שתף קטע נבחר

עימות עם מתנחלים: חייל ננשך - חברו שבר אצבע

חיילים ואנשי המנהל האזרחי הגיעו למאחז יד יאיר, על מנת להחרים ציוד לבנייה בלתי חוקית. אחד המתנחלים ניקב את צמיגי הרכב של הפקחים ומתנחל אחר שיסה את כלבו בחיילים. בהמשך, ניסו מתנחלים לפרוץ למוצב צה"ל בטלמון. גורמים בצה"ל: נחצה קו אדום. ועד מתיישבי בנימין: המ"פ נהג לפי דעותיו הפוליטיות

חיילי צה"ל שוב על הכוונת? שלוש תקריות אלימות אירעו אתמול ברחבי יהודה ושומרון, בשתיים מהן היו מעורבים חיילי צה"ל ומתנחלים. התוצאה - שני חיילים פצועים באורח קל - אחד מהם מנשיכות כלב - וצמיגי רכב מנוקבים. למרות זאת, התקריות האלימות לא בוצעו מעצרים בקרב המתנחלים.

 

התקרית הראשונה אירעה בשעות הצהריים לאחר שאנשי המנהל האזרחי וחיילי צה"ל הגיעו למאחז יד יאיר שבמחוז בנימין, על מנת להחרים ציוד שלטענתם משמש לבנייה בלתי חוקית.

במאחז התפתח עימות ביו הפקחים והחיילים לבין עשרות מתנחלים, במהלכו לטענת צה"ל ניקב אחד המתנחלים את צמיגי הרכב של המנהל האזרחי.

 

בנוסף, הורה אחד המתנחלים לכלבו לתקוף את אחד החיילים. החייל, שנפצע קל מהנשיכות, קיבל טיפול רפואי ואילו הכלב הועבר להסגר. בנוסף, שבר חייל אחר אחת מאצבעותיו במהלך העימות. הרוחות במאחז נרגעו לאחר שלמקום הוזעקה המשטרה.

 

זמן קצר לאחר מכן דיווח צה"ל כי מתנחלים מאזור יצהר שבשומרון ירדו אל כביש סמוך והחלו ליידות אבנים לעבר כלי רכב פלסטינים. הפלסטינים השיבו בהשלכת אבנים לעבר המתנחלים. חיילים שהוזעקו למקום הפרידו בין הצדדים עד שהרוחות נרגעו לבסוף.

 

בערב: "פעולת נקמה" ליד טלמון

בשעות הערב המאוחרות הגיעו כ-40 מתנחלים אל מוצב של חיילי מילואים ליד ההתנחלות טלמון, שממערב לרמאללה. המתנחלים תקפו את חיילי המילואים, ניסו להיכנס למוצב ושיבשו את אספקת המים במקום. חיילי המילואים ניסו להדוף את המתנחלים, אשר כינו אותם "נאצים".

 

גורמים בצה"ל אמרו כי מדובר באירועים חמורים מאוד וכי צה"ל רואה בחומרה כל אירוע בו תוקפים אזרחים את חיילי צה"ל השומרים על ביטחונם. לדברי הגורמים, "נחצה קו אדום" בשורת התקריות הללו וצה"ל מתכוון למצות את הדין עם מי שהשתתף בהפרות הסדר. אנשי המנהל האזרחי הגישו תלונה במשטרה.

 

ועד מתיישבי בנימין התייחס לתקרית ביד יאיר והודיע כי "האחריות המלאה לאירוע ולפצועים מוטלת על צה"ל והמנהל האזרחי, בגלל האלימות הברוטאלית בה נקטו.

מ"פ המילואים שהגיע למקום כנראה שכח להשאיר את דעותיו הפוליטיות בבית. החיילים תקפו נערים בקתות רובים, גרמו נזק לגנרטור ולמיכל מים".

 

לדברי המתנחלים, התקרית במוצב סמוך לטלמון אירעה בעקבות הפגנה שהתקיימה סמוך לבסיס נגד החלטת המ"פ לסגור את הכביש המוביל לגוש טלמונים בדיוק בשעה בה התושבים חוזרים מעבודתם. לדבריהם, המ"פ הורה על סגירת הכביש במחאה על התקרית שאירעה מוקדם יותר ביד יאיר.

 

ארגון זכויות האדם "יש דין" התייחס לאירועים אתמול בשומרון והודיע כי תקיפת החיילים על ידי מתנחלים היא "מקרה חמור החושף את המדיניות בה החליטו לנקוט גורמים מקרב המתנחלים, מדיניות של טרור יהודי. הצבא והמשטרה הפכו קורבן לאזלת ידם לאכוף את החוק על אזרחים ישראלים בגדה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימות אלים ביד יאיר (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים