שתף קטע נבחר

יוזמה: האזנות סתר רק באישור נשיא בימ"ש מחוזי

חבר הכנסת מנחם בן-ששון, שעומד בראש ועדת החקירה לבחינת האזנות הסתר, מציע לבצע שורה של תיקוני חקיקה בנושא. לדבריו, יש לכפות על המשטרה לדווח לבית המשפט על יעילות ההאזנות

פרשת האזנות הסתר למשנה לראש הממשלה השר חיים רמון, עשויה להוביל לשינוי חקיקה, שיקשה על המשטרה להאזין לטלפונים של חשודים. יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית להאזנות הסתר ח"כ מנחם בן-ששון (קדימה) מתכוון להציג מחר (ד') מספר המלצות לתיקוני חקיקה שמטרתם להקשיח את התנאים ולהגביר את השקיפות בתחום ההאזנות.

 

הוועדה שבראשה עומד בן-ששון, הוקמה בעקבות פרשת האזנות הסתר לרמון, ובתקופה הקרובה היא צפויה לפרסם את מסקנותיה. לדברי, בן-ששון המלצות ועדת החקירה הפרלמנטרית יתמקדו בשלבים הראשונים לפני הוצאת צו להאזנת סתר.

 

בין ההמלצות שנידונו בוועדת החקירה מוצע לחייב את המשטרה לתעד בפרוטוקול את דיוניה הקודמים להגשת בקשה לבית המשפט בנוגע להאזנת סתר. כמו כן, מההמלצות עולה כי המשטרה תצטרך לציין מראש שמות של מואזנים פונטציאלים. מדובר באנשים אותם ישמעו החוקרים כתוצאה מההאזנה שאושרה בבית המשפט.

 

בן ששון מציע גם לחייב את היחידה החוקרת להגיש את הבקשה להאזנה לבית המשפט על-פי כללי הסמכות המקומית. "כיום החוקרים אינם מוגבלים גיאוגרפית ובאפשרותם להפנות את הבקשה לכל אחד מבתי המשפט המחוזיים הפרושים ברחבי הארץ, מה שעלול להוביל לבחירת בית המשפט הנוח עבורם", הסביר בן-ששון.

 

"למנוע מהמשטרה לבחור את השופט"

בנוסף, ממליץ בן-ששון כי הסמכות לדון במתן האזנות סתר תהיה בידי נשיאי בתי המשפט המחוזיים בלבד. "מטרת התיקון כפולה", מסביר בן-ששון, "האחת - למנוע מהמשטרה אפשרות לבחור את זהות השופט שידון בבקשה והשנייה הבטחה כי הבקשה תידון בפני שופט שהוא בעל המומחיות הרבה ביותר בנושא".

 

פרט לכך, מוצע כי בקשות להארכת צו האזנת סתר יובאו לדיון בפני אותו שופט שחתם על הצו המקורי. בן ששון מציע עוד כי המשטרה תעביר לבית המשפט דיווח בדבר יעילותה של ההאזנה שבוצעה.

 

"אני מקווה שחברי הוועדה יקבלו את המלצותי ושאלה תתורגמנה בעתיד לתיקוני תקיקה", אמר בן-ששון, "מדובר במתווה לשינוי החוק, שנולד מדיון ארוך, מסודר וענייני בתופעה שצריכה להדאיג את האוכלוסיה כולה".

 

הוא הוסיף, "המסקנה הברורה העולה מדיוני ועדת החקירה היא כי יש לתקן את החוק לאורכו ולרוחבו, על-מנת שהשימוש בהאזנות סתר ייעשה לתכליות ראויות בלבד ותוך הפעלת ריסון עצמי. יחד עם זאת, צריך לזכור כי במקרים רבים אין תחליף לאמצעי זה והוא נחוץ לצורך מאבק יעיל בפשיעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חקירתו הובילה את הצעות התיקון. חיים רמון
צילום: גיל יוחנן
"לתקן את החוק", בן ששון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים