שתף קטע נבחר

דו"ח: גל אנטישמיות בעקבות המשבר הכלכלי

פורומים ובלוגים העוסקים במשבר הכלכלי מוצפים בהודעות אנטישמיות הקושרות את היהודים לקריסת בנקים. כך עולה מדו"ח שפרסמה הליגה נגד השמצה: "כאשר יש צרה או חוסר ודאות בכלכלה, יהודים הופכים השעיר לעזאזל"

הליגה נגד השמצה פרסמה אמש (יום ה') דו"ח שממנו עולה תמונה מדאיגה של עלייה תלולה בגילויי אנטישמיות בעקבות המשבר הכלכלי במשק האמריקני. מהדו"ח עולה כי חלה עלייה במסרים אנטישמיים בדיונים באינטרנט, העוסקים בענייני המשבר.

 

בין היתר, נכתבו הודעות בעלות אופי אנטישמי בפורומים ובבלוגים שעוסקים בקריסת בנק ההשקעות "ליהמן ברדרס" ומוסדות פיננסיים אחרים. במסרים, מואשמים היהודים כי הם שולטים בממשל האמריקני והם חלק מ"סדר יהודי עולמי", ולכן נושאים באשמה למשבר הכלכלי. הודעות דומות נכתבו גם באתרים ניאו-נאציים.

 

"היהודים חדרו לוול-סטריט ולממשל והרסו את ארצנו. יהודים הם חמדנים, כדורי רפש רקובים. הם אוהבים כסף. אין דת או אמונה כל-כך חסרת לב לקורבנותיה. הם מנצלים את השווקים כדי לעשות מיליארדים ואז מטייחים את מעשיהם כדי לאחז בעיניהם של משלמי המסים. אנו יודעים שכל המוסדות הכלכליים הגדולים מנוהלים על ידי יהודים", נכתב בין היתר.

 

מנהל הליגה נגד השמצה, אייב פוקסמן, אמר: "אנחנו יודעים מההיסטוריה המודרנית שכאשר יש משבר בכלכלה הבינלאומית - יש עלייה ברמת האנטישמיות, וזה מה שאנחנו רואים כעת. סיפורי המעשיות על יהודים וכסף תמיד נמצאים מתחת לפני השטח. כפי שראינו לאחר פיגועי 11 בספטמבר, כאשר יש צרה או חוסר ודאות בכלכלה, יהודים הופכים השעיר לעזאזל, וסיפורי הבדיה האנטישמיים מקבלים חיים חדשים".

 

למרות שרבים ממנהלי הפורומים מוחקים במהירות את ההודעות הגזעניות, רבות מהן נותרות מפורסמות בשל מספרן. במקרים רבים זכו ההודעות האנטישמיות לתגובות נזעמות מצד גולשים אחרים. אלה האשימו את כותבי ההודעות הגזעניות בצרות אופקים, חוסר סובלנות ושקרים.

  

"החדשות הטובות הן שהספקים, מנהלי הפורומים ואפילו הגולשים עצמם מגיבים במהירות בכל פעם שאנטישמיות זולגת לדיונים. במרבית המקרים ההודעות נמחקות במהירות, אך במקרים אחרים - בעיקר בקבוצות דיון בהן יש מספר רב של גולשים - הנזק נעשה עם הפרסום", אמר פוקסמן.


פורסם לראשונה 02/10/2008 22:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלטלה בשווקים
צילום: AP
פוקסמן. שעירים לעזאזל
מומלצים