שתף קטע נבחר

לא שורפות חזיות - מונעות איתן סרטן

במקום לזרוק לפח חזיות שאינן בשימוש, ניתן להמיר אותן בתרומה למרפאה קהילתית, המעניקה טיפולים גופניים ונפשיים לנשים או נערות הלכודות בזנות או מצויות בסיכון להיחשף לאלימות, תקיפה מינית, ושימוש בסמים. פמיניזם צרכני חדש

במסגרת פרויקט צרכני-חברתי חדש, מוזמנות נשים למסור חזיות שאינן בשימוש ולממן בעזרתן בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד לנשים ולנערות הלכודות בזנות. המבצע נערך בשיתוף מרפאת לוינסקי לגילוי מוקדם של סרטן השד בקרב נשים אלו.

 

הפרויקט "לא שורפות חזיות", יתקיים בחנויות האופנה 'comme il faut', אליהן מוזמנות נשים להגיע עם חזייה שאינה בשימוש, ולקבל עבורה זיכוי בשווי 150 שקל לרכישת פריט אחד מקולקציית החורף. בתמורה לכל חזייה שתוחזר לחנות, תתרום החברה 50 שקל למימון הבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד. בדיקות אלו, לא נעשו עד כה במסגרת פעילות המרפאה וקיים צורך ממשי בהפעלתן ומימונן.

 

מרפאת לוינסקי היא מרפאה קהילתית השייכת למשרד הבריאות. המרפאה מפעילה מרפאה ניידת ומעניקה טיפולים גופניים ונפשיים לנשים או נערות הלכודות בזנות או מצויות בסיכון להיחשף לאלימות, תקיפה מינית, שימוש בסמים וכל פעילות עבריינית הכרוכה בניצולן. המרפאה מטפלת בכלל הנשים ללא הבדל דת גזע וגיל, מתוך כבוד אליהן ורצון לשנות את הדינאמיקה החברתית הקשורה בניצולן.

 

צוות ניידות המרפאה מפעיל מגוון של התערבויות לצמצום נזקי הזנות ברחוב ובבתי הבושת, מתוך כוונה לסייע להן ללא תנאי, בכל שלב בו הן נמצאות ומתוך שאיפה ללוות אותן בדרכן אל מחוץ לעולם הזנות.

 


למה בעצם שרפו חזיות?

"המונח 'שריפת חזיות' הוא מיתוס שדבק עם השנים בנשים פמיניסטיות. מקורו בהפגנת נשים שהתקיימה נגד תחרות היופי "מיס אמריקה" בנובמבר 1968, באטלנטיק סיטי, ארה"ב. שיא האירוע שהתרחש מחוץ לאולם התחרות, היה הצבת פח אשפה, לתוכו השליכו הנשים חפצים שסימלו בעיניהן את הדיכוי הנשי: ריסים מלאכותיות, נעלי עקב, גיליונות  "פלייבוי", מטליות כלים, רולים לשיער, מחוכים וחזיות. העיתונים למחרת קבעו ש"הנשים המשוחררות שרפו חזיות", וכך נולד המיתוס המלווה את הפמיניזם עד היום.

 

"אנו רואות בפרויקט ביטוי לתפיסת העולם הפמיניסטית שמובילה את החברה ולנכונות שלה להמשיך ולהעז בטיפול בנושאים, שאינם נמצאים על סדר היום", מסבירה סיביל גולדפיינר, בעלים ומנכ"לית של חברת האופנה comme il faut. "קבוצת האוכלוסייה של נשים הלכודות בזנות, הוא נושא שטרם זכה להתייחסות ולטיפול מהותי, על אף ההיקף הנרחב של צרכנות הזנות בארץ. הפרויקט למען נשים הלכודות בזנות, נבחר היות והוא נושא פמיניסטי מובהק, המבטא את המאבק להוקיע את יחסי הכוח הפטריאכלים המוטמעים בחברה, כשהזנות מייצגת את הפן הקיצוני ליחסי הכוחות הללו". מסכמת גולדפיינר.  

 

מארגני המבצע התחייבו כי במידה והסכום שיצטבר מהעברת החזיות יהיה גבוה מהסכום הנדרש לבדיקות, תיתרם יתרת הסכום לטובת נשים שורדות זנות.

 

• המבצע יתקיים עד 31.10.08 בבתי comme il faut בארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים