שתף קטע נבחר

על ההתנשאות

רבני צהר ניסחו עקרונות יסוד לבחירת רבנים למועצת הרבנות הראשית והמליצו לבחור ברבנים סתיו ושמואל אליהו. הרב אליעזר שמחה וייס, מועמד אחר לתפקיד, מרגיש פגוע

ארגון רבני צהר הודיע השבוע על תמיכה במועמדותם של הרבנים שמואל אליהו ודוד סתיו למועצת הרבנות הראשית. למען ההגינות אקדים ואומר כי אף אני מועמד למועצה. עוד אקדים ואומר כי אין בלבי ספק ששני הרבנים הללו הינם ראויים לתמיכה זו.

  

אז מה מטריד אותי? בהודעתם מציינים רבני צהר 11 עקרונות יסוד לבחירת הרבנים. קראתי את העקרונות הללו. הראשון אומר שמועצת הרבנות הראשית צריכה להיות מורכבת מ"אנשי חיל, יראי א-לוקים, אנשי אמת ושונאי בצע". עוד נקבע בו כי חברי המועצה צריכים לפעול לאור דרישות התורה מהדיינים "לא תכירו פנים במשפט" וגו'.

 

כיוון שרוב הרבנים (ואנוכי בתוכם) לא זכינו לתמיכת רבני צהר, הרי אני מסיק, כי לטענתם אינני נמנה על אנשי האמת ושונאי הבצע, ואינני עונה על הקריטריון של "לא תכירו פנים במשפט", שאם לא כן, הייתי גם אני ורבנים אחרים זוכים לתמיכתם. ובכן, נראה שרבני צהר יודעים עלי כמה דברים, שאני אינני יודע על עצמי. האם יואילו נא הרבנים הנכבדים מארגון צהר לשתף גם אותי במידע זה?  

 

המשכתי לקרוא ממסמך העקרונות המפורט. נכתב שם, למשל, שמועצת הרבנות צריכה לפעול מתוך גישה כלל ישראלית, לעסוק במגוון התחומים הקשורים באופיה היהודי של מדינת ישראל, להוות דוגמא לאהבת ישראל ואהבת ה"זר", לקדם את נושאי הגיור, לשלול ניצול גירושין לסחיטה של טובות הנאה, להעמיד מערכת כשרות ברמה גבוהה ועוד.

 

האם כל האחרים לוקים בחסר?

לכל אלה, כך אני מסיק, נמצאנו, חברי הרבנים שלא זכו לתמיכת רבני צהר (ובהם אני), לוקים בחסר. תמהני: אם יודעים רבני צוהר על חסרונותי, כלום לא מוטלת עליהם חובה הלכתית להודיע לי על כך, מדין "הוכח תוכיח"? לא ייתכן שבארגון פסלו את חברי ואותי סתם כך. אינני מאמין באפשרות שרבני צהר החליטו על תמיכה ברבנים סתיו ואליהו מתוך שיקולים שאינם ממין העקרונות הנשגבים שעל ניסוחם ודאי טרחו רבות.

  

ביני לבין עצמי, אני חייב להודות, ההתנהלות הזו של רבני צוהר (ועוד בחודש אלול) פגעה בי. עשרות שנים אני רב של מושב ציוני-דתי ושל מועצה אזורית שהרוב המוחלט של תושביה הינם חילוניים. אני עוסק בצורה יומיומית בהיבטים היהודיים בחייהם של חברי הקיבוצים והמושבים באזור שאינם דתיים, ואף במי שאינם יהודים.  

 

אני לא לבד. יש עוד רבנים הפועלים כמוני, וגם הם נפגעו מההתנהלות המתנשאת הזו של רבני צהר. כן, נפגענו. ואחרי כל זאת, נותרה בלבי רק תמיהה קטנה: האם מי שנוהג כך, בפסילת רבנים ובהעלבתם, ראוי לקבוע מי יכהן במועצת הרבנות הראשית? האם זה רק מקרה, שבין כל העקרונות היפים של רבני צהר, אין אף עקרון המחייב להיות אדם הגון?  

 

הרב ווייס הוא רב היישוב כפר-הרא"ה ורב המועצה האזורית עמק חפר  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרבנים הראשיים. בחירות למועצה
צילום: חיים צח
מומלצים