שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גני תקווה: דחפורים הרסו עמדות של "ההגנה"
  בעבודות פיתוח ביישוב הסמוך לפתח תקווה הוזזה ונהרסה עמדת שמירה של ארגון "ההגנה" מתקופת המרד הערבי הגדול בשנות ה-30. החברה להגנת הטבע והמועצה לשימור אתרים התלוננו; ראש המועצה: הנזק נגרם כשניקינו את השטח המוזנח והמלוכלך, אך אנו נתקן ונשקם הכל

  כבוד לעבר? דחפורים שעסקו בעבודות פיתוח בחלקו הצפוני של היישוב גני תקווה הזיזו ממקומן ושברו עמדות שמירה של "ההגנה" מתקופת המרד הערבי הגדול. החברה להגנת הטבע התלוננה בפני ראש המועצה, וגם המועצה לשימור אתרים שיגרה אליו מכתב בנושא.

   

  ההרס התגלה בסיור של אנשי החברה להגנת הטבע במקום בערב סוכות. הם הבחינו שאחת משמונה העמדות שהוקמו כדי לאבטח את פאתיה הדרומיים והמזרחיים של פתח תקווה בזמן מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט, הוזזה והושלכה בשטח פתוח. 


  העמדה שהוזזה ונהרסה בגני תקווה (צילום: באדיבות החברה להגנת הטבע)

   

  בחברה להגנת הטבע טוענים כי מדובר בשרשרת מחדלים הנובעת מהתעלמות המועצה המקומית משטחה הצפוני, שהפך בשנים האחרונות למזבלה כתוצאה מהשלכת פסולת בניין וכריית חול בלתי חוקית. עוד אומרים בחברה כי גם ערכי טבע רגישים נרמסו באזור, וביניהם הצבעונים ב"גבעת החול" – הנקודה הגבוהה ביותר בגוש דן.

   

  רכז שמירת הטבע של החברה במחוז מרכז, אלון רוטשילד, סיפר ל-ynet כי בקשתה של החברה לגדר שטח שישמש מקלט לערכי הטבע והמורשת בראש גבעת החול נדחתה על ידי ראש המועצה, אבישי לוין, מטעמים תקציביים.

   

  רוטשילד מתח ביקורת על כך. "עלות גידור השטח ושיקומו הוא פרומיל מתקציבי הפיתוח של צפון גני תקווה, ואם הדברים ימשיכו ככה גני תקווה תאבד את נכסי הטבע והמורשת שלה בגלל אוזלת ידה של המועצה. אנו מצפים מראש המועצה לקחת אחריות על צפון הישוב, לאכוף בו את החוק, להגן על ערכי הטבע ולשקם את עמדת השמירה כאנדרטה באתר ראוי".

   

  תמר טוכלר, מנהלת מחוז מרכז של המועצה לשימור אתרים, אמרה ל-ynet בתגובה: "הרשות המקומית לא ביצעה את המוטל עליה על פי חוק תיכנון ובנייה לשימור אתרים. אני רואה בחומרה רבה את הזזת העמדה והריסתה, למרות שניתן היה למצוא פיתרון. זה פשוט מעשה חלם כי לא מדובר בעלויות גדולות".

   

  ראש המועצת לוין, מסר בתגובה: "אכן השטח הופקר, והפך לאתר השלכת פסולת וכריית חול בלתי חוקית, ואכן אנחנו מנקים אותו, ובהרבה מאוד כסף. כרגע מפנים את האתר מפסולת בניין ובמסגרת עבודות הניקוי נפגעה העמדה. בסיום עבודות שיקום השטח נשקם גם את העמדה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  העמדה שנהרסה בגני תקווה
  באדיבות החברה להגנת הטבע
  מומלצים