שתף קטע נבחר

מחמוד, לולב כבר קנית?

"הרעיון להילחם בערביי ישראל על קיום המצוות שלנו הוא באמת גאוני. ערביי ישראל? בבקשה, שיקיימו את תורת ישראל, אם הם כל כך ישראלים". יעל משאלי טוענת ששורש הסכסוך בעכו הוא בכלל בין יהודים ליהודים

הפתיע השבאב היהודי בעכו. סטארט-אפ יהודי ציוני במיטבו. שעל כגון אלה נאמר "איך זה שלא חשבו על זה קודם". וכבר מחר חג סוכות, ואני מקווה שאין ערבי בארץ שלא הצטייד בארבעת המינים ובסוכה כשרה למהדרין. שאם לא, מי יודע מה יעשו לו היהודים במרחב הגליל, ביפו, בירושלים המזרחית... ורק תחשבו על האפשרויות שנפתחו עכשיו....

 

הרעיון להילחם בהם פרונטלית על קיום המצוות "שלנו" הוא באמת גאוני. ככה אנחנו גם עוקפים את כל אחינו היהודים קשי העורף שמסרבים לציית לחוקי תורתנו הקדושה ומדלגים מהם והלאה אל החוליה החלשה באמת, וגם פותרים לגמרי את הסכסוך היהודי-ערבי הפנימי עם המכונים (משום מה) "ערביי ישראל"... ערביי ישראל? בבקשה, שיקיימו את תורת ישראל בארץ ישראל אם הם כל כך ישראלים בעיני עצמם.

 

מצטערת על הציניות הנ"ל, אבל מה פתאום זה לגיטימי שמישהו יגיד למישהו אחר האם לנסוע ביום-כיפור או לא? מתי זה נהיה אפשרי שכמה פראי אדם יחליטו בשביל זולתם איך להתנהל ביום-כיפור? זה נראה לי לגמרי לא הגיוני כשמדובר ביהודים, קל וחומר (בן בנו של) לכל בן דת אחרת.

 

אני לא יכולה לתאר לעצמי שמישהו יגיד לי מה מותר לי או אסור לי לעשות ביום-הכי-קדוש-ליהודים, או בסתם יום של חול. לא שבאבניק מבני-ברק ולא ערס יהודי. ואם אנחנו כבר מדברים על זה, מה יש להם להסתובב ברחובות בזמן שהם צריכים להיות ספונים בבית-הכנסת ולהתפלל עם העבריינים את כל-נדרי? אם כל-כך חשוב להם כל הקטע הזה של יום-כיפור....

 

מרגע שהשבאב היהודי בעכו החליט להצית את האש כבר לא איכפת לי איך הגיבו הערבים. כל מה שעשו לגיטימי בעיניי. על אלימות כזו אפשר בהחלט להגיב באלימות. השתוללו? התפרעו? הסיתו מהמסגדים? למה לא? שום דבר שחרדים ומתנחלים לא עשו ויעשו בהזדמנויות דומות מבחינתם. אני יודעת שזה משבש את טעמם האנין של כמה יהודים שהיו מעדיפים שערביי עכו (ובכלל) יורידו את הראש וימשיכו להיות "ערבים טובים". נורא היינו רוצים לחשוב שעכו היא מופת של דו-קיום. עובדה, יש פסטיבל תיאטרון אחר שם... אבל הנה ההוכחה שהימין-הדתי חיפש: ערבים נוסעים ביום כיפור!!!

 

אינתיפאדה שלישית או לא, זה לא העניין. העניין הוא שבעכו כמו בגבעות יו"ש אנחנו שבויים בידי טמבלים שלא מבדילים בין טוב לרע, מותר ואסור. נדמה להם שהם בעלי הבית כאן. היום הם יחליטו לערבים איך להתנהג ביום-כיפור ומחר הם יאסרו עליהם לאכול חמץ בפסח ולהדליק אור בשבת... סתם, כי הם יכולים.

 

טפשי בעיניי להפוך את האירוע לשאלת היחסים שבין ערבים ליהודים. העניין הוא בין יהודים ליהודים. בין שומרי החוק במדינה לבין המחבלים הקטנים בכרמים. בין נוטרי הדמוקרטיה לבין מחלליה, בין שומרי קדושת המדינה היהודית לבין מבזיה. בין מי שמבין את מהות יום-כיפור לבין מי שלא מבין כלום. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים