שתף קטע נבחר

רמון: הפרקליטות פועלת נגד רצון העם

בכנס שעסק בהאזנות הסתר, תקף השר חיים רמון בחריפות את הפרקליטות: "היא בעצם רצתה לסכל את רצון העם שאני אהיה שר המשפטים". הוא שאל מדוע לא הועמד איש לדין באשמת רשלנות, בעקבות ניהול התיק נגדו

סגן ראש הממשלה, השר חיים רמון, תקף הערב (יום ד') חזיתית את המשטרה ובעיקר את הפרקליטות בכנס בנושא האזנות סתר שנערך בתל-אביב: "הפרקליטות בעצם רצתה לסכל את רצון העם שאני אהיה שר המשפטים". הוא תקף את הפרקליטות גם על הימשכות ההליכים נגד ח"כ אביגדור ליברמן. בעיני הפרקליטות, טען רמון, "חוקי הכנסת הם בגדר המלצה".

 

בכנס שנערך בבית הפרקליט בתל-אביב, ביוזמת ועד מחוז תל-אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין, אמר רמון כי הפרקליטות היא הגוף היחיד במדינה שאין עליו פיקוח. "גוף זה יכול לעשות מה שהוא רוצה, מתי שהוא רוצה. זה הגוף הכי חזק במדינה. לפעמים כותב בית המשפט דברים קשים על הפרקליטות, מישהו עושה משהו בנידון?".

 

לדברי רמון, כאשר הוא התמנה למשרד המשפטים וניסה לעשות רפורמות, הוא רצה למנות נציב קבילות ותלונות בנוגע לפרקליטות, אך בפרקליטות התנגדו נחרצות. לדבריו, בתיק שבגינו הורשע קבע בית המשפט כי היתה רשלנות ממשית: "למה לא העמידו אף אחד לדין על כך, על מה העמידו לדין בפרשת רמדיה? על רשלנות. התיק שלי היה התיק הכי פשוט בעולם והיו בו הכי הרבה תקלות בעולם, ואצל מיטב החוקרים הכי טובים והכי מצטיינים. בתיק הזה עושים רשלנות רבתי? מוזר, מוזר מאוד ויותר מוזר שאחר כך לא קורה כלום. 

 

"אם בתיק של שר משפטים מכהן קורים דברים כאלה ואף אחד לא נותן את הדין על כך, אז אפשר לעשות זאת לכל אחד. הפרקליטות מסתובבת בתחושה שעשינו זאת למישהו חזק, ניצחנו, ננצח עם כל אחד".  לדבריו, "כאשר מעלים את כל התלונות האלה, טוענים בפרקליטות שזו מתקפה על הדמוקרטיה ועל שלטון החוק. זה הדבר הכי מגוחך ששמעתי". רמון גם התייחס לתיקון לחוק יסוד השפיטה של שר המשפטים, דניאל פרידמן, שעבר בממשלה. הוא סיפר כי לפני שפרש אהרן ברק מכס נשיא בית משפט העליון, הוא ביקש מרמון שיחוקק את החוק בכנסת למעט הבדל אחד. 

 

רמון תקף את הימשכות ההליכים נגד אביגדור ליברמן, שתיק החקירה נגדו נפתח ב-99'. "הפרקליטות פוגעת בזכותו של העם לבחור את ליברמן להיות שר המשפטים או השר לביטחון פנים. מונעים זאת ממנו. אין בחוק דבר כזה. אולם לפרקליטות זה לא חשוב, הם עושים קודם כל חקירות בלתי נגמרות". לדבריו, כך קרה גם לרפאל איתן, רובי ריבלין, יעקב נאמן.

 

הוא תקף גם את החלטת היועץ המשפטי, מני מזוז, לפסול את מועמדותו של יואל לביא לראש מינהל מקרקעי ישראל, משום שלביא אפילו לא זומן לחקירה.

 

"רמון היה בשורה גדולה"

בתגובה לטענות לפיהן הפרקליטות והמשטרה תפרו תיק לשר חיים רמון, אמר היום פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, בפעם הראשונה כי "האגדה הזו שרמון היה בשורה רעה לפרקליטות היא שטויות".

 

לדברי אברבנאל, רמון היווה בשורה גדולה לקהילה המשפטית, לכן הייתה זו בשורה קשה לפרקליטות, כאשר התברר שיש תיק נגדו. "התחושה בפרקליטות הייתה קשה, כיוון שרמון היה זה שאמור היה להצעיד את הפרקליטות קדימה", הסביר.

 

"המחשבה שמישהו בפרקליטות או במשטרה רצה לתפור לו תיק היא שטויות", הבהיר אברבנאל. "לרמון היתה הרמוניה מלאה עם צמרת משרד המשפטים, שכללה את פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. רמון דיבר בשפה של צמרת משרד המשפטים, לא היה לו ויכוח איתם, אלא להיפך, היתה לו איתם הרמוניה מלאה, ולכן לא מובנות הטענות כאילו מישהו תפר לו תיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים