שתף קטע נבחר

עיקרי ההסכם המתגבש בין ברק ולבני

יו"ר קדימה העבירה בצהריים ליו"ר העבודה טיוטה חלקית של הסכם, כבסיס להמשך הדיונים בין הצדדים. עיקרי ההסכם הגיעו לידי ynet: העבודה שותפה בכירה, הגימלאים יקבלו תוספת אך לא תיפרץ מסגרת התקציב והשר פרידמן אינו מוזכר בשמו. בכירים בעבודה: "לבני נחושה לסגור את ההסכם היום"

מחליפים טיוטות לקראת סגירת הסכם קואליציוני. אנשיה של שרת החוץ ויו"ר קדימה, ציפי לבני, העבירו ליו"ר העבודה, שר הביטחון אהוד ברק, טיוטה חלקית של הסכם, כבסיס להמשך הדיונים בין הצדדים. מקורביו של ברק אמרו כי הוא הנחה את צוות המו"מ לפעול עוד הלילה לסיום המגעים ולהגיע לנוסח מוסכם.

 

עיקרי הטיוטה, שהועברה מצד אנשי לבני בשעות הצהריים (יום א'), הגיעו לידי ynet ואלה הם:

  • השר אהוד ברק והעבודה הם השותף הבכיר בממשלה. יהיה שיתוף פעולה, שקיפות והדדיות - אך סמכויות ראש הממשלה לא יפגעו.
  • תהיה שותפות אמיתית במשא ומתן המדיני בלי לפגוע בסמכויות ראש הממשלה. הדיונים בממשלה וגם בקבינט יעשו בהסכמה, ואם לא - ינסו להשיג הסכמה. במקרה שלא תושג הסכמה לבני תוכל להביא לממשלה את מה שהיא רוצה לדון בו.
  • סוגיית שר המשפטים, דניאל פרידמן: הושגו נוסחאות ששומרות על מערכת המשפט. (עם זאת, אין אף מילה בטיוטה על פרידמן עצמו - א.ש).
  • סוגיות התקציב: יוסכם על תוספות שיינתנו לגמלאים, בלי לשבור את תקרת ההוצאה.

 

המסמך המדובר הועבר בזמן שברק נפגש עם יו"ר הכנסת, דליה איציק. כעת ממתינים בקדימה לתשובת השר ברק.

 היו"ר איציק דנה עם השר ברק במשא ומתן. איציק אמרה לברק כי חשוב להרכיב ממשלה בהקדם האפשרי, על מנת לשמור על היציבות במדינה ולטפל בנושאים הבוערים שעל הפרק.

 

מקורבי יו"ר העבודה אמרו ל-ynet כי "ברק הנחה את צוות המשא ומתן של העבודה לפעול הלילה לסיום המשא ומתן ולהביא לסיכום סופי של ההסכם, במטרה לחתום בקרוב על הסכם קואליציוני ולהרכיב ממשלה חדשה".

 

בעבודה אומרים: "הם ענו על הרבה מאוד מהדרישות של ברק. הלילה עוד ימשכו השיחות של צוותי המשא ומתן, וייתכן שתהיה גם פגישה בין ברק ולבני. עדיין לא ברור אם הפגישה תתקיים, תלוי בשעה ובהתקדמות המשא ומתן".

 

לבני: הדרך פתוחה בפני נתניהו

לבני עושה מאמצים לחתום עד כניסת החג, מחר בערב, על הסכם עם עבודה. בכינוס מועצת קדימה הערב, היא אמרה: "אי אפשר לדבר על יציבות, ועל השבת אמון הציבור, בלי להרכיב ממשלה תוך זמן קצר ביותר. אמון הציבור מחייב אמון מחודש בכנסת ובממשלה בראשותי.

 

"מאז הטיל עלי את הנשיא את התפקיד, אני מנהלת משא ומתן בדרכי, בשקט, בלי ספינים, בלי דרמות והאשמות. מו"מ מוצלח הוא מו"מ שכולם יוצאים ממנו מרוצים ולא מושפלים. הגיע הזמן שתהיה ממשלה שכל חבריה רואים את טובת המדינה, והצלחה שלו היא גם הצלחה של האחר, ולא אחד על חשבון השני. הקרדיט הוא לא ממש חשוב", הוסיפה לבני.

 

ראש הממשלה המיועדת דיברה על המשבר הכלכלי והתייחסה לאפשרות שילוב הליכוד בקואליציה: "אני מאמינה שמר נתניהו רוצה לתרום, אך לא דרך דיבורים אלא דרך כניסה לממשלה, כאן ועכשיו. הדרך פתוחה. מי שמבין בכלכלה יודע שהדבר החשוב ביותר, בעיקר כשהציבור מסתכל - הוא היציבות. הדבר האחרון שאנחנו צריכים אלה בחירות". 

 

יו"ר הכנסת איציק אמרה בכינוס: "היינו צריכים להרכיב ממשלה בשעה אחת.

 אנחנו לא מרכיבים ממשלה בשעה למרות שהמשא ומתן מתנהל בצורה מאוד פתוחה והגונה". לדבריה, "מי שלא מצטרף - יצטרך בבוא היום להסביר למה זה לא קרה. זה לא קורה בגלל קדימה".

 

בתוך כך, במערכת הפוליטית ממתינים לאיתותים מכיוונה של ש"ס. במפלגה החרדית מתעקשים למסור כי לא חלה התקדמות במשא ומתן עם קדימה, אולם גם בעבודה וגם בקדימה מעריכים כי ניתן יהיה לגשר על הפערים.


פורסם לראשונה 12/10/2008 19:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. רוצה הסכם לפני החג
צילום: רויטרס
ברק. ממתינים לתשובתו
צילום: דניאל בר און, ג'יני
מומלצים