שתף קטע נבחר

אולמרט: העברת השלטון תעשה בצורה אחראית

באירוע לרגל השנה החדשה, התחייב שוב ראש הממשלה להתפטר אחרי בחירת יו"ר חדש לקדימה. אולמרט דיבר גם על המשא ומתן עם הפלסטינים - הביע אופטימיות שהסכם יושג עוד השנה, והדגיש: "טרם התחלנו במו"מ על ירושלים"

נאום פרידה? בצל המלצת המשטרה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה ופחות משבוע לפני הפריימריז, התכנסו הערב (יום ה') בכירי קדימה בכפר-המכביה, כדי להרים כוסית לקראת השנה החדשה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושרת החוץ, ציפי לבני, התקבלו על-ידי חברי המפלגה במחיאות כפיים סוערות.

 

 

לפני שעלה לנאום, אולמרט התלוצץ עם מי שישב לידו ולחש באוזנו: "תאר לך שאני עולה עכשיו ואומר להם שהחלטתי להתמודד". כשדיבר ברצינות מעל הבמה, פתח באזכור תאונת המסוק אתמול והביע את השתתפותו בצער משפחות ההרוגים. לאחר מכן התייחס למפלגתו. "ברור לכל שקדימה היא עובדה קיימת ומפלגה חיה ופועלת שיש בכוחה להנהיג את המדינה לאורך שנים רבות", אמר.

 

בהתייחסו לפריימיריז במפלגה, אמר: "אני משקיף מהצד. הודעתי מהרגע הראשון שלא אהיה חלק מהתמודדות הרצינית לבחור יו"ר חדש למפלגת קדימה. יש לנו מועמדים מצויינים ואני מבטיח למי שייבחר שיתוף פעולה מלא, כמו שהתחייבתי מהיום הראשון, כדי להצעיד את קדימה ואת הממשלה בדרך שאנחנו מאמינים בה. כפי שאמרתי אחרי בחירת יו"ר חדש לקדימה אתפטר מתפקידי ואמליץ לנשיא המדינה על המועמד שייבחר לתפקיד ראש הממשלה".

 

הוא הדגיש כי דיבר בלשון זכר, אך התכוון לכל המועמדים. אולמרט, שהאירוע הפך למעשה למסיבת פרידה ממנו, הבטיח כי "העברת השלטון תעשה בצורה אחראית וממלכתית - כמו שהשתדלתי לנהוג לכל אורך הדרך". במהלך הנאום, כמעט נחנק מספר פעמים מהתרגשות.

 

לבני הייתה בין המריעים לאולמרט, ולה עצמה לא מחאו כפיים - מכיוון שלא נאמה. ובכל זאת, שרת החוץ טרחה להסתובב בקהל, לעבור שולחן שולחן, להתחבק ולחבק. אייל ארד צפה מן הצד על תהליך ההפשרה של הקליינטית שלו, ועקב אחרי כל תנועה.

 

סיכום המשא-ומתן

ראש הממשלה התייחס גם למשא ומתן עם הפלסטינים. "התקדמנו באופן משמעותי, אם כי לא בכל הסוגיות ולכן טרם התחלנו לדבר על משא ומתן על ירושלים. אמרנו שזה יהיה החלק האחרון - אמרנו וכך גם ננהג. אני מאמין שנוכל להגיע עד סוף שנת 2008 להסכם שישמור על מדינת ישראל מעתה ועד עולם", אמר ראש הממשלה.

 

הוא גם סיפר על המשא ומתן עם סוריה: "אנחנו מנהלים משא ומתן עקיף לשלום עם סוריה. המשא ומתן מנוהל באחריות ובשיקול דעת ונהנה מגיבוי מוחלט של מערכת הביטחון של ישראל. לא הבטחתי לנשיא אסד כל הבטחה. המסר שלי היה ברור - אני יודע מה אתה רוצה, אתה יודע היטב מה אני רוצה - בו נשב ונדבר על זה. ישראל מחויבת למשא ומתן עם סוריה ואנחנו נמשיך למצות את הסיכוי לשלום ולנורמליזציה עם שכנתו לצפון. הבסיס למשא ומתן הוא עקרונות ועידת מדריד בשנת 1991 עם ראש הממשלה יצחק שמיר ועם הליכוד על כל מרכיביו".

 

הוא גם התייחס לחיילים החטופים, אלדד רגב ואודי גולדווסר, שגופותיהם הוחזרו על-ידי חיזבאללה ולגלעד שליט. "גלעד חי. אם תיפול שערה משערות ראשו - חמאס ישלם את המחיר.

 המחיר יהיה קשה וכואב ולא יימנע מאיתנו להמשיך לנסות. אתמול ניהלנו דיון משמעותי בעניין - ואני מקווה שהעניינים יבשילו בזמן קרוב ככל האפשר".

 

קודם לכן פנתה יו"ר הכנסת, דליה איציק, לאולמרט ואמרה: "אדוני ראש הממשלה, זה לא כנס פרידה ממך. בקדימה אוהבים אותך מאוד. אף אחד לא יקח ממך את הישגיך בביטחון, כלכלה, חינוך ורווחה. אני מקווה שאחרי הפריימריז תוקם ממשלת חירום לאומית".

 

אפשרות: חיים אורון יהיה שר האוצר של לבני

בתוך כך, עלתה לאחרונה אפשרות מעניינת בממשלה האפשרית שתקים ציפי לבני, אם תיבחר ביום רביעי. בכירים בקדימה, המקורבים לשרת החוץ, אמרו ל-ynet כי הם אינם פוסלים אפשרות שזו תציע ליו"ר מרצ, חיים אורון, את תיק האוצר - כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני העתידי.

 

שר האוצר הנוכחי, רוני בר-און, ימונה במקרה כזה לתפקיד שר החוץ. לפי הבכירים, בר-און מעוניין בתפקיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. יתפטר
צילום: ירון ברנר
מומלצים