שתף קטע נבחר

אסד: נדחה סבב השיחות הקרוב עם ישראל

נשיא סוריה אישר את הדיווחים מהבוקר, לפיהם הוא דוחה את סבב השיחות הקרוב עם ישראל, בשל התפטרותו של יורם טורבוביץ'. בדיווח המוקדם נטען כי הסיבה היא המשבר הפוליטי בישראל. גורם מדיני בירושלים הבהיר כי נערכים מגעים לקביעת סבב שיחות נוסף עם הסורים

נשיא סוריה, בשאר אסד, הודיע הבוקר (יום ה') על דחיית סבב השיחות החמישי במשא ומתן העקיף עם ישראל, שאמור היה להיערך ביום ראשון הקרוב. זאת, בשל התפטרותו של השליח הישראלי, יורם טורבוביץ'.

 

אסד אמר כי ארצו מחכה להבהרות בינלאומיות, לפיהן הממשלה החדשה בישראל תהיה מחוייבת לדברים שנדונו עם הממשלה הנוכחית ובכלל זה - מחויבותו של ראש הממשלה אולמרט

לסגת מכל רמת הגולן. הנשיא הסורי הביע תקווה שארה"ב תמלא תפקיד מרכזי במו"מ בעתיד.

 

נשיא סוריה, שדיבר בפתח ועידת פסגה מרובעת המתכנסת בדמשק, אישר דיווחים בנושא ביטול סבב השיחות שהתפרסמו קודם לכן ברשת "אל-ערבייה". בלשכת ראש הממשלה בירושלים סירבו להגיב לפרטים, אך אישרו כי סבב השיחות שתוכנן נדחה, בשל התפטרות טורבוביץ'.

 

על פי הדיווח המוקדם, אסד נימק את הקפאת המהלך בעת פגישתו עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, ב"מצב הפנימי בישראל והתפטרותו של השליח הישראלי".

 

הכוונה היא לראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, שסיים את תפקידו לאחרונה. בלשכת ראש הממשלה ממתינים לחוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה וחוות דעת של היועצת המשפטית במשרד ראש הממשלה, באשר ליכולתו של טורבוביץ' לשרת בהתנדבות בשיחות עם סוריה.

 

המדובר במהלך טכני בעיקרו, שבגינו נמסרה הודעה על דחיית השיחות לטורקים - ודרכם לסורים. גורמים מדיניים בכירים בירושלים אמרו בעקבות הודעתו של אסד: "למרות הפרסומים בנושא, מתנהלים מגעים לקביעת מועד למפגש החמישי בין צוותי המשא ומתן של ישראל וסוריה, בתיווך טורקי".

 

הגורמים הוסיפו כי: "גם היום נוהלו מגעים מול הטורקים לקביעת מועד קרוב. במקביל המערכת המשפטית במשרד ראש הממשלה ובמשרד המשפטים עושה מאמצים לקדם את תהליך אישור העסקתו של יורם טורבוביץ כשליח מטעם ראש הממשלה למשא ומתן. הליך זה צפוי להסתיים בקרוב ואז יימשכו המגעים בין הצדדים".

 

אמש עוד הודיע נשיא צרפת כי יסייע בקידום המגעים בין סוריה וישראל, והפציר בצדדים לעבור לשיחות ישירות. לדבריו, צרפת תהיה מוכנה לתת את חסותה לשיחות השלום "כשתגיעה העת לכך", ולסייע בכל תחום שתתבקש. "חשוב מאוד שהשיחות בין סוריה וישראל יהפכו ישירות בקרוב, כדי שיתאפשר להתחיל לגבש את השלום לו זקוקים כולם", אמר סרקוזי במסיבת עיתונאים משותפת עם אסד.

 

אחרי פגישתם של נשיאי צרפת וסוריה אמש טען מקור צרפתי כי סרקוזי צפוי למסור לאסד מכתב מנועם שליט, כדי שזה יועבר לידי שוביו של החייל החטוף.

 

ביקורו של נשיא צרפת בדמשק יימשך גם היום ושני המנהיגים נועדים בפסגה מרובעת,

עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן ואמיר קטאר, חמד בן חליפה אל-ת'אני. הארבעה צפויים לדון במשא ומתן בין סוריה לישראל, הגרעין האיראני, וכן היחסים בין אירופה למזרח התיכון.

 

צרפת הייתה הראשונה להוביל לשבירת הקרח עם סוריה, לאחר שאסד הודיע על פתיחת מגעים בלתי ישירים עם ישראל, בתיווך טורקיה. בנוסף, השתתף אסד בכינוס הבינלאומי שיזם הנשיא סרקוזי ב-12 ביולי בפריז, ואף הפגין לאחרונה גישה פייסנית בכל הנוגע ללבנון, עובדה המחזקת את רצונו של סרקוזי להשיב את היחסים עם סוריה לסדרם.


פורסם לראשונה 04/09/2008 08:26

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד. מקפיא
צילום: AFP
דווקא הציע סיוע. סרקוזי
צילום: AP
טורבוביץ'. הסיבה?
צילום: שאול גולן
מומלצים