שתף קטע נבחר

סרקוזי: יש להרחיב את מועצת הביטחון וה-G8

בנאום בפני העצרת הכללית של האו"ם, אמר נשיא צרפת כי אי אפשר לשלוט בעולם של המאה ה-21 באמצעות מוסדות מהמאה ה-20. בהתייחס לישראל הבהיר: "אירופה לא תרשה לאיש לאיים על קיומה של ישראל, אך ללא מדינה פלסטינית לא יהיה שלום"

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אמר הערב (יום ג') בעצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק כי "אי אפשר לשלוט בעולם של המאה ה-21 באמצעות מוסדות של המאה ה-20. המעצמות של היום צריכות להצטרף למעצמות של מחר ולשאת יחד באחריות לענייני העולם. לכל אלה שמסתייגים מהרעיון - אבקש לומר להם שהרחבת מועצת הביטחון וה-G8 (מועדון שמונה המדינות המתועשות - ד.צ) אינו רק עניין של הגינות, אלא גם תנאי הכרחי לאפשר להם לפעול בצורה אפקטיבית".

 

בהתייחס לישראל אמר סרקוזי, המכהן גם כנשיא התורן של האיחוד האירופי, כי "אירופה אומרת לישראל כי היא ידידתה. היא לא תרשה לאיש לאיים על קיומה ותמיד תתייצב לצדה של ישראל במאבק בטרור. עם זאת, אירופה גם אומרת לישראל בכנות רבה כי לא יהיה שלום עד שתהיה מדינה פלסטינית ברת קיימא עם גבולות מוכרים".


"לפעול ולא להמתין" - סרקוזי הערב באו"ם (צילום: רויטרס)  

 

בהתייחס לאתגרים בהם ניצבת הקהילה הבינלאומית, אמר סרקוזי כי "אירופה נאמנה לערכיה ולאידאלים של דמוקרטיה וחופש. אירופה נאמנה לידידיה, אך מבקשת לפנות לכולם כדי לשרת את מטרות השלום והדיאלוג. בתקופה שהעולם שרוי בבעיות קשות באתי לומר כאן בשם אירופה, כי לנוכח הקשיים - יש לקהילה הבינלאומית אחריות פוליטית ומוסרית שעלינו לעמוד בה. אסור לשכוח - הסיבה שאנחנו כאן היא הטרגדיה הקשה ביותר שאירעה לאנושות", אמר סרקוזי בהתייחס למלחמת העולם השנייה.

 

"אירופה מאמינה כי היום חובתנו היא לפעול. אסור להמתין. יש לנו חובה לפעול ולא לסבול. אנחנו מתחילים לאמוד את התוצאות הטרגיות של המתנה ממושכת מדי. כדי להשיג שלום ולשים קץ לטרגדיה בדרפור - אסור לנו לחכות. כדי להילחם בטרור - אסור לנו לחכות. כדי לשים קץ למשבר המזון שבעטיו מתים גברים נשים וילדים מרעב - אסור לנו לחכות. כדי להיערך לעולם שאינו תלוי בנפט, כדי להילחם בהתחממות גלובלית, כדי להציל את האוקיאנוסים – אסור לנו לחכות. כדי להביא אתיקה לקפיטליזם הכלכלי – אסור לנו לחכות", סיכם נשיא צרפת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרקוזי. אסור לנו לחכות
צילום: רויטרס
מומלצים