שתף קטע נבחר

"ניאבק על מינוי ציונים-דתיים למועצת הרבנות"

במפד"ל נערכים לבחירת רבנים חדשים למועצת הרבנות הראשית, וועדה שהקימה המפלגה תתמוך במועמדותם של הרבנים דוד סתיו וצפניה דרורי, זאת בנוסף לשלושת הרבנים הציוניים המכהנים. גם בארגון צהר נרתמו למשימה, וחיברו מסמך עקרונות לטובת חברי הגוף הבוחר

הבחירות למועצת הרבנות הראשית מתקרבות, ובציונות הדתית כבר תופרים חליפות: ועדה מיוחדת שהקימה המפד"ל לקידום מועמדות הרבנים מטעמה החליטה כי תפעל לבחירתם של רב העיר קריית שמונה, הרב צפניה דרורי, ורבה של שוהם, הרב דוד סתיו, כחברים במועצה החדשה, זאת בנוסף לשלושה רבנים ציוניים המכהנים כיום - שמואל אליהו, רצון ערוסי ויוסף גליקסברג.

 

ב-23 בחודש יבחרו 150 איש את חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל. מלבד שני הרבנים הראשיים ושלושה רבנים מהערים הגדולות, ייבחרו עשרה רבנים חדשים - חמישה אשכנזים וחמישה ספרדים. לקראת הבחירות מנסים במפד"ל להגיע ל'דיל' עם החרדים במסגרתו ימונה הרב דרורי, אולם ל-ynet נודע כי דווקא סיכוייו של הרב סתיו גבוהים, כאשר מרבית חברי הגוף הבוחר תומכים במועמדותו ובחירתו נראית מובטחת.

 

בוועדה שהקימה המפד"ל, בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי, ביקשו להציג את מועמדותו של רב העיר רמת גן, הרב יעקב אריאל, אולם זה סירב להכנס למירוץ. כזכור, בבחירות לתפקיד הרב הראשי שהתקיימו ב-2003 הפסיד הרב אריאל למועמד החרדים, הרב יונה מצגר. שם נוסף שהוזכר הוא הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת "מרכז הרב" ובנו של הרב הראשי לשעבר אברהם שפירא. רק בימים האחרונים נודע כי בכוונתו להתמודד, וחברי הוועדה טרם דנו בעניינו.

 

בוועדה חברים בין היתר ראש לשכתו של הרב מרדכי אליהו הרב שמואל זעפרני, ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה הרב יובל שרלו, וכן נציגים ממועצות דתיות ברחבי הארץ.

 

בכיר במפד"ל אמר ל-ynet: "החלטנו להילחם על מינוי רבנים מטעמנו, משום שלכולם ברור שהרבנות הראשית רלוונטית בעיקר לציבור הדתי לאומי והחילוני, בעוד החרדים לא מחשיבים אותה ולא סרים למרותה. דחפנו חמישה חודשים לקיום הבחירות, כעת נדאג גם שהרבנים הנכונים יישבו במועצה".

 

בתוך כך הודיע היום (א') ארגון רבני צהר על תמיכתו במועמדות הרבנים דוד סתיו ושמואל אליהו. בצהר אמרו כי הם רואים חשיבות רבה בשיתוף הפעולה בין השניים, יוצאי "מרכז הרב" המבטאים מגוון בקהילת הרבנים הציונית דתית. "בחירה בשניהם למועצת הרבנות הראשית היא בשורה שאינה רק טקטיקה לקראת בחירות" אמרו בארגון, "יש בה מופת לשיתופי פעולה עתידיים של מנהיגות ציונית דתית בכלל ושל מנהיגות רבנית בפרט".

  

עקרונות יסוד למועצת הרבנות הראשית

בארגון צהר ניסחו 11 עקרונות שלדעתם צריכים להנחות את חברי הגוף הבוחר, והם ממליצים להם לאמצם.

 

א. מועצת הרבנות הראשית לישראל צריכה להיות מורכבת מתלמידי חכמים, אשר עונים לקריטריונים הכתובים בתורה: "אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱ-לֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שׂנְאֵי בָצַע". הם צריכים לפעול לאור דרישות התורה מדיינים: "לֹא תַכִּירוּ פָנִים בַּמִּשְׁפָּט כַּקָּטֹן כַּגָּדֹל תִּשְׁמָעוּן לֹא תָגוּרוּ מִפְּנֵי אִישׁ".

 

ב. מועצת הרבנות הראשית צריכה לפעול מתוך גישה כלל ישראלית. היא יונקת את סמכותה ממסורת ישראל ההלכה, ומהציבור שמינה אותה לתפקידה, ופועלת מתוך הכרה במדינת ישראל ובמוסדותיה.

 

ג. מועצת הרבנות הראשית צריכה לעסוק במגוון התחומים הקשורים באופייה היהודי של מדינת ישראל: למן התשתית המוסרית והחברתית היונקת מתורת ישראל ומוסר הנביאים ועד לתחומים ההלכתיים המובהקים של בין אדם למקום. כל אלה מתוך גישה כלל ישראל, והליכה בדרכם של בית הלל.

 

ד. מועצת הרבנות הראשית צריכה לקדם את אהבת ישראל מחד גיסא, ואת אהבת ה"זר" מאידך גיסא.

 

ה. מועצת הרבנות הראשית צריכה לפעול לבניית תהליך גיור על פי ההלכה, המקרב את אלה שהצטרפו לחברה הישראלית ועלו לארץ, מתוך אחריות כלל-ישראלית.

 

ו. מועצת הרבנות הראשית צריכה לפעול להעמקת זיקת היהודים לנישואים על פי ההלכה, ולמתן מענה למי שאינו יכול להקים את ביתו במסגרת ההלכה היהודית.

 

ז. מועצת הרבנות הראשית צריכה לפעול לשלילת האפשרות לנצל את הלכות הגירושין לשם השגת טובות הנאה שאין להם דבר עם הגירושין עצמם, ולפיתרון בעיית העגונות ומסורבות הגט לאור ההלכה.

 

ח. מועצת הרבנות הראשית צריכה להעמיד מערכת כשרות ממלכתית, ברמה הגבוהה ביותר, אשר תאפשר לכל יהודי לצרוך מוצרי מזון כחלק מהשרות שהרבנות מגישה לציבור.

 

ט. מועצת הרבנות הראשית צריכה לייעץ לכנסת ישראל בתחומי פעילותה השונה, בדרך שתאפשר לכנסת ישראל לקדם את זהותה היהודית של המדינה בלי לפגוע ביסודותיה הדמוקרטיים.

 

י. מועצת הרבנות הראשית צריכה להיות שותפה בכל התחומים האתיים של מדינת ישראל, ולקדם את העמידה בקריטריונים אתיים של כל מערכות המדינה: ההנהגה, הרפואה, התקשורת, הכלכלה וכדו'.

 

יא. מועצת הרבנות הראשית צריכה לטפח מערכת לימוד תורה המונית רחבה, המיועדת לכלל הציבור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
הרב סתיו. סיכויים גבוהים
צילום: גבי מנשה
באדיבות ישיבת ההסדר קריית שמונה
הרב דרורי. תהיה הסכמה?
באדיבות ישיבת ההסדר קריית שמונה
צילום: פייר תורג'מן
סלומינסקי. המושך בחוטים
צילום: פייר תורג'מן
מומלצים