שתף קטע נבחר

הפנטגון אישר מכירת מטוסי "חמקן" לישראל

משרד ההגנה האמריקני אישר מכירת 25 מטוסים מדגם F-35 לחיל האוויר, עליה סוכם סופית בפגישת הנשיא בוש וראש הממשלה אולמרט בוושינגטון בחודש יוני. העסקה, שעלותה נאמדת ב-15.2 מיליארד דולרים, כוללת אופציה לרכישת 50 מטוסים נוספים בשנים הקרובות

משרד ההגנה האמריקני אישר הערב (יום ג') את עסקת מכירתם של 25 מטוסי "חמקן" מדגם F-35 לחיל האוויר הישראלי. שווי העסקה, הכוללת אופציה לרכישת 50 מטוסים נוספים בשנים הקרובות, נאמדת ב-15.2 מיליארד דולרים.

 

הפנטגון מסר כי עסקת מכירת מטוסי הקרב לישראל "חיונית לאינטרסים של הביטחון הלאומי האמריקני ומטרתה לסייע לישראל לשמור על יכולות ההגנה האווירית שלה". על פי דיווח, הסוכנות לשיתוף פעולה ביטחוני (DSCA) בפנטגון העבירה לקונגרס האמריקני הודעה על אישור העסקה וזו צפויה לקבל את אישור המחוקקים תוך 30 יום, עוד בטרם הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-4 בנובמבר.

 

מטוסי F-35 מיוצרים על ידי חברת "לוקהיד-מרטין" וצפויים לשפר משמעותית את יכולת הגנת אוויר-אוויר ואוויר-קרקע של ישראל. בשלב ראשון תקבל ישראל 25 מטוסים ולאחר מכן 50 מטוסים שחלקם מדגם משופר, המאפשר המראה ונחיתה על מסלולים קצרים ונחיתה אנכית. כל המטוסים יצויידו במנועים של מטוסי F-135 או F-136. דובר חברת לוקהיד-מרטין, טום ג'ורקובסקי, בירך על אישור העסקה ואמר: "זו תהיה המכירה הבינלאומית הראשונה של ה-F-35 וזה יהיה צעד ראשון חשוב בהרחבת שותפות השימוש במטוס מחוץ לגבולות ארה"ב".

 

בתחילת החודש אישר הפנטגון שלוש עסקאות אמצעי לחימה עם ישראל בהיקף של כ-300 מיליון דולרים. גורמי ביטחון ישראלים הגיעו לוושינגטון ודנו עם עמיתיהם האמריקנים באישור העסקאות שנועדו לשמור על יתרונה הצבאי של ישראל ולוודא שידע טכנולוגי מתקדם לא יועבר למדינות נוספות.

 

המטוסים יצויידו בטכנולוגיה ישראלית

לפני כחמישה חודשים אמר בוב טרייס, נציג חברת לוקהיד-מרטין, במהלך ביקור בישראל כי להערכתו אספקת מטוסי F-35 לחיל האוויר תחל בסוף 2013 או בתחילת 2014. הוא אמר כי הרכישה תכלול גם שלושה מטוסי הרקולס שהראשון מבניהם יגיע לארץ ב-2012 וכי בעתיד עשויה ישראל לרכוש עוד שני מטוסי הרקולס.

 

בדומה לעסקאות קודמות מסוג זה, ישראל תשלב במטוסים טכנולוגיות כחול-לבן לאחר הגעתם לארץ. לדבריו, הרכישה החדשה כוללת גם שלושה מטוסי הרקולס שהראשון מבניהם יגיע לארץ ב-2012. בעתיד עשויה ישראל לרכוש עוד שני מטוסי הרקולס.

 

החמקן הוא מטוס קרב משוכלל עם יכולות מתקדמות יותר ממטוס F-16, המשרת כיום את חיל האוויר. ההחלטה על ההצטיידות במטוס החדיש היא חלק "תוכנית תפן", במסגרתה אמור חיל האוויר לשדרג גם את מערך ההגנה שלו מפני טילים ורקטות, החל ממערכת נגד ירי קסאם ועד המשך פיתוח מערכות נגד טילי קרקע-קרקע ארוכי טווח.

 

עסקת רכישת מטוסי הקרב סוכמה סופית במהלך ביקורו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בוושינגטון. במהלך פגישתו עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הבטיח האחרון לראש הממשלה כי ארה"ב וישראל יפעלו יחד במקרה של התקפה איראנית וכי וושינגטון תעמוד לצד ישראל ותספק את הידע והאמצעים הדרושים להגנתה.

 

במהלך הדיונים חלה התקדמות גם בנושא האפשרות לרכישת מטוסי קרב מדגם F-22, הנחשבים למתקדמים מסוגם בעולם. עם זאת, ההסכמה האמריקנית לעסקת F-22 טרם ניתנה. בישראל מייחסים למטוס זה תכונות של "שובר שיוויון", בשל יכולותיו המתקדמות - והמאמץ בנושא צפוי להימשך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס F-35 (ארכיון)
צילום: לוקהיד מרטין
מומלצים