שתף קטע נבחר

מושתלת כליה מתה מוחית - המשפחה מסרבת לתרום

כשמקבלים נותנים? לא תמיד. חולה בת 70, שעברה בעבר השתלת כליה שהצילה את חייה, לקתה בארוע מוחי והיא כעת במצב של מוות מוחי. למרות שניתן לתרום את ריאותיה לחולה אנוש, רב של חב"ד, ששעותיו ספורות אם לא יקבל ריאות חדשות, מסרבת המשפחה לתרום את אבריה

חייהם של אלפים בישראל ניצלים בזכות תרומות אברים. אחת מהם היא אישה בת 70 שעברה השתלת כליה לפני שנתיים, שהצילה את חייה. לפני מספר ימים לקתה אותה אישה בשבץ והיא כעת מתה מוות מוחי. עתה, לאחר שנתבקשו בני משפחתה לתרום את אבריה, נדהמו אנשים בית החולים לשמוע כי המשפחה מסרבת, לאחר שרב המשפחה מבני ברק הטיל וטו על ההשתלות.

 

החולה, המאושפזת בבית חולים במרכז הארץ, לקתה באי ספיקת כליות, ועברה לפני כשנתיים השתלת כליה שעברה בהצלחה. לפני ימים אחדים לקתה בשבץ, והיא הוגדרה במצב של מוות מוחי. על-פי מידע שהגיע לידי ynet מגורמים בבית החולים, לאחר שהובהר למשפחתה כי אין סיכוי להצילה, פגשה אותם מתאמת ההשתלות של בית החולים.

 

בשיחה עם המשפחה, על-פי אותו מקור בבית החולים, נדהמה המתאמת כאשר בנה של האשה הביע סירוב להשתלת אברים מגופה של אמו, בטענה שהרב של המשפחה מבני ברק (פרטי הרב שמורים במערכת - א.ג.), מתנגד לתרומת האברים. המדובר ברב הידוע בסירובו לתרומות אברים. לאחר שהרב שוחח עם בנה של המושתלת, שיכנע אותו להתנגד לתרומת האיברים. בהמשך, שיכנע הבן את יתר בני המשפחה לסרב לתרומת האיברים מגופה של אם המשפחה.

 

חרף גילה של האישה התברר כי ניתן להשתיל מגופה את ריאותיה. בשעות אלה ממש נאבק חולה אחר על חייו, רב מחב"ד, לאחר שלקה במחלת פיברוזיס ריאתי. רופאיו צופים כי נותרו לו ימים ספורים לחיות, אם לא יעבור השתלת ריאות דחופה בשעות הקרובות.

 

חותמים עכשיו:

 

פרויקט תורמים לחיים:

 

לידי ynet הגיע מידע שצוות מתאמי ההשתלות ניסה לשוחח עם הרב המתנגד להשתלה, אשר אף

שמע על הרב החולה הזקוק נואשות להשתלה, אולם זה עמד בסירובו לאשר למשפחה לתרום את אברי האם.

 

"זוהי כפיות טובה לשמה", אומר הערב (ה') ל-ynet רופא בכיר מבית החולים בו מאושפזת האישה, "היא קיבלה השתלת כליה בעצמה, וכעת משפחתה אינה מוקירה תודה למה שהציל למעשה את חייה לפני שנתיים. אצלנו מושתלים אנשים מכל השכבות ומכל העדות, וגם אנשים חרדים באים לקבל השתלה. וכאן, רב חרדי שידוע בסירובו, שוב גוזר את דינם של חולים שזקוקים להשתלה. זה פשוט מזעזע ועצוב".

 

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של הרב או את תגובתה של המשפחה עד לפרסום הכתבה. מהמרכז הלאומי להשתלות סירבו להתייחס לפרטי הכתבה.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משפחת האישה שעברה השתלה בעבר מסרבת להציל חיים של אחרים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים