היום הבנו שלא ניתן לפתוח את שנת הלימודים הקרובה. ההצעות שניתנו לנו מעליבות, והבנו שהמפתח לפתרון הבעיה הוא לא בידי משרד החינוך - אלא בידי משרד האוצר".

 

שרת החינוך, יולי תמיר, אמרה בתגובה ל-ynet: "טענות מרכז השלטון המקומי לפיהן אנו מקצצים 280 מיליון אינן נכונות. ביקשנו לקצץ 85 מיליון שקלים בלבד לשנה. רק כדי לסבר את האוזן, המשרד משלם לרשויות יותר משני מיליארד שקלים. אנחנו מנסים להגיע להסדר מול הרשויות. לא ניתן יד לקיצוץ בשעות לימוד או לפגיעה מתמשכת בתלמידים, כפי שנעשתה בשנים האחרונות. נרחיב את שעות הלימוד על-ידי אופק חדש. מצד אחד, מוסיפים הרבה משאבים אך מצד שני עוברים התייעלות וכשם שמשרד החינוך עבר התייעלות, גם הרשויות המקומיות צריכות לעבור תהליך דומה".

  

ראשי הרשויות הודיעו כי בכוונתם לכנס כנס חירום ביום חמישי בעקבות המבוי הסתום אליו הגיעו מול משרד החינוך. "לא נוכל לאפשר מצב שבו תושבי ישראל יממנו את מערכת החינוך מכספי הארנונה ולא מכספי המיסים שאותם הם משלמים גם כך למדינה", הוסיף אלדר.  

 

לפני כשבועיים הודיע "פורום 15 הערים הגדולות" כי שנת הלימודים הקרובה לא תיפתח בעקבות "הקיצוץ הדרמטי במערכת החינוך הממלכתי". בנוסף, איימו חברי הפורום שלא להפעיל את תוכנית "אופק חדש" ןלנתק כל קשר - מקצועי או אחר - עם משרד החינוך ועובדיו עד להודעה חדשה. החלטה דומה, בעניין אי פתיחת שנת הלימודים במועדה, התקבלה במרכז השלטון המקומי כולו.

 

"בשנים האחרונות הממשלה הולכת ופורקת מעל עצמה את אחריותה ומחויבויותיה כלפי אזרחי המדינה, ומצמצמת באופן שיטתי את השתתפותה בשירותים

ממלכתיים בתחומים שונים להם היא מחויבת. כעת היא מבקשת להתנער אף מחובתה על פי חוק לספק חינוך חינם לילדי ישראל", הודיעו ראשי המועצות.

 

משרד החינוך החליט לקצץ כ-280 מיליון שקלים מתקציבי החינוך הממלכתי בשנת הלימודים הקרובה. סכנת פיטורים מרחפת מעל 4,500 עובדי המערכת ואין תקציב ליישום מלא של "אופק חדש". בנוסף, טוענים מורים שלא למדו לתואר ראשון כי באחרונה הודיע להם משרד החינוך שאם לא ישלימו את התואר הראשון תוך חמש שנים - ייאלצו לעזוב את המערכת.


פורסם לראשונה 18/08/2008 22:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הצעה מעליבה. אלדר
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
המפתח בידיו. בר-און
צילום: גיל יוחנן
מכחישה את הטענות. תמיר
צילום: ירון ברנר
מומלצים