שתף קטע נבחר

המתנחלים אחרי יצהר: נקבע "תג מחיר" לפינויים

אחרי יום של עימותים בשומרון מבטיחים המתנחלים להגיב לכל פינוי, ואולם עיקר הזעם שלהם מופנה כלפי ההתנהלות התקשורתית של צה"ל. לטענתם, לא זו בלבד שהמשטרה אישרה שהמתנחל, שנעצר כי חטף נשק, היה ב"סכנת חיים ממשית" - גם הדיווח על כך שסכין הוצמדה לצווארו של חייל היה מסולף

המתנחלים מתחו אמש (ה') ביקורת קשה נגד התנהלותו של צה"ל - בעיקר התקשורתית - באירועים האלימים בשומרון. לטענתם, הודעות צה"ל על אלימות קיצונית כלפי חיילים לא היו נכונות והוציאו את דיבתם רעה. במקביל הם מבטיחים: לא נפסיק להיאבק - "אנחנו לא שק החבטות של צה"ל".

 

איתי זר, תושב חוות גלעד, אמר כי מעתה ייקבע "תג מחיר" לפינויים: "בכל פעם שיתבצע פינוי כלשהו - ולא משנה אם מדובר באוטובוס, קרוואן או מאחז קטן - נגיב".

 

שורת אירועים אלימים נרשמה אתמול בשומרון, לאחר שאוטובוס פונה על ידי אנשי המנהל האזרחי בסיוע המשטרה ממאחז עדי-עד. פלסטינים טענו כי כ-150 מתנחלים תקפו חקלאים בכפר בורין, יידו אבנים, העלו באש שטחים חקלאיים וגרמו נזקים למטעים ולרכוש.

 

במהלך היום דיווח צה"ל כי שני מתנחלים נעצרו לאחר שאחד מהם חטף נשק מחייל וירה באוויר. במקרה אחר דווח כי מתנחל הצמיד סכין לצווארו של חייל בחוות גלעד, איים עליו, חטף ממנו את הקסדה - ונמלט. אלא שהמתנחלים זעמו הלילה על הדיווחים וטענו כי תיאור האירועים רחוק מן האמת.

 

לאחר חקירת המשטרה שוחרר המתנחל שחטף נשק מהחייל. זאת, לאחר שחוקרי המשטרה השתכנעו שהיה ב"סכנת חיים ממשית" ולקח את הנשק כדי להבריח את הפלסטינים שתקפו אותו כשנסע במקום. גם בנוגע לאירוע שבו לכאורה איים מתנחל על חייל אמרו המתנחלים כי למיטב ידיעתם, החייל הודה לבסוף שלא הוצמד לו סכין - אלא שהרגיש מאוים ונלקחה ממנו הקסדה. מצה"ל נמסר כי: "כלל האירועים שהיו היום ייבדקו בצבא". גורם צבאי הבהיר אמש כי למרות שבשיחה עם כתבים נמסר כך שהוצמד סכין לצווארו של חייל, בהודעה רשמית שיצאה מאוחר יותר כל שנכתב היה שהוא "אוים בסכין".

 

מקווים שהצבא יתעשת

זר סיפר על ההשתלשלות האירועים בחוות גלעד: "באחת בצהריים הגיעו לחווה שתי מכוניות של נשים שנסעו מיצהר, הן היו נסערות. אחת מהן הייתה עם דם על הפנים וחלון קדמי מנופץ כתוצאה מהשלכת אבנים. הן היו עם תינוקות וילדים, ובנס לא נפצעו. הנשים סיפרו כי יידו עליהם אבנים ליד צומת יצהר, והחיילים במקום לא הגיבו".

 

"תושבי החווה הנסערים נסעו לשם - וגם לעברם הושלכו אבנים. כשהם יצאו להגיב, קפצו עליהם אנשי מג"ב, ואמרו להם שהם מעוכבים. באותו רגע פגעה אבן באחת המכוניות. החבר'ה חזרו לחוות גלעד ובינתיים הגיעו לשם עשרות ערבים מכיוון הכפר פרעתה, שהתקרבו לחווה. בכניסה עמד רכב 'ספארון' של צה"ל שחסם את הכניסה, והתושבים ביקשו להיכנס. הצבא התעקש לא לתת לעבור, התפתח עימות בין הצדדים שבמהלכו מישהו חטף לחייל קסדה. אחד האנשים איים לפנצ'ר לחייל את הגלגלים ושעה אחר כך הודיעו שהוא הצמיד לו סכין לצוואר".

 

זר סיכם: "כואב לנו שהצבא, במקום לשמור על בטחוננו, מפחד לבצע ירי לעבר הערבים הפורעים וממש מסכן את חיינו

בכך. אנחנו אוהבים את הצבא, משרתים בצבא ומקווים שצה"ל יתעשת ויילחם באויבים בלי פשרות".

 

מטה "חומש תחילה" מסר אתמול בצהריים: "אנחנו מצפים מדובר צה"ל שיפרסם התנצלות על האמבוש התקשורתי הרשלני שעשה לאזרח, שכל עוונו הסתכם בנסיון להגן על חייו מנסיון לינץ'".

 

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), אמר כי ידרוש משר הביטחון והרמטכ"ל "לחקור את האירוע ולהסיק מסקנות אישיות נגד אלו שהיו אחראים לתקיעת ריב מיותר בתוך החברה הישראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכונית המתנחלים שהותקפה
באדיבות מטה חומש תחילה
צילום: הרב אריק אשרמן
כוחות הביטחון ביצהר
צילום: הרב אריק אשרמן
מומלצים