שתף קטע נבחר

"גם לכלב ולחתול נכה יש זכות קיום"

הסיכוי של חתול עיוור או כלב בעל שלוש רגליים למצוא בית מאמץ נמוך בהשוואה לחבריו הפרוותיים הבריאים. "רוב האנשים נרתעים מחיות נכות ורוצים לאמץ כלב מושלם, ללא פגמים", אומרים בעמותות למען בעלי חיים. "החריג והשונה נותר מאחור"

מבין אלפי הכלבים והחתולים הזוכים למחסה במתקני האגודות השונות או שנאספו על ידי אזרחים איכפתיים ברחבי הארץ, קולם של בעלי החיים הנכים כמעט ולא נשמע. גורי חתולים שעברו התעללות קשה, כלבים שנפגעו על ידי כלי רכב בכביש, חתולים שאיבדו את ראייתם במרוצת הזמן במלחמת ההישרדות ברחובות ואפילו גורי כלבים הסובלים ממום מולד, הם חלק בלתי נפרד במציאות הכואבת של החיות הנטושות בישראל.

 

לאחר הצלתן של אותן חיות פגועות, המסע האמיתי שלהן יתחיל ברגע שהן תימצאנה כשירות לאימוץ, אך האם יש להן סיכוי למצוא בית חדש עקב המגבלה הפיזית? "רוב האנשים שמגיעים לאמץ כלב או חתול למשפחה נרתעים מבעלי חיים נכים. מספיק שהם יראו כלב צולע קלות ומבחינתם הוא פסול אימוץ", מספרת אסנת מוסקוביץ', מעמותת "ראשון אוהבת חיות". "הם פשוט מתחמקים ומעדיפים לחפש כלב מושלם, כזה שאפשר יהיה לטייל איתו ברחוב מבלי שיעורר תשומת לב שלילית".

 


חתול קטוע רגל בעמותת "צער בעלי חיים רמת-גן"

 

לדבריה, 20-30 אחוז מהכלבים הנמצאים בעמותה סובלים מבעיה בריאותית או ממגבלה פיזית והדבר משפיע על פרק הזמן בו ישהו במתקן העמותה. הסיפור של פנג שוואי, כלבת סטר אנגלית מעורבת ומקסימה, בת שנה וחצי, ממחיש את המצוקה הגדולה. "היא הגיעה אלינו כשהיתה גורה בת שישה חודשים ואנו מנסים למצוא לה בית כבר שנה, אך מאחר שהיא חירשת לחלוטין, אנשים לא מעוניינים לאמץ אותה, למרות שהיא נפלאה עם ילדים, חברותית ושובבה", אומרת מוסקוביץ' בעצב.

 

"כולם מחפשים חיה מושלמת"

עברי, כלב בן שנה שקיבל תרופות לא מתאימות לטיפול במחלה בעיניו, התעוור וננטש על ידי בעליו. "הם לא רצו להתמודד עם כלב עיוור. אם לא מזיזים את הרהיטים בתדירות גבוהה בבית, לא תהיה לו בעיה להתמצא במרחב. החושים האחרים מפצים על אובדן הראייה והוא ילמד מהר מאוד כיצד להסתגל למצב החדש", אומרת אתי אלטמן, דוברת עמותת "תנו לחיות לחיות". "בנוסף, הוא גם כלב שחור, כך שמדובר בקושי כפול כדי למצוא לו בית מאמץ".

 


עיוור אך מתמצא במרחב. עברי (צילום: "תנו לחיות לחיות")

 

אלטמן מבהירה כי אנשי העמותה, חווים את הקושי היומיומי במסירת חתולים וכלבים בעלי מוגבלויות. "מרבית האנשים פשוט לא מעוניינים לאמץ חיה נכה, עיוורת או שחורה. כולם מחפשים חיה נטולת פגמים, חמודה וגזעית", היא מסבירה ומציינת כי החברה בישראל מתקשה לקבל את החריג והשונה בתוכה, משליכה זאת גם אל ההולכים על ארבע. "אנשים חוששים כי חתול עיוור או כלב נכה דורשים טיפול תובעני יותר ומעדיפים שאחרים יתמודדו איתם".

 

"ככל שהפגם הפיזי בולט יותר, הסיכוי שהכלב ימצא בית במהירות, הולך ופוחת. הכלבים לא מרגישים שהם מוגבלים, בין אם הם עיוורים או הולכים על שלוש רגליים, הם מתנהגים באופן רגיל לחלוטין" מוסיפה מוסקוביץ'. "הבעיה היא בנו, בבני האדם שרואים את המגבלה ומעניקים לה משקל גדול מאוד. הכלב לא יבזבז את הזמן שלו ברחמים עצמיים, הוא ימשיך לחיות את החיים שלו".

 

יש תקווה לחריגים ולאומללים

למרות הקושי הגדול, השתיים מציינות כי עדיין נותרו יחידי סגולה שבאים לאמץ דווקא את "החריג והאומלל". "מעת לעת מגיעים אלינו מאמצים שדורשים כלב או חתול עם סיפור חיים טראגי, כזה שסובל מנכות או פציעה קשה.

הם מרגישים שזו שליחות להציל בעל חיים הסובל ממגבלה", הן אומרות. "ברגע שהוא מגיע לבית כזה שמוכן לקבל אותו כמו שהוא, אנחנו יודעות שמחכה לו עתיד טוב מחוץ לכלבייה".

 

אחד מבני המזל הוא לוקאס, גור חתול שחור שנמצא נטוש ברחובות ראשון לציון וסבל מפגיעה קשה בעיניו. למרות טיפול רפואי וניתוח מסובך, התברר כי הוא איבד את מאור עיניו. עינב חממי, תושב העיר, שיקם את החתול במטרה למצוא לו בית באמצעות עמותת "ראשון אוהבת חיות" והצליח, אך החתול הושב על ידי בעליו החדשים לאחר יומיים וחממי החליט לאמצו.

 


לוקאס החתול זוכה לשמירה צמודה (צילום: עינב חממי)

 

"אימוץ בעל חיים הסובל מנכות או עיוורון זו מצווה גדולה בעיני", אומר חממי, המגדל את לוקאס בחברתן של שלוש כלבות. "בתחילה חשבתי שחתול עיוור יתקשה להתמצא במרחב, אך הוא מתרוצץ בבית כאילו זו הממלכה הפרטית שלו, יודע היכן נמצא כל רהיט, איך לקפוץ על השולחן מבלי ליפול, מצליח לרדוף אחרי הכדורים האהובים ועושה את הצרכים שלו בארגז כמו כל חתול רגיל". 

 

חממי מציין כי למרות מגבלת הראייה, לוקאס הוא חתול בעל ביטחון עצמי גבוה. "למדתי כי למרות העיוורון, אי אפשר להתחמק ממנו . הוא ימצא אותי בכל מקום", הוא מסכם. "הוא לא שונה מחתול רגיל וגם הטיפול בו זהה לחלוטין. כל מי שפוגש אותו לא מאמין שהוא עיוור".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות "ראשון אוהבת חיות"
פנג שוואי, חירשת הממתינה כשנה לאימוץ
באדיבות "ראשון אוהבת חיות"
על העיוורון. לוקאס החתול
צילום: עינב חממי
מומלצים