שתף קטע נבחר

הרב רוזן: פעילי שלום עכשיו – "מוסרים"

הרב ישראל רוזן קובע כי פעילי השמאל, הפועלים לעקירת מאחז מגרון, הם מלשינים וחלה עליהם ההגדרה ההלכתית "מוסר". הוא מזכיר את פסיקת הרמב"ם, לפיה "מותר להרוג את המוסר", אך מסייג ומדגיש: "דיני נפשות מסורים לבית דין - ואל יעלה על בדל רעיונו של איש לממש הלכה זו". שלום עכשיו: יש לפתוח נגדו בחקירה פלילית

ראש מכון צמת, הרב ישראל רוזן, יוצא בהתבטאות חריפה נגד פעילי תנועת "שלום עכשיו" הנאבקים לעקירת היישוב מגרון ומסייעים לפלסטינים לדרוש את אדמותיהם. "מלשינות כזו קרויה בעברית 'מוסר', וביהודית 'מויסער'", הוא כותב. "ואלו שהתדרדרו לרמה שפלה זו נחשבו בזויים ודחויים. גרועים מ'מומרים' ו'משומדים'" 

 

במאמרו השבועי בעלון בתי הכנסת "שבת בשבתו" מזכיר רוזן את עמדת ההלכה לפיה "מותר להרוג המוסר בכל מקום, ואפילו בזמן הזה שאין דנין דיני נפשות". עם זאת, הוא מיד מסתייג מ"נטילת ההלכה לידיים", ומדגיש: "דיני נפשות אלו מסורים לבית דין, ולא יעלה על בדל רעיונו של איש לממש הלכה זו".

 

במאמר דן רוזן במסמך ההבנות שגיבשה מועצת יש"ע עם משרד הביטחון, לפיו יפונה המאחז השנוי במחלוקת מגרון, ויועתק בהסכמה לנקודה אחרת באזור. הוא מדגיש כי לב הסכסוך איננו פוליטי-משפטי, ומחדד: "על הפרק אידאולוגית 'גוש אמונים' מול אידאולוגית 'שלום עכשיו'. נכון יותר לומר שהמאבק אפילו איננו אידאולוגי, אלא פרקטי-טקטי להחריד - אחיזה אמונית מול מלשינות עכשווית".

 

הרב טוען כי בעלי הקרקעות הפלסטינים כלל לא ידעו שהן שלהם מבחינה פורמלית, ופעילי "שלום עכשיו" הם שדאגו לאתר אותם ולעדכן אותם בכך. "הם גילו את אוזנם כי הם מנוף וטריז במלחמת שמאל-ימין, בין היהודים לבין עצמם. מלשינות כזו, הן לבית המשפט והן לאיחוד האירופי ולבעלי קרנות-שפע מאומות העולם, קרויה בעברית 'מוסר'", הוא אומר.

 

בהמשך מצטט רוזן את הרמב"ם, כשהוא כותב: "צא ו(אל ת)למד מהלכות הרמב"ם: 'אסור למסור ישראל ביד גויים בין בגופו בין בממונו... וכל המוסר בין בגופו בין בממונו אין לו חלק לעולם הבא. מותר להרוג המוסר בכל מקום ואפילו בזמן

הזה שאין דנין דיני נפשות. ומותר להרגו קודם שימסור... ומתרין בו ואומרין לו אל תמסור. אם העיז פניו ואמר: לא כי, אלא אמסרנו - מצוה להרגו'".

 

אלא שהרב מדגיש שאין לממש את ההלכה - לא בישראל ולא בחו"ל - שכן הדבר צריך להיעשות בבית דין. "עונשם (של המלשינים - ק.נ) מסור לשמים,ושוכן שחקים יפָּרע עֶנות עמו מידי בני עול", הוא מסיים.

 

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, מסר בתגובה: "על רשויות החוק אסור לעמוד מנגד מול תופעות מסוכנות כגון הרב כביכול ישראל רוזן, ולא להשלים עם הסתה לאלימות ורצח. שלום עכשיו תמשיך במאבקה על מנת לעצור את הבנייה הבלתי חוקית במאחזים ובהתנחלויות, ולמען עתיד שפוי למדינת ישראל. התנועה תפנה ליועץ המשפטי לממשלה על מנת שיפתח בחקירה פלילית נגד הרב והתבטאויותיו המסוכנות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב ישראל רוזן
מפגיני שלום עכשיו במגרון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים