שתף קטע נבחר

הערכה: משאל על הגולן יעלה 1.4 מיליארד ש'

ועדות הכנסת והחוקה ערכו דיון משותף בחוק משאל העם על עתיד הגולן: 10 אלפים קלפיות יאוישו בידי 100 אלף עובדים, ותינתן אפשרות לתעמולה חופשית בתקשורת. קיימת אפשרות שהמשאל ייערך באותו יום שבתון של הבחירות הכלליות

המשא ומתן עם סוריה נמצא אומנם בהשהייה קלה וכאשר הוא מתנהל - מדובר בדרכים עוקפות, אבל בכנסת מתכוננים כבר ליום שבו תעלה לדיון שאלת החזרת הגולן. ועדות הכנסת והחוקה דנו היום (חמישי) בהצעת חוק משאל עם על נסיגה מהגולן, וניסחו כמה מהפרטים הטכניים שילוו את המשאל.

 

בישיבה המשותפת של שתי הוועדות סוכם כי ביומה של ההצבעה הגורלית, יוכרז על שבתון, למרות שהדבר כרוך בהפסד של 1.4 מיליארד שקל למשק. במקביל יוצבו כ-10 אלפים קלפיות במוסדות החינוך ברחבי הארץ. 100 אלף בני אדם יעסקו מטעם המדינה בטיפול בקלפיות, והמפלגות השונות צפויות להעסיק מספר דומה של פעילים.

 

עוד הוחלט כי הכנסת תדון בהסכם הנסיגה שבועיים לאחר החלטת הממשלה בעניין. המשאל יתקיים כ-45 יום לאחר החלטת הכנסת. אם ההחלטה תיפול 120 יום לפני בחירות לכנסת שמועדן נקבע קודם - המשאל יתקיים במסגרת הצבעה נוספת באותו היום.

 

אפשרות: בחירות כלליות ומשאל עם באותו היום

הצעת החוק המקורית, שעליה חתמו כ-100 ח"כים, נגעה לקיום משאל עם על כל ויתור על שטחים שבהם חלים החוק והמשפט של מדינת ישראל. בישיבת הוועדה הקודמת הוחלט לצמצם את המשאל לנסיגה מרמת הגולן בלבד. במסגרת ישיבת הוועדה היום נקבע כי במקרה שבו 80 ח"כים יתמכו בפינוי הגולן - לא יהיה צורך בקיומו של משאל. זאת בניגוד לרוב רגיל של 61 מחוקקים.

 

יהודה הראל, נציג ישובי הגולן, הזהיר כי ללא משאל עם, התושבים לא יקבלו את הכרעת הכנסת אפילו ברוב של 90 ו-100 חברים.

  

בדיון בוועדה הסתמן כי בחוק הסופי, יבוטל האיסור על תעמולה פוליטית באמצעי

התקשורת האלקטרוניים. המשמעות היא שמפלגות וגופים אחרים יוכלו לרכוש באופן חופשי זמני שידור בטלוויזיה וברדיו, ולשדר תמורתם תעמולה בעניין הגולן. תעמולה חופשית תמנע מהמדינה להקצות שוב תקציבים מיוחדים למפלגות, כדי שאלה ישמשו להכנת תשדירי תעמולה.

 

נכון להיום, חוקי רשות השידור והרשות השנייה אוסרים על הקרנת פרסומת בנושאים שבמחלוקת פוליטית למעט שידורי תעמולת הבחירות שמוסדרים בחוק. יוזם רעיון התעמולה החופשית, ח"כ גדעון סער (ליכוד), תבע בדיון: "לבטל את המגבלות הבולשביקיות האנכרוניסטיות" או לפחות לצמצם אותן באופן דרסטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמת הגולן. משאל חם
צילום: אילנה פישר
מומלצים